Kuzu'dan beraat tepkisi: 12 dakikada 120 yumurta atıldı

Kuzu'dan beraat tepkisi: 12 dakikada 120 yumurta atıldı
Kuzu'dan beraat tepkisi: 12 dakikada 120 yumurta atıldı

Fotoğraf: Selahattin Sönmez/HDN

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, kendisine yumurta atan gençlerin beraat etmesiyle ilgili olarak, "Yumurta atanların dediği olmuş oldu. Yapanın yanına kar kalır mantığı doğru değil" dedi.

ANKARA - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde konuşmacı olarak giden Kuzu’yu yumurta atarak protesto eden 13 öğrenciden 11’i hakkında Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi beraat kararı vermiş, iki öğrenci ise ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla direnme’ suçundan ceza almıştı.

Burhan Kuzu'ya yumurta atan gençlere beraat

Kararı değerlindiren Kuzu, kendisine o gün 12 dakikada 120 yumurta atıldığını belirterek şöyle dedi: “Davacı olmamam hoca olmamdan kaynaklanıyor. Hoca olarak öğrencilerle davalı-davacı olmayı şık bulmadım. Konuşma hakkım engellendi. Yumurta atanların dediği olmuş oldu. Yumurta atmak eylemi hiç masum değil. İsviçre ve İngiltere’de iki olayda, yumurta atılan kişinin gözü kör oldu. Şakadan bir şey değil. Türkiye bu tür olaylardan hiç netice alamamıştır. 1980 öncesi 5 binden insan öldü, sağdan, soldan...Yapanın yanına kar kalır mantığı doğru değil. Meseleye ‘bırak yapsınlar, iyi çocuklardır’ dersek, nereye varır bilemem? Mahkeme bunları dikkate almalıydı. Yapılan külliyen yanlıştır, kaba kuvvettir ve risk taşır. Öğrenciler bu tür hareketlerden vazgeçsinler.”BEN YAPMAZDIM


Öğrencilik hayatında kendisinin benzer hareketler içinde olmadığını, çalışkan bir öğrenci olarak hep birincilikle mezun olduğunu anlatan Kuzu, “ Bugün memlekete Anayasa yapacak duruma geldik. Yaptık ya da yapamadık. Ama memleketi düzeltmek buradan geçiyor. Yumurta atmaktan bir şey çıkmıyor” dedi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/116250411625046

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilim cevap veremiyor - X120

  Bu pişkinlikteki bir kişiye atılan o yumurtalar nasıl kızarmadı, hala anlamış değilim.

  Rafadan devrimciler - PAN-ZEHİR

  Yumurtayı demokrasinin ya da ütopik devrim masallarının baş kahramanı yapanlara tavsiyem, sizler de tıpkı nesli tükenen bazı canlılar gibi tükeneceksiniz

  Kuzu tandır - makul

  Yazıklar olsun senin gibi sözde hukukçuya! Yobaz fikrin ve zikrin hazmedemiyor değil mi az da olsa memlekette işleyen hukuku.

  Çok Empatiksiniz KUZUM ;) - Marjenik

  2 ay içerisinde 7 kişi öldürüldü , 12 kişi gözünü kaybetti , 8000 kişi yaralandı . yaptığı yanına kaldımı ?? kaldı . ozaman 12 dakikada 120 yumurta atıldı diye sızlanmayacaksın .

  ADIL OLMAK - Equalizer001

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu "Yumurta atanların dediği olmuş oldu. Yapanın yanına kar kalır mantığı doğru değil" demis. Sn. Kuzu: Demokratik Yonetim Sisteminde politikacilarin alkislanmalarinin yanisira, protesto edilme, hatta baslarina yumurta atilma riskinin olacagini sizin gibi anayasa yapicisi akilli bir insan bilemiyecekse, kim bilebilir? Bu baglamda; politikya soyunurken bu gercegi kabul ettiginize gore; politika yaparken secmen tarfindan size atilan ve size kacinin isabet ettigi kesin olarak kanitlanmamis, kirilmis 120 yumurtayi ornek gostererek haksizliga ugradiginizi iddia ermek kadar mantiksiz bir sikayet olabilir mi? ?İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.? _ VICTOR HUGO

  Adalet duygumuz zedelendi cidden, derin bir tramva içindeyiz - szna

  Kuzu'nun uğramış olduğu adaletsizlik kabul edilebilir gibi değil, kamu vicdanı derriiiin zarar gördü. Yapanların da yanına kar kalmış oldu, onların dediği oldu. Ah gerçekten çok üzgünüz. Onlar çünkü insanları diri diri yaktılar, ve beraat ettiler. Onlar çünkü 1000lerce insanın faili meçhul olarak adlandırılmasının müsebbibi, onlar çünkü döverek bir genç insanı öldürdüler, onlaracasinin canlarına kast ettiler. Onlar devletin otobüslerinde devletin sorumluluğunda olan kadınlara "seni şimdi burada -bip- dünya duymaz" diyerek tecavüz tehdidinde bulundular, onlar çünkü kadınları çırılçıplak soyarak göz altı araması yaptılar, onlar çünkü 100 kusur gündür bir çocuğun uyumasına sebep oldular. Onlar bir adamı sırtından kalleşçe vurup "Geberdiyse geberdi, kim gebertmiş sorgulamıyorum" dediler, onlar bu adamı görevde yükselttiler. Evet, bunların hepsini onlar yaptı. Adalete inancımız kalmadı, yanlarına kar kaldı, ve devlet beraatlerle onları haklı buldu. Kuzu haklı.