Laiklik için birleşinErdoğan'ın İstanbul'da bir açılış sırasında attan düşmesine gönderme yapan afiş herkesi gülümsetti.Ankara ve İstanbul'daki Cumhuriyet mitingleri, turneye çıktı! Manisa'da 100 bini aşkın kişinin katıldığı mitingde TBMM Başkanı Arınç'ın evinin bulunduğu bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Laiklik sloganları atan göstericiler sol partilerin birleşmesini de istedi. Çanakkale ve Marmaris'teki gösterilerde de hem AKP iktidarı eleştirildi hem de birleşemeyen sol partiler.
  • Çanakkale'ye araba vapurlarıyla çıkarma
  • MANİSA - Cumhuriyet ve laiklik mitinglerinin dünkü merkezi TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın memleketi Manisa'ydı. Geleneksel mesir macunu törenlerinin yapıldığı Sultan Meydanı, 'Manisa Cumhuriyetine Sahip Çıkıyor' mitingi nedeniyle son yılların en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı mitingde, DYP-Anavatan birleşmesini alkışlarla karşılayan katılımcılar, bizzat alanda yer alan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve CHP milletvekilleri meydana girdiğinde 'Birleşin, birleşin' sloganları atıldı.
    Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde düzenlenen miting için çevre illerden on binlerce kişi, otobüslerle Manisa'ya aktı. Manisa Öğretmenevi yanında toplanan gruplar sloganlar atarak Sultan Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. İzmir'den gelen takviye Çevik Kuvvet ekipleriyle birlikte sayıları 1600'e ulaşan polis, geniş güvenlik önlemleri aldı. Güvenlik önlemleri kapsamında TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın evinin bulunduğu İzmir Caddesi de yan sokaklarıyla birlikte trafiğe kapatıldı. Sivil polislerle Özel Harekât timleri Arınç'ın evinin civarında kuş uçurtmadı.
    Manisalılar mitinge evlerine bayrak asıp alkışlarla destek verirken, güzergâh boyunca 'Çankaya yolları mollalara kapalı', 'Türkiye laiktir laik kalacak', 'Meclis Başkanı Cumhuriyet Düşmanı' sloganları atıldı. İzmir Tabip Odası'nın 'Tıbbiye vatanı ve Cumhuriyet'i savunuyor' pankartıyla katıldığı mitingte 'Anamı da Atamı da aldım geldim', 'Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana', 'Çankaya'da türban istemiyoruz' pankartları dikkati çekti.
    'Birilerinin memleketi'
    Sultan Meydanı mitingin başladığı saatlerde hıncahınç doldu. Katılımın 100 binin üzerine çıktığı belirtilirken, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da mitingte yerlerini aldı. Hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından alkış tufanı koptu ve 'IMF defol, bu memleket bizim' sloganı atıldı. Komite görevlisi "Biliyorsunuz, birilerinin memleketinde toplandık" deyince, kalabalıktan ıslıklar yükseldi. ADD Şube Başkanı Nalan Güner de, Manisa'nın 'antilaik' görüntüyü hak etmediğini söyledi.