'Lale Devri'nin çöküşü...

'Lale Devri'nin çöküşü...
'Lale Devri'nin çöküşü...

İkitelli tamamen sulara gömüldü, Basın Ekspres Yolu dev bir dereye döndü. Selde saatlerce mahsur kaldıktan sonra kurtarılan çocuklar korku içindeydi. FOTOĞRAFLAR: ÖZKAN ARSLAN / DHA,SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA,REUTERS

2010 kültür başkenti olmaya hazırlanan mega kent, mega bir sel felaketi yaşadı. Yaza girerken kenarları rengarenk lalelerle süslü otoyollardan dün 21 kişinin cesedi toplandı

İSTANBUL - Meteoroloji’nin günler öncesinden uyarısını yaptığı ‘şiddetli yağış’, İstanbul’a ilk olarak önceki gün düştü, gece boyunca da devam etti. Sabaha karşı sahura kalkanlar, çakan şimşeklerle ürktü. İstanbul’un özellikle Avrupa Yakası’nda gece boyunca yağmurun sesi hiç durmadı. Bu sesin neden olduğu zararsa günün ilk ışıklarıyla anlaşıldı. ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ İstanbul’da ‘felaket filmleri’ni aratmayan sahneler vardı. İnsanlar evlerin balkonlarında, çatılarında kalmış, yardım istiyor, yardım helikopterleri sürekli bir başka güzergâha doğru uçuyordu. Su dolu yollar azgın nehirlere dönmüş, otomobiller, kamyonlar oyuncak gibi sel sularına kapılmış gidiyordu.
Gökyüzünü kaplayan kara bulutlar, yeni yağmurun habercisiydi. Felaketin acısı da büyüktü. Önceki gün Çatalca, Silivri ve Pendik’te üç kurban veren İstanbul’da dün sulardan 23 ceset daha çıkarıldı. İstanbul’da iki günde ölenlerin sayısı 26’ya, Tekirdağ’da ölen beş kişiyle birlikte ise Marmara’nın iki günlük bilançosu 31’e çıktı.
Selin vurduğu bölgelerden biri İkitelli’ydi. Havaalanı Kavşağı’nda bulunan TIR Garajı, sabaha karşı sel sularının altında kaldı. Önüne gelen her şeyi yıkan azgın sular, garajdaki TIR’ları da sürüklemeye başladı. Şoförlerin sele araçlarının içinde uykuda yakalandığı garajda da sekiz kişi yaşamını yitirdi. 50 şoför canını zor kurtardı. İkitelli’de ara sokaklardaki evler ve dükkanlar da sular altında kaldı.
Aynı manzara Halkalı’da da yaşandı. Bir nakliye aracını servise dönüştüren tekstil firmasının yedi kadın işçisi, kapıları açılmayan araç içinde boğularak yaşamını yitirdi. Sular çekildikçe arama çalışmaları yapanların karşısına cesetler çıkıyordu. E-5’i TEM yoluna bağlayan, kenarında bazı basın kuruluşları ile fabrikalar ve depoların yer aldığı Basın Ekspres Yolu’nun görüntüleri felaketin boyutunu gösteriyordu. Azgın bir nehre dönüşen yolda, arabalar sular içinde yüzüyordu. Tepesine kadar suya gömülmüş bir İETT otobüsünün üstündeki birkaç kişi çaresizce kurtarılmayı bekliyordu. Selin vurduğu yerlerde elektriklerin, telefonların ve suların kesik olması felaket tablosunu tamamlayan unsurlardı. Büyükçekmece Gölü’nde baraj kapakları açıldı, sahili su bastı. Göl kenarındaki dinlenme tesisi de sular altında kaldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi alarm durumuna geçmişti. İtfaiye, İSKİ binlerce ihbara yetişmeye çalışıyordu. Dünkü yağışlar, İstanbul’un önceki gün evlerin neredeyse denizle birleştiği yazlık bölgesi Silivri ve Çatalca’yı bir kez daha vurdu. 

İstanbul’da sekiz kişi aranıyor
Altınşehir’de 29 yaşındaki Murat Aktay, Küçükçekmece Kanarya’da 17 yaşındaki Kaan Çetinkaya ile diğer altı kişiyi arama çalışmaları sürüyor.
Resmi bilanço şöyle: Tekirdağ’da sel ve su baskınlarından 109 bina etkilendi; 15’i yıkıldı, altısı orta derece hasarlı. Silivri’de 1700 konut ve işyerini su bastı. Silivri ve Selimpaşa’da sekiz okul ile Çatalca, Silivri ve Selimpaşa Devlet Hastaneleri, 58 araç ve 15-20 tekne hasar gördü. Afete maruz kalan Tekirdağ’a Başbakanlık’tan 250 bin TL, İstanbul’a ise 2 milyon TL acil ödenek gönderildi.