Lale Mansur'dan Müjdat Gezen'e yanıt

Lale Mansur'dan Müjdat Gezen'e yanıt
Lale Mansur'dan Müjdat Gezen'e yanıt
Çözüm sürecinin önemli simalarından Lale Mansur, kendisinin halen Kültür Bakanlığı'ndan maaş alan bir Devlet Sanatçısı olduğunu, bu sebeple de tarafsız olamayacağını söyleyen Müjdat Gezen'in iddialarına yanıt verdi.
Haber: EMİR PATIR / Arşivi

Radikal.com.tr’ye konuşan Lale Mansur, Müjdat Gezen’in sözlerinin bir takım çevrelerce yürütülen karalama kampanyasının bir parçası olduğunu ifade etti. 14 yaşından itibaren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde dans etmeye başlayan Mansur, 18 yaşından itibaren de devletten maaş almaya başlamış. Mansur, ’18 yaşımdan başlamak üzere Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nden maaş almaya başladım. Emekliliğimin geldiği birinci günde de emekli oldum. 10 yılı aşkın süredir emekliyim. Müjdat Gezen’in iddia ettiği gibi hala maaş alan bir devlet çalışanı değilim. Kendisi devlet sanatçısı olduğumu da iddia etmiş, Eğer kastettiği bir dönem sanatçılara dağıtılan ‘devlet sanatçısı' unvanı ise ben hiçbir zaman öyle bir unvan almadım, böyle bir unvan altında maaş da almış değilim.’ diyerek Gezen’in sözlerinin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Gezen’in ‘30 senedir de dans etmiyor’ sözlerine de yanıt veren Mansur, ‘Balerin olarak belli bir yaşa kadar sahnede kalabilirsiniz. Sahne performanslarınız mecburen sona erdikten itibaren de başka hizmetlerde bulunmaya devam edersiniz. Müjdat Gezen gibi bir sanatçının bunları bilmemesine imkan yok’ dedi.

‘BANA ULAŞBİLİRDİ’

Müjdat Gezen’in saldırgan tavrına sitemde bulunan Lale Mansur, ‘Bu bir karalama kampanyası. Müjdat Gezen bana ulaşabilirdi, yahut bir yakınımız aracılığıyla sözünü ettiği bilgilere ulaşabilirdi. Bunu yapmak yerine yanlış olduğunu bildiği bu bilgilerlerle konuşmayı tercih etti’ dedi.

‘BİRLİKTE EYLEMLERE KATILDIK’

Müjdat Gezen’le uzun yıllardır birbirlerini bildiklerini belirten Mansur, ‘Kendisi idealleri uğruna pek çok iş yapmış biri. Bundan 17-18 yıl evvel Dünya Barış günü nedeniyle kendisi ile birlikte eyleme de katılmıştık. Kendisi Nareddin Hoca kılığındaydı. O gün gerçekleştirdiğimiz eylemin ardından ben gözaltına alınmıştım. Kendisi bunları da hatırlıyor olmalı. Ben 20 yıldır bu ülkede barış için çalıştım. DGM’lerde 15 yılla yargılandım.’ dedi.

‘BU İŞ PARA İÇİN YAPILMAZ’

Müjdat Gezen gibi başkalarının da akil insanların aldığı parayı konuştuklarını söyleyen Lale Mansur, ‘İnsanlar idealleri uğruna bir şeyler yapamazlar mı? İlla para almaları, illa maddi bir karşılık beklentisi içerisinde olmaları mı gerekiyor? Bu iş para için yapılmaz, para için yapacak olsaydım bile  bu kadar hakarete uğrar, hakkımda bu kadar yalan haber ortalıkta dolaşırken, bırakın 45 bin lirayı, 45 milyar için dahi bu işi yapmazdım ki. ’ dedi.

‘87 GÜNDÜR HİÇ BİR İNSANIMIZ ÖLMEDİ’

Gezen’in ‘heyette bulunanların hükümete yakın tavır alan kişilerden oluştuğu’ sözlerine de yanıt veren Mansur, ‘Ben Taksim Platformu’nda çalışıyorum, Emek Sineması’nda imzam var, bunlar AKP ’li belediyelerin politikalarına muhalif oluşumlar. Hükümet taraftarı olsam bu oluşumların içinde yer almam. İçinde görev aldığım süreç içerisinde 87 gündür hiç bir insanımız ölmedi. Biraz empati kurabilme yeteneğine sahip biri benim yaptığımı yapardı. Ben barışın tarafındayım’ dedi.

Bu günlerde yoğun çalıştıklarını ifade eden Mansur, önümüzdeki günlerde başta Müjdat Gezen olmak üzere, kendisi hakkında asılsız iddialarda bulunan herkes hakkında hukuki süreç başlatacağını da belirtti.