'Laiklik özgürlük demek'

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laik bir rejimde herkesin inanç özgürlüğünün korunduğunu, ancak bireylerin inançlarının siyasal amaçla kullanılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laik bir rejimde herkesin inanç özgürlüğünün korunduğunu, ancak bireylerin inançlarının siyasal amaçla kullanılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti. Sezer ile TBMM Başkanı Bülent Arınç, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 67. yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladı. Sezer mesajında şöyle dedi:
Demokrasinin temeli
"Laikliğin temelinde ulusal egemenlik yatar. Laik sistemde, egemenlik ulusundur; dünya işleri dünyevi kurallarla düzenlenir; din ve devlet işleri birbirinden tümüyle ayrılmıştır; din vicdanlardaki kutsal ve özel yerinde korunur; devletin siyasal, sosyal, hukuksal, ekonomik hiçbir alanı din kurallarıyla düzenlenemez. Dinin vicdanlardaki özel yerinde korunması bağlamında laiklik, inanç ve ibadet özgürlüğünün güvencesidir. Laikliğin olmadığı yerde özgürlüklerden söz edilemez. Laiklik, demokrasinin de temeli. Laikliğin içeriği zedelenirse, demokrasiden de söz etmek olanaksızlaşır. Bu nedenle demokrasiler, laikliği her türlü baskı ve anlam çarpıtmasına karşı korumak zorunda. Laiklik, demokrasinin farklılıkların bir arada yaşaması anlayışına da katkıda bulunmaktadır. Laik bir rejimde herkes inanç ve ibadet özgürlüğünü korur.
Ancak, bireylerin inançlarının siyasal amaçla kullanılması kabul edilemez. Bunun, din ve vicdan özgürlüğü, toplumsal barış ve demokratik rejim için büyük sakıncalar doğuracağı unutulmamalı. Laikliğin korunması ve dinin siyasal amaçla kullanılmasının önlenmesi konusunda her birey ve kurum üzerine düşeni yapmalı."
TBMM Başkanı Arınç da, mesajında şöyle dedi: "Laiklik; vatandaşların vicdan, dini inanç ve kanaat özgürlüklerini her türlü baskıdan uzak kullanabilmelerinin güvencesi, inanç ve ibadet özgürlüğünün temelidir. 1924 Anayasası ile anayasa hukukumuza giren laiklik ilkesiyle inançlar teminat altına alınmıştır. Laik düzende herkes, dini inanç ve düşünce özgürlüğüne sahip. Bu nedenle laiklik, Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez ilkeleri arasında."
CHP kaygılı
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da, laiklik tartışmalarını gündeme getirenlerin devleti yönetenler ya da yönetenlere en yakın destek verenler ile kamu görevlileri olmasının üzücü olduğunu söyledi. Türkiye'de laiklik karşıtı eylemlerin yıllardır var olduğunu anlatan Topuz, Cumhuriyet tarihinde ilk defa AKP döneminde bu tür kişilerin üst kademelere taşındığını ifade etti.