Langırtın suç olduğunu biliyor musun? O da bilmiyordu

Langırtın suç olduğunu biliyor musun? O da bilmiyordu
Langırtın suç olduğunu biliyor musun? O da bilmiyordu

Langırt aslında yasak ama eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Valisi Muammer Güler oynayınca suç değil. Ancak Sekmen (solda) için suç.

Haber: NAİL KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - 30 yaşındaki Gökhan Sekmen, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, yasak oyunlar arasında bulunan ‘langırt’ karşılaşmalarında hakemlik yaptığı için 10 ay hapis cezası aldı.
Bursa’da bulunan gösteri hizmetleri sunan özel bir şirkette çalışan Tiyatro sanatçısı Gökhan Sekmen, Balıkesir’in Burhaniye ilçesindeki bir alışveriş merkezinin 2007 yılında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği etkinlikler içersinde yer alan Langırt Turnuvası’nda hakemlik yaptı. 

Polis turnuvayı bastı
Final karşılaşmasının son 5 dakikasında langırt maