Lale Mansur'dan Müjdat Gezen'e yanıt

Lale Mansur'dan Müjdat Gezen'e yanıt
Lale Mansur'dan Müjdat Gezen'e yanıt
Çözüm sürecinin önemli simalarından Lale Mansur, kendisinin halen Kültür Bakanlığı'ndan maaş alan bir Devlet Sanatçısı olduğunu, bu sebeple de tarafsız olamayacağını söyleyen Müjdat Gezen'in iddialarına yanıt verdi.
Haber: EMİR PATIR / Arşivi

Radikal.com.tr’ye konuşan Lale Mansur, Müjdat Gezen’in sözlerinin bir takım çevrelerce yürütülen karalama kampanyasının bir parçası olduğunu ifade etti. 14 yaşından itibaren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde dans etmeye başlayan Mansur, 18 yaşından itibaren de devletten maaş almaya başlamış. Mansur, ’18 yaşımdan başlamak üzere Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nden maaş almaya başladım. Emekliliğimin geldiği birinci günde de emekli oldum. 10 yılı aşkın süredir emekliyim. Müjdat Gezen’in iddia ettiği gibi hala maaş alan bir devlet çalışanı değilim. Kendisi devlet sanatçısı olduğumu da iddia etmiş, Eğer kastettiği bir dönem sanatçılara dağıtılan ‘devlet sanatçısı' unvanı ise ben hiçbir zaman öyle bir unvan almadım, böyle bir unvan altında maaş da almış değilim.’ diyerek Gezen’in sözlerinin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Gezen’in ‘30 senedir de dans etmiyor’ sözlerine de yanıt veren Mansur, ‘Balerin olarak belli bir yaşa kadar sahnede kalabilirsiniz. Sahne performanslarınız mecburen sona erdikten itibaren de başka hizmetlerde bulunmaya devam edersiniz. Müjdat Gezen gibi bir sanatçının bunları bilmemesine imkan yok’ dedi.

‘BANA ULAŞBİLİRDİ’

Müjdat Gezen’in saldırgan tavrına sitemde bulunan Lale Mansur, ‘Bu bir karalama kampanyası. Müjdat Gezen bana ulaşabilirdi, yahut bir yakınımız aracılığıyla sözünü ettiği bilgilere ulaşabilirdi. Bunu yapmak yerine yanlış olduğunu bildiği bu bilgilerlerle konuşmayı tercih etti’ dedi.

‘BİRLİKTE EYLEMLERE KATILDIK’

Müjdat Gezen’le uzun yıllardır birbirlerini bildiklerini belirten Mansur, ‘Kendisi idealleri uğruna pek çok iş yapmış biri. Bundan 17-18 yıl evvel Dünya Barış günü nedeniyle kendisi ile birlikte eyleme de katılmıştık. Kendisi Nareddin Hoca kılığındaydı. O gün gerçekleştirdiğimiz eylemin ardından ben gözaltına alınmıştım. Kendisi bunları da hatırlıyor olmalı. Ben 20 yıldır bu ülkede barış için çalıştım. DGM’lerde 15 yılla yargılandım.’ dedi.

‘BU İŞ PARA İÇİN YAPILMAZ’

Müjdat Gezen gibi başkalarının da akil insanların aldığı parayı konuştuklarını söyleyen Lale Mansur, ‘İnsanlar idealleri uğruna bir şeyler yapamazlar mı? İlla para almaları, illa maddi bir karşılık beklentisi içerisinde olmaları mı gerekiyor? Bu iş para için yapılmaz, para için yapacak olsaydım bile  bu kadar hakarete uğrar, hakkımda bu kadar yalan haber ortalıkta dolaşırken, bırakın 45 bin lirayı, 45 milyar için dahi bu işi yapmazdım ki. ’ dedi.

‘87 GÜNDÜR HİÇ BİR İNSANIMIZ ÖLMEDİ’

Gezen’in ‘heyette bulunanların hükümete yakın tavır alan kişilerden oluştuğu’ sözlerine de yanıt veren Mansur, ‘Ben Taksim Platformu’nda çalışıyorum, Emek Sineması’nda imzam var, bunlar AKP ’li belediyelerin politikalarına muhalif oluşumlar. Hükümet taraftarı olsam bu oluşumların içinde yer almam. İçinde görev aldığım süreç içerisinde 87 gündür hiç bir insanımız ölmedi. Biraz empati kurabilme yeteneğine sahip biri benim yaptığımı yapardı. Ben barışın tarafındayım’ dedi.

Bu günlerde yoğun çalıştıklarını ifade eden Mansur, önümüzdeki günlerde başta Müjdat Gezen olmak üzere, kendisi hakkında asılsız iddialarda bulunan herkes hakkında hukuki süreç başlatacağını da belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/113065611306567

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ahbe dabrukatör bayram - mustafakaya

  roportajı ızledım sunucu siz akıl adamlarda bulunmak ıstemezmıydınız mujdat beyın cevabı daha önemlı ışlerım var okullarımla projelerımle ılgılenıyorum butun bır ulkeyı ılgılendıren ve yıllarca ulkeyıkangölune çevıren kurtlerı haklarından mahrum bırakan bır sorunundan başka ışlerı olması nasıl duşundugunu gösterır dabruka çalarak sarhoş rolu oynayarak yada ayı oynatarak sanatcı aydın olunmaz aydın toplumun butun ızdırabını hısederr.amaa bunu anlamak ıçın aydın olmak gerekıyordu şımdı mujdat beyın bunu anlamasınıda beklemıyorum

  Geleceğin Kültür ve Turizm Bakanı Müjdat Gezen - kedimlig

  Kesinlikle Kültür ve Turizm Bakanı olabilir. Yalnız bu darbeyle kurulacak bir hükümetle olacak. Ve Darbe ile kurulacak hükümütte Kültür ve Turizm Bakanı olduktan sonrada ilk işi Atatürk Milliyetçiliğini yeniden yorumlamak olacak. Her üniversiteyede ikna odaları yaptıracak. Atatürk Milliyetçiliğini,Cumhuriyeti kökünden tehdit eden bu insanları ordu nasıl sıcak karşılıyor?. Belkide hiç karşılamıyor. Bize öyle gösteriliyor.

  İLAHİ MÜJDAT - turg

  lale hanım barış için çırpınan bir can, barış için taraf olmuş, sizler onu desdekleyceğinize, kösdek oluyorsunuz, yolun açık olsun lale

  Biraz vicdan yeterdi. - nitemtran

  Sayın Müjdat Gezen, sırf kendisi hükümete,ne olursa olsun hiç bakmadan hükümetin dediklerine,yaptıklarına karşı olduğu için,sırf Akil adam oldu diye Lale Mansur'a yönelik temelsiz,gerçekdışı, sanatçıyı aşşağılamak için uydurduğu yalanlarla suçlaması affedilir gibi değil.Vicdan, birazcık vicdan olsaydı eminim yapmazdı bunu. Çok ayıp...

  Müjdat Gezen gibi biri... - Turk

  Müjdat Gezen gibi birini "baris" calismalarindan uzak tutmak yerine, icine alabilmenin yollari vardir sanirim! Arayin, konusun, birlikte bir cay icin, fikirlerini alin... Ortak bir-bir cok nokta bulursunuz...

  Sırça evde oturuyorsan komşuna taş atma - nehirdeniz

  Söyleyin bakalım: Aktör olarak M Gezen'in tiyatro ve ya sinemada akıllara kazınmış bir rolünü anımsayan var mı? Darbükatör Baryam mı dediniz? Eğer buna bir karakter yaratma olayı diyorsanız, hepsi bu.Bu denli tek düze ve yavan bir oyuncu olarak bu güne kadar nasıl idare etti? Artık olmuyor ve bütün hıçınlığı bundan.

  Unutulmuşlar.. - denizci-41

  Ülkemiz miadını doldurmuş; ama unutulmaktan çok korkan, oyuncu ve sahne insanları ile dolu..Bunlar zaman zaman, "biz hala buradayız" dercesine sivri çıkışlar yaparlar ve unutulmuşluk çemberine girmelerini geciktirmek isterler..Bence Müjdat Gezen de bunlardan biri..