KYK Kredi ve Burs başvuruları başlıyor! Kimler başvuru yapabilir?

KYK Kredi ve Burs başvuruları başlıyor! Kimler başvuru yapabilir?
KYK Kredi ve Burs başvuruları başlıyor! Kimler başvuru yapabilir?
KYK Kredi ve Burs başvurularını yapacak öğrenciler işlemlerini nereden gerçekleştirecekler? KYK burs başvurusu nasıl yapılıyor? KYK sorgulamalarıyla ilgili kafanıza takılan tüm soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.


KYK sitesinden kredi ve burs başvuruları ile alakalı yapılan duyurunun ardından öğrenciler burs başvurusunun ne zaman başlayacağını merakla beklemeye başladı. Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler kredi ve burs başvurularını bir an önce halletmek istiyor. Kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte cevabı!

KYK, kredi ve burs başvuruları konusunda bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamada KYK burs başvurularının Ekim ayında başlayacağı belirtildi. Kredi ve burs ödemelerinin ise 2016 Ocak ayından itibaren yapılacağı açıklandı. Ayrıca üniversite öğrencilerine KYK kredi ve burs yanında 240 lira beslenme yardımı da yapılacağı belirtildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK burs başvuruları ile ilgili şöyle açıklama yaptı:

"Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenim kredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Burstan hangi öğrenciler yararlanabilecek?

- Ön lisans öğrencileri
- Lisans öğrencileri
- Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)        
- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler
- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)
- Vakıf Üniversitesi öğrencileri
- LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak)
- Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler
- Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler
- İkinci öğretim de okuyan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.  

Önemli: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KYK Yedek Öğrenci Yurt Başvuru ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Eylül ayı içerisinde alınan yurt kayıtlarının bitmesi ile birlikte artık ek kontenjanlara bağlı olarak ya da yurtlarda boş kalan yerlere göre ve üniversitelere ek yerleştirme ile gelenler için yedek listesi açıklanmıştır. Yurt kayıtları işlemleri yedek listede yer alan öğrenciler içinde internet üzerinden online olarak yapılabilecektir. Sizde yurt kaydı yapmak ve bu konu hakkında bilgi sahibi almak istiyorsanız KYK sorgulama yoluyla kayıtlarınızı yapabilirsiniz. KYK sorgulama sistemine e-devlet aracılığıyla ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden KYK kaydı yapmak için ilk olarak http://kyknet.gsb.gov.tr/Home/KimlikDogrulama/ adresine giriş yapmanız gerekecektir. Bu sayfada ayrıntılı bilgi aldıktan sonra sizden istenilen bilgileri de ilgili alana girdikten sonra KYK sorgulama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.