Kybele'yi Marsilya'da sabotaj mı batırdı?

Kybele'yi Marsilya'da sabotaj mı batırdı?
Kybele'yi Marsilya'da sabotaj mı batırdı?

Kybele, battığı limanda yeniden yüzdürüldü.

İZMİR - ‘İzmir -Foça -Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi’ kapsamında  eski çağ Foçalılarının izlediği rotayı takip ederek Marsilya’ya ulaşan ve 26 Ekim’de marinada sulara gömülen ‘Kybele’ yeniden yüzdülürken, teknenin ‘batırıldığı’ iddia edildi.
Kybele’nin kaptanı ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkurt, teknede yaptıkları incelemede herhangi bir delik ya da hasara rastlamadıklarını belirtti. Erkurt, “Bir teknenin batması için su alması gerekir. Bunun için de ya gövdesi ya da dibinde delik olması lazım. Ama Kybele sapasağlam şekilde su altından çıkarıldı. Geriye tek ihtimal kalıyor o da su tahliye pompalarının ters çalıştırılarak tekneye su basılması. Batırıldığını düşünüyoruz” dedi.
Kürek ve yelkenle Foça’dan Fransa’ya giden gemi dönüşünü bir şilebin üzerinde yapacak. 8 Haziran’da İzmir’in Urla ilçesinden yola çıkarılan Kybele, MÖ 600’lü yıllarda Phokialıların Ege ve Akdeniz’de koloni kurduğu bugünkü adlarıyla Velia, Alalia, Nice ve Antibes limanlarına uğrayarak 1700 millik bir rotayla Marsilya’ya götürülmüştü. (aa, dha)