'Laik eğitime darbe'

TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Muharrem İnce ve Mustafa Gazalcı, Yalova'da ilköğretim öğrencilerinin uygulamalı din dersi için camilere götürülmesine tepki gösterdi.

ANKARA - TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Muharrem İnce ve Mustafa Gazalcı, Yalova'da ilköğretim öğrencilerinin uygulamalı din dersi için camilere götürülmesine tepki gösterdi. İnce, konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşırken; Gazalcı, AKP iktidarını, öğretim birliği içinde verilen laik, bilimsel eğitim ilkesini adım adım bozmakla suçladı.
İnce, basında Yalova Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinin öğretmen Emin Albayrak tarafından Yalova Merkez Camii'ne götürülerek, topluca aptest aldırılıp namaz kıldırıldığı haberleri üzerine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi. İnce, önergede ilgili öğretmen ve diğer yetkililer hakkında bir soruşturma açılıp açılmayacağını sordu.
'AKP'nin etkisi'
Gazalcı da yaptığı yazılı açıklamada, AKP'nin ülkede ve okullarda yarattığı iklim sonucunda laik devlet yapısının, öğretim birliğinin bozulduğunu söyledi.
Anayasa ve yasalar çiğnenerek ilköğretim öğrencilerinin uygulamalı din dersine götürüldüklerini dile getiren Gazalcı, AKP hükümeti işbaşına geldiğinden beri öğretim birliğinin çeşitli gerekçelerle çiğnendiğini belirtti.
Eğitimin dinsel etkilerden uzak laik, bilimsel ve hür olmasını öngören yasanın birçok kez değiştirildiğini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamalarıyla bozulduğunu belirten Gazalcı, öğretim birliği içinde verilen laik, bilimsel eğitimin ülke eğitiminin temeli olduğunu belirtti.
Soruşturma açılacak
Yalova Milli Eğitim Müdürvekili Şevki Genç, bir yandan soruşturma açacağını söylerken bir yandan ''Avrupa'da din dersleri kilisede görülüyor" dedi. Genç şunları söyledi: "İki üç ünitede 'camilerimizi tanıyalım' konusu var ama uygulama yapılmıyor. Müdürün 15 gün önce izin alması gerekiyordu." (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7650407650400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.