'Kyoto'lu hayat başladı

Küresel iklim felaketi riskine karşı ilk ve şimdilik tek uluslararası anlaşma, bugün yürürlüğe girdi: Temelleri 1992 yılında Rio'da atılan ve 1997 yılında imzaya açılan 'Kyoto Protokolü', sekiz yıllık sancılı süreç sonrasında nihayet yürürlükte.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Küresel iklim felaketi riskine karşı ilk ve şimdilik tek uluslararası anlaşma, bugün yürürlüğe girdi: Temelleri 1992 yılında Rio'da atılan ve 1997 yılında imzaya açılan 'Kyoto Protokolü', sekiz yıllık sancılı süreç sonrasında nihayet yürürlükte.
Protokole Birleşmiş Milletler çatısı altında küresel ısınmayı tartışan 160 ülke imza attı. Ancak atmosfere saldığı gaz miktarı açısından (emisyon) tartışmasız lider ABD, Avustralya ve Türkiye bu ülkelerin arasında yer almadı.
"Kabul ediyoruz, insan, ısınma, ulaşım ve sanayi sonucu atmosfere yaydığı gazlarla küresel ısınmaya yol açıyor ve biz bunu durduramasak da yavaşlatacağız" diyen 160 ülke vatandaşlarının günlük hayatı açısından dünle bugün arasında ne farkı olacak?
Muhtemel ilk farklılıklar 1) Sanayii yatırımlarına ek vergi gelmesi, 2) Petrol ürünlerinin pahalılanması ve 3) Atmosfere salacağı gazlarla ilgili kotasını aşmış ülkelerin, bu kotayı aşmamış ülkelere üste para ödeyerek 'karbondioksit' sattığı 'emisyon borsası'nın daha da hızlanması olacak!
Kyoto Protokolü'yle ilgili süreci İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Selahattin İncecik ile konuştuk. İncecik, BM İklim Değişikliği Raporu'nu hazırlayan dünya çapında 100 bilim adamı arasında yer alıyor.
Kyoto Protokolü nedir?
BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve buna ait Kyoto Protokolü, iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlayacak uluslararası tek çerçevedir.
Hedef: 1990'a dönmek
Protokol neleri içeriyor?
Yasal bağlayıcı limitler oluşturuyor. Ülkelerin emisyonlarını (atmosfere saldıkları gaz miktarını) 1990 yılındaki seviyelerine düşürmeyi gerekli kılıyor.
Bu miktar nasıl hesaplandı?
Şu anda bir yılda atmosfere 21 milyar ton karbondioksit salınıyor. Bu rakam büyüyor. Protokolde '2008-2012' ve '2012-2016' diye iki dönem saptandı. Emisyonlar ortalama yüzde 5.2 düşecek, ama bu rakam ülkelere göre değişiyor. Mesela AB ülkeleri, son katılanlar hariç toplam yüzde 8 düşürmeyi taahhüt etti, ama onlar da kendi içlerinde serbest.
Neden böyle?
Örneğin Lüksemburg'un emisyonu zaten düşük ama en yüksek indirimi sağlamış. Yanılmıyorsam yüzde 44. Çünkü, bir tek demir-çelik endüstrisi var ve onu düzeltti. Protokolde taahhütler 'Ek 1' (sanayileşmiş ülkeler) ve 'Ek 2' (sanayileşmekte olan ülkeler) diye yer alıyor. Protokolü onaylayan sanayileşmiş ülkeler, sera etkisi yaratan altı gazın (karbondioksit, metan, nitrozoksit, hidroflorokarbonlar, perflorkarbonlar, sülfürhegzaflorit) emisyonunu, 2008-2012 yıllarında 1990 seviyelerinin yüzde 5.2 altına düşürecek.
1997'de imzalanan protokol neden şimdi yürürlüğe girdi?
Çünkü protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyon miktarlarının, dünyadaki toplam emisyonun yüzde 55'ini bulması gerekiyordu. Bu orana sekiz yıl sonunda, nihayet üç ay önce Rusya'nın katılımıyla ulaşılabildi.
AB ile Kyoto Protokolü arasındaki bağlantıya gelirsek...
Avrupa Konseyi'nin (AK) 'Sürdürülebilir Gelişme Stratejisi' diye bir programı var. 2001'de İsveç'te onaylandı. AB'nin 15 ülkesi 2008-2012'de karbondioksit emisyonlarını yüzde 8 indirmeyi taahhüt etti. AB'nin 10 yeni ülkesinin hedefleri de yüzde 6-8. Dalgalanmalar olsa da AB'de emisyonlar 1990 seviyelerine göre yüzde 2-3 azalmış. Örneğin, iki Almanya'nın birleşmesiyle birlikte, Doğu Almanya'daki eski fabrikaların hepsi kapatıldı, yeni teknolojiye geçildi ve Almanya'nın emisyonları yüzde 18 azaldı. Britanya ise AB stratejisi bağlamında kömürden doğalgaza geçerek emisyonlarını yüzde 12 azalttı.
