Lafarge: Zehirli atık bizim değil

Lafarge firması, İskenderun Körfezi'nde sulara gömülen MV/Ulla adlı gemideki zehirli atığın kendisine ait olmadığını açıkladı.
İspanya ve Türkiye'den yetkililer, 6 Eylül'de batan gemiyle ilgili sorunları görüşmek üzere, 18 Ekim'de Cenevre'de bir araya gelmişti.

MADRİD - Lafarge firması, İskenderun Körfezi'nde sulara gömülen MV/Ulla adlı gemideki zehirli atığın kendisine ait olmadığını açıkladı.
İspanya ve Türkiye'den yetkililer, 6 Eylül'de batan gemiyle ilgili sorunları görüşmek üzere, 18 Ekim'de Cenevre'de bir araya gelmişti. Görüşmeler sonunda atığın İspanya tarafından alınması kararlaştırılmıştı. Türk ve İspanyol yetkililer, 'baca külü' olduğu belirtilen atığın çıkarılarak İspanya'ya getirilmesi için gerekli mali kaynağın yükün sahibi Lafarge şirketince karşılanması konusunda mutabık kalmıştı.
Bu gelişmelerin ardından dün bir açıklama yapan Lafarge, Cenevre'deki toplantıya hiçbir temsilcisinin katılmadığını belirterek, "Gemi de yükü de bize ait değil" dedi. Sorunun çözümü için işbirliğine hazır olduğunu bildiren Lafarge, bunun çevreye saygı temelinde ve anlaşmalara uygun şekilde yapılması arzusunu dile getirdi. Lafarge, atığın İspanya'ya getirilmesi için gerekli masrafların karşılanması konusuna değinmezken yalnızca 'İspanyol hükümetine yardımcı olma arzusu taşıdığını' kaydetti.