'Laik güçler zamanı geldiğinde üstüne düşeni yapacak'

Yunus Nadi Ödülleri'nin dağıtıldığı geceye Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz sahibi İlhan Selçuk'un sözleri damga vurdu

 

İSTANBUL - Cumhuriyet Gazetesi'nin bu yıl 63. kez gerçekleştirdiği "2009 Yunus Nadi Ödülleri" düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi'nin de 85. kuruluş yıldönümünün kutlandığı Şişli'deki Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'ndeki törene CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, CHP'li eski bakanlardan Ercan Karakaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, UEFA Asbaşkanı Şenez Erzik, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve çalışanlarının yanı sıra edebiyat ve basın dünyasından davetliler katıldı.
Ödül töreni öncesi konuşma yapmak için kürsüye çıkan Cumhuriyet Vakfı Başkanı Yazar İlhan Selçuk'u davetliler dakikalarca ayakta alkışladı. Cumhuriyetçilerin elbirliği ile 20. yüzyılın ilk çeyreğinden 21. yüzyılın ilk çeyreğine büyük mücadeleler ile ulaştığını belirten Selçuk, "Cumhuriyet bilinci diye bir bilinç var. Herşey bana rüya gibi geliyor. İnsana rüya gibi geliyor ve şu yaşadığımız an bize rüya gibi gelecek. Düşünün ki 1920'de dünyanın en büyük güçleri İstanbul'u dünyanın işgal etmişlerdi. Şimdi bize rüya gibi geliyor değil mi? Bugün fikirlerimiz işgal altındadır. Kimi arkadaşlarımız hapisteler. Evler basılıyor, sabahın köründe ve yazarlar bir takım yerlere götürülüyor, hiçbir neden açıklanmadan. Hukuk devletine çok ters düşen baskınlar ile insanlar içeriye alınıyor. İster içeride ister dışarıda olalım, insan gibi yaşamanın insana verdiği mutluluk bütün damarlarına yayılır. Ben insanım diyebilmek için bu mücadeleyi vermek lazım. Türkiye'de bugün laik Atatürk Cumhuriyetine laik olan güçlerin tahmin edildiğinden daha büyük olduğunu biliyorum. Sırası geldiği zaman o güçler üstlerine düşeni yapacaklar. Bu mücadeleyi kazanacağız arkadaşlar" dedi.


YUNUS NADİ ANISINA 8 ÖDÜL...


Bu yıl 270 kişinin katıldığı yarışmada beş dalda toplam 8 ödül verildi. Yarışmanın her dalı için ayrı bir jüri, ödül alacak kişileri belirledi. "Sosyal Bilimler Araştırması" dalında ödül, "Rus Basınında Türk Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri" adlı yapıtıyla Rasim Dirsehan Örs'e verildi. "Roman" dalında ödülü, "Amida Eğer Sana Gelemezsem" adlı yapıtıyla Özcan Karabulut ve "Fotoğraftaki Kadın" adlı çalışmasıyla Hakan Yaman paylaştı."Komi ve Kemikler" adlı yapıtıyla Gönül Çolak ve "Ayna Çarpması" adlı çalışmasıyla Murat Özyaşar, "Öykü" dalındaki ödülün sahibi oldu. "Şiir" dalında, "Çıplak Su" adlı yapıtıyla Hüseyin Atabaş ödüle layık görülürken, "Karikatür" dalında ödül, Ali Şur ve Ahmet Ümit Akkoca arasında paylaştırıldı.  (dha)