Lamba ışığında okuma birincisi

Lamba ışığında okuma birincisi
Lamba ışığında okuma birincisi

Kastamonu?nun Tosya ilçesindeki taşımalı sistemle okula giden dokuz yaşındaki Rüveyda, ödül olarak kaymakamdan daha çok kitap istedi. FOTOĞRAF: İBRAHİM SANAL / AA

Evlerinde parasızlıktan elektrik olmayan Rüveyda, lüks ışığında okuduğu 100 kitapla ilçe birincisi oldu

KASTAMONU - Evlerinde elektrik olmayan dokuz yaşındaki ilköğretim öğrencisi, lüks lambasının ışığında okuduğu kitaplar sayesinde ‘Türkiye Okuyor’ kampanyasında ilçe birincisi oldu.
Kastamonu’nun Tosya ilçesi Çaykapı köyündeki evinden taşımalı eğitim kapsamında Tosya Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na giden 3’üncü sınıf öğrencisi Rüveyda Keleş, derslerindeki başarısının yanı sıra okuduğu kitapların sayısının fazlalığıyla diğer öğrencilere örnek oldu. ‘Türkiye Okuyor’ kampanyasının ocak-mayıs aylarındaki değerlendirmesine sınıf öğretmeni Lütfiye Derin’in önerisiyle katılan Keleş, dört ayda okuduğu 100 kitapla çok sayıda öğrenciyi geride bırakarak birinci olmayı başardı.

Ödülü bilgisayar

Birinci olduğu için kendisine ödül olarak cumhuriyet altını ve bilgisayar verildiğini belirten Rüveyda Keleş, “Kitap okumayı çok seviyorum ama evimizde elektrik olmadığı için zorlanıyorum. Babam işsiz olduğu için evimize elektrik bağlatamadık. Ödül olarak kaymakam amcadan daha çok kitap istiyorum” dedi.
Sınıf öğretmeni Lütfiye Derin de Rüveyda’nın ailesinin maddi zorluklar yaşadığını, oturdukları gecekonduda elektrik olmadığını söyledi. Küçük kızın pencereleri cam yerine naylonla kaplı evde annesi, babası ve iki kardeşiyle yaşadığını ifade eden Derin, Rüveyda’nın kitap okumaya ilgisini fark ederek onu yönlendirmeye çalıştım. Zamanla sınıfımızın kitaplığındaki 126 kitabın hepsini okudu. Yatılı olmadığı için kitapları evine götüren kızımız, elektrik olmayan evinde kitapları lüks lambasının ışığında okuyor. Rüveyda’nın kitapsız kalmaması için elimden geleni yapıyorum ama o kadar çok okuyor ki onun hızını yetişmekte bazen zorlanıyorum. Hayırseverlerden Rüveyda ve onun gibiler için okulumuza kitap bağışlamalarını istiyorum” diye konuştu.

Kaymakam harekete geçti

Bu arada okuma tutkunu Rüveyda’nın kitapları lüks lambasının ışığında okumak zorunda kaldığını öğrenen Tosya Kaymakamı Arslan Yurt’un,  küçük kızın evine elektrik hattı çekilmesi için talimat verdiği öğrenildi. (aa)