Lambdaistanbul Kapatılmıyor!

Lambdaistanbul'un kapatılmasıyla ilgili iki yılı aşkın süredir devam eden hukuki süreç bugün Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada sonuçlandı. Derneğin avukatı Fırat Söyle'nin bianet'e verdiği bilgiye göre yerel mahkeme Yargıtay'ın örgütlenme özgürlüğüne dayanarak kapatılmaması yönündeki kararını onadı


Davanın Avukat Söyle, "Kararın Türkiyeli lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüellerin (LGBTT) sürdürdüğü mücadelenin sonucu olduğunu" söyledi.

Sütlüce'deki Beyoğlu Adliyesi'nde görülen davada Yargıtay kararındaki "teşvik etme" ve "özendirme" ifadelerine de itiraz ettiklerini kaydeden Söyle, açıklanacak resmi kararda bununla ilgili bir açıklama olacağını umduklarını söyledi.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, 25 Kasım 2008 tarihinde aldığı ancak dernek avukatlarına 23 Ocak'ta tebliğ ettiği altı sayfalık kararda, "cinsel kimlik ve yönelim kişilerin kendi istekleriyle seçtikleri bir olgu olmayıp, doğuştan veya yetiştiriliş tarzından kaynaklanan ve kişilerin istemeyerek karşı karşıya kaldığı bir olgudur" demişti.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin anayasada açıkça belirtmiş olmadığı için hukuki sürecin bu denli uzadığını belirten Söyle, yerel mahkemenin "Yargıtay kararının usul ve yasalara uygun olduğunu belirterek Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin kapatılmaması yönündeki kararını onadığını" aktardı.

Söyle, anayasa'nın eşitlik maddesine bu ifadelerin eklenmesiyle ilgili mücadele etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bu kararla Derneğin 18 Mayıs 2006'dan bu yana sürdürdüğü hukuki süreç dernek lehine sonuçlandı.

Beyoğlu 3. Asliye Mahkemesi, bilirkişi raporuna rağmen 6. duruşmada derneğin, "genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı bulduğu gerekçesiyle" feshine karar verdi.

Mahkemenin ardından "Derneğime Dokunma!" ismiyle bir kampanya başlatan Lambdaistanbul'a Türkiyeli LGBTT örgütlerinin yanı sıra yurt içi ve dışından STK'ler, politikacılar ve hak savunucuları da destek verdi. Bawer ÇAKIR-bianet