Kuzeybatıda sel günleri

Şiddetli yağmur İstanbul'un yanı sıra Zonguldak, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bartın'da da önceki akşam sel ve su baskınlarına yol açtı. Bursa ve Zonguldak'ta iki kişi kayboldu.

ZONGULDAK - Şiddetli yağmur İstanbul'un yanı sıra Zonguldak, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bartın'da da önceki akşam sel ve su baskınlarına yol açtı. Bursa ve Zonguldak'ta iki kişi kayboldu.
Zonguldak: Üç saat süren sağanak, şehir merkezinde hayatı felç etti. Meteoroloji yetkilileri metrekareye 55 kilogram yağmur düştüğünü açıkladı. Üzülmez Deresi'nin taşması sonucu İkinci Makas mevkiinde köprü yapım inşaatında çalışan beş işçi uzun süre mahsur kaldı. Mersin'den Zonguldak'a Orman İşletmesi'ne ağaç kesim işi yapmak için gelen işçiler ise, saat 23.00 sıralarında çadırlarında otururken sele yakalandı. Ankara karayolunun 8'inci kilometresinde Elvanpazarcık beldesinde dere kenarında çadır kuran 20 orman işçisinden 18'i dağın eteklerine çıkarak kurtuldu.
Felçli olduğu öğrenilen 80 yaşındaki Veli Deniz ile 36 yaşındaki oğlu Tacettin Deniz ise, sel sularına kapılarak kayboldu. Felçli olduğu için yürüyemeyen babası Veli Deniz'i kurtarmak isteyen Tacettin Deniz'in ikinci kez bastıran sel suyuyla birlikte kaybolduğu belirtildi. Daha sonra Veli Deniz'in cesedi Gökgöl Mağarası yakınlarnda bulundu.
Çaycuma ilçesinde sağanak sonucu Filyos Deresi taştı. Kent merkezindeki bir çok ev ve işyeri sular altında kaldı. Dere kenarında mahsur kalan sekiz kişi iş makinesiyle kurtarıldı. Ereğli ilçesinde ise sanayide faaliyet gösteren yaklaşık 150 işyerini su bastı.
'İnkumu'nu boşaltın'
Bartın: Yaklaşık 2.5 saat süren sağanak sonucu kent merkezinde 50'ye yakın işyeri ile çok sayıda evi su bastı. İnkumu beldesinde otomobiliyle sürüklenen iki kişi vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Park halindeki altı araç sel sularına kapıldı. Bartın-İnkumu beldesini birbirine bağlayan Karasu Köprüsü, dere yatağının taşması sonucu ulaşıma kapandı. Tatilcilerin İnkumu'nu boşaltması istendi.
Kocaeli: Gebze'de önceki gece yaklaşık 50 ev ve aralarında bir fabrikanın da bulunduğu çok sayıda işyerini su bastı. Vatandaşlar, sel uyarıları üzerine, gece zemin katlardaki evleri boşalttı. İzmit'te 110 ev ve işyerini su bastı.
Üreticileri vurdu
Sakarya: Kocaali İlçesi'ne bağlı Ortaköy beldesinde, Melen Çayı ve Çamdağı Deresi taştı. Çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı. Üreticilerin, harman sırasında yere serdiği fındıklar sele kapıldı.
Bursa: Bursa'da dün öğle saatlerinde yarım saat süren sağanakta, seyyar satıcı 80 yaşındaki Mustafa Dağınık ile onu kurtarmak isteyen 48 yaşındaki Saime Çelik sele kapıldı. Seyir halindeki bir minibüsün altına giren iki kişi, vatandaşlar tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.
Düzce: Akçakoca'da sağanak ve dolu sonucu özellikle fındık üreticileri büyük zarara uğradı. Dallardaki fındıklar dökülürken, daha önce toplananların ise kurutulmadan su altında kaldığı görüldü. Çilimli ilçesinde ise dolu bazı evlerin camlarını kırdı.
Ankara: Sincan'da önceki gece aralıksız süren yağış nedeniyle birçok ev ve işyerini su bastı. Belediye yetkilileri, beklenenin çok üstünde bir yağış olmasına rağmen, önlemler sayesinde büyük zararlar oluşmadığını açıkladı.
Yalova: Yalova'da yağmurdan korunmak için sığındığı ağaca yıldırım düşen 75 yaşındaki Ali Ferad Karabekir, hayatını kaybetti.
Uşak: Yarım saat süren dolu, seralara zarar verdi. (dha, aa)