Kuzguncuk semt mi, set mi?

Boğaz'ın kıyısındaki Kuzguncuk semti, mahalle dokusunu korumuş, hemen herkesin birbirini tanıdığı İstanbul'un nadir yerlerinden biriydi. Ancak televizyonlarda yaşanan dizi furyası ve reklam filmleri, semtteki sakin hayatı yok etti.

İSTANBUL - Boğaz'ın kıyısındaki Kuzguncuk semti, mahalle dokusunu korumuş, hemen herkesin birbirini tanıdığı İstanbul'un nadir yerlerinden biriydi. Ancak televizyonlarda yaşanan dizi furyası ve reklam filmleri, semtteki sakin hayatı yok etti. Hemen hemen her gün Kuzguncuk'ta kalabalık çekim ekiplerini görmek mümkün. Çekim malzemeleriyle dolu araçlar, kaldırımlara park ediyor. Dekor malzemeleri TIR'larla taşınıyor. Yollar trafiğe kapatılıyor. Kayıt sırasında insanlar bekletiliyor. Projektörler, geceleri aydınlatıyor. Kuzguncuklular, geceleri setlerden gelen silah, patlama sesleriyle irkiliyor.
Artık kaldırımlarda bile yürüyemez hale geldiklerini anlatan Kuzguncuklular için 27 Ekim 2007 günü yapılan bir reklam filmi çekimi bardağı taşıran son damla oldu.
Bir boru firmasının reklam çekimi için gece yarısı dört sokak trafiğe kapatıldı. Sokaklara dev borular döşendi. Büyük projektörler yakıldı. Set ekibindeki kişiler, sokaklardaki çok sayıda kişinin kapısını çalarak arabalarını çekmelerini istedi. Sahiplerinin bulunmadığı bazı evlere izinsiz girerek balkon ve teraslardan çekim yaptılar. Çekilmesini istedikleri bir aracın yurtdışındaki sahibini, kendilerini belediye görevlisi diye tanıtarak aradılar. "Kazı yapacağız. Arabanızı bir yakınınız çeksin" dediler.
Reklam çekimi gecenin geç saatlerinde başladığında ise yapay yağmur yağdırmaları sonucu üç evi su bastı. Bu olay karşısında tepki gösteren mahalle sakinlerine İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve belediyeden aldıkları izinleri gösterdiler. Bu izin belgelerini alan Kuzguncuklular Derneği Başkanı Aydan Sayın, "Belgelerde çekim izni, trafiği aksatmamak ve halkı rahatsız etmemek koşuluyla verilmişti. Ama insanların evlerine, izinsiz girecek kadar saygısız davrandılar. Bunun üzerine ilgili birimlere şikâyet dilekçeleri verdik. Suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca çekimlere bir sınırlama getirilmesi talebiyle bir imza kampanyası başlattık" diye konuştu.
'Ayda iki çekim olsa...'
Yıllar önce çekilen 'Perihan Abla' dizisiyle bugünkü çekimleri kıyaslayan Sayın, gelinen noktadan hiç memnun değil: "Bizim Perihan Abla isimli sokağımız var. O zaman yapılan çekimlerde kimse rahatsız edilmiyordu. 'Ekmek Teknesi' dizisiyle bu durum değişti. Bu gün çekimlerden sonra arkalarında çöplerini bırakıyorlar. Semtimize hiçbir faydaları da olmuyor. Hemen her gün yolları kapatıyorlar. İnsanları yollarda durduracak kadar saygısız davranabiliyorlar. Biz çekim yapılmasın demiyoruz. Ancak sınırlama getirilsin. Örneğin ayda iki dizi çekilsin."