Kuzeyde güneyde acı

Türkiye dün de üç şehidini gözyaşı ve öfkeyle toprağa verdi. Şırnak şehitleri Uzman Çavuş Ercan Çiçek Kilis'te, Astsubay Halit Özçelik Ordu'da, Uzman Çavuş İlyas Karadavut da Yozgat'ta görkemli bir törenlerle uğurlanırken, Gabar Dağı'ndan bir şehit haberi daha geldi.

KİLİS/ORDU/YOZGAT - Şırnakta şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Ercan Çiçek memleketi Kilis'te, Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Özçelik memleketi Ordu'da, Jandarma Uzman Çavuş İlyas Karadavut'sa memleketi Yozgat'ta toprağa verildi. Şehitleri son yolculuğuna uğurlayan on binlerce vatandaş terör örgütü PKK'ya lanet yağdırdı.
Şehit Çiçek'in cenazesi dün sabah Kilis Devlet Hastanesi'nden alınarak Elbeyli ilçesi stadyumuna götürüldü. Hastane önünde oğlunun cenazesini bekleyen 56 yaşındaki anne Cennet Çiçek, "Kalk Ercan'ım, görev vaktin geldi. Yiğidim, askerim, şehidim" diyerek ağıt yaktı. Şehit Çiçek için stadyumda düzenlenen cenaze törenine ailesi ve yakınlarının yanı sıra mülki ve askeri erkân da katıldı. Şehidin ağabeyi astsubay 30 yaşındaki Kemal Çiçek, "Biz de Kürdüz. Annem de babam da Kürt. Bunların derdi Kürtçülük değil, başka bir şey. Benim kardeşim cennete gitti. Onlar cehennemliktir. Vatan sağ olsun" dedi. Şehidin cenazesi, törenin ardından Uzunali mezrasında toprağa verildi.
Ordu'ya önceki gece getirilerek Devlet Hastanesi morguna konulan, Elazığ doğumlu şehit astsubay Özçelik'in cenazesi, dün buradan alınarak Selimiye Mahallesi'nde kayınpederi Cevdet Gönül'ün yaşadığı evin önüne getirildi. Bir süre burada bekletilen cenaze daha sonra Orta Cami'ye götürüldü ve burada tören düzenlendi. Tören sırasında şehit erin annesi Perihan ile kardeşleri gözyaşına boğuldu. Baba Mehmet Özçelik ile kardeşlerinden Emine Özçelik fenalık geçirdi. Şehit astsubayın eşi Duygu Özçelik ise "Hiçbir zaman ağlamayacağım. Eşim ölmedi, vatan sağ olsun" diye konuştu. Cenaze, kılınan öğle namazının ardından Şehir Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.
Küçük Sıla her şeyden habersiz
Şehit Jandarma Uzman Çavuş İlyas Karadavut içinse memleketi Yozgat'ta cenaze töreni düzenlendi. Şehit Karadavut'un Devlet Hastanesi morgundaki cenazesi burdan alınarak Yozgat'ın tarihi Çapanoğlu Büyük Camisi'ne götürüldü. Burada kılınan cenaze namazından sonra Yozgat Cumhuriyet Alanı'na getirildi. Alanda düzenlenen törende şehidin dört yıl önce evlendiği eşi Pınar Karadavut fenalık geçirdi.
Üç yaşındaki kızı Sıla Karadavut ise yakınlarının kucağında, elinde Türk bayrağı, yakasında babasının resmi ile her şeyden habersiz çevreyi izleyip, olanları anlamaya çalıştı. Şehidin kardeşi Muzaffer Karadavut ise "Vatana göz diken tüm hainler şimdi bilsin ki ben ailem ve aziz milletim, yüce Allah'tan başka kimsenin önünde boynumuzu eğmedik, başımız dik, vatan sağ olsun" diye konuştu.
Gabar'da bir er daha şehit oldu
Şırnak'ın Gabar Dağı'ndaki operasyondan dün akşam bir şehit haberi daha geldi. Gabar'ın Karageçit mevkiinde dengesini kaybederek bir kayanın üstünden düşen er Selçuk Yiğit ağır yaralandı. Helikopterle Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne kaldırılan Yiğit, kurtarılamayarak şehit oldu. Şehit Yiğit'in cenazesinin yarın toprağa verilmek üzere memleketi Kütahya'ya gönderileceği öğrenildi. (dha, aa)