Karbondioksit kaça?
Kyoto Protokülü'nde öngörülen mekanizmalar nedir?
Mekanizmalardan birisi 'emisyon ticareti' ve 1 Ocak 2005'te AB'de başladı. Bu borsada karbondioksit emisyonları satışa çıkarılıyor. Tonu 6-8 avro. Buna göre şirketler, Sivil Toplum Kuruluşları, kısaca herkes karbondioksitin 'sertifikalı ticareti'ni yapabilecek.
Rusya, Kyoto Protokolü'ne niye dahil oldu? Para kazanmak için. Yatırıma ihtiyacı var. IMF ile borçlarını bitirirken bu süre büyük endüstriyel üretim kaybı geçirdiği için, emisyonu (atmosfere saldığı gazlar) çok fazla olmamış. Eğer bunu 1990 seviyesinin altına düşürebiliyorsa ki, ona güvendiği için protokolü onayladı, 'emisyon ticareti'nden para kazanacak. ABD bu konuda kendine güvenemiyor. Türkiye de sanayisini düzene sokamıyor, yeni teknolojik yatırımları yapamıyor. Türkiye'de enerji sektörünün düzenlenmesi, ağır ve kimya sanayisinin değişikliklere gitmesi gerekiyor.
Ya diğer mekanizmalar...
'Ortak Uygulama' ve 'Temiz Geliştirme' mekanizmaları. Birincisi gelişmiş, diğeri de gelişmekte olan ülkelere hitap ediyor.
Ortak uygulamada gelişmiş ülkeler ortak projeler üretip kendi emisyonlarını indirecek.
Temiz gelişme ise... Diyelim ki emisyon için belli bir hedefiniz var ama yatırım yapamıyorsanız, o zaman proje götürüp kredi alarak yapacaksınız.
Bunları kim kontrol ediyor?
Hem AB hem de ülkeler. Müzakereler sonucu Türkiye'de bu kontrolü Çevre ve Orman Bakanlığı yapacak. AB bunun için 'Ulusal Ödeme Planı' adı altında bir kavram oluşturdu. Üye ülkeler kendi ulusal planını yapacak. Türkiye de yapacak. Tabii her şirket de...
Türkiye ne kadar kirletiyor?
ABD ve Türkiye, Kyoto Protokolü'ne imza atmayan iki ülke... ABD'nin yıllık emisyonu 5.5 milyar ton. ABD, böylece tüm dünyadaki emisyonun yaklaşık yüzde 24'ünü tek başına gerçekleştirmeyi başarıyor. Türkiye'nin durumunu da Prof. Selahattin İncecik'e sorduk:
Peki Türkiye'nin şu andaki durumu nedir?
Türkiye'de enerjiden kaynaklanan emisyonlar (gaz salınımı) 1980 yılından itibaren arttı. 1998 yılında bu rakam 60 milyon ton oldu. Sanayi kaynaklı 60 milyon ton, üretimden kaynaklı 17.95 milyon ton, ulaşım kaynaklı ise 40 milyon tonun üzerinde. Dolayısıyla 1998'de toplam karbondioksit üretimimiz 200 milyon tonu buldu.
Türkiye saldığı karbondioksit miktarını nasıl azaltır?
Teknolojiyi değiştirmek gerekiyor. Aslında Türkiye doğalgaza geçmesi konusunda çaba gösteriyor ama ulaşım sektöründe hiçbir şey yapılmıyor. Hâlâ şehirlerimizde metro yok. Türkiye AB'ye uyum sürecinde de bazı bazı AB projelerini (City Delta ve Avrupa İçin Temiz Hava gibi...) yaşama geçirmek zorunda olacak. Açıkçası Çevre ve Orman Bakanlığı'nın bunun için bir hazırlık yaptığını dahi duymadım.
Türkiye ne yapmalı?
Türkiye, 'yenilenebilir enerji' için daha yakın hedefler koymak zorunda. Bugün Türkiye'nin rüzgârdan sağladığı enerji payı, tüm enerji sektörü içinde sadece binde 1. Rüzgâr enerjisi konusunda da Batı Anadolu ve Karadeniz'de önemli kapasite var. Ayrıca güneş enerjisi de var. Gelişmiş ülkeler bunu 2020 yılında yüzde 25'lere çıkarmayı hedefliyor. Türkiye'nin bir an önce bu payı yüzde 10'lara getirecek düzenlemeleri yapması lazım. Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun çıkarılması yatırımların desteklemesi gibi...


    http://www.radikal.com.tr/7380307380300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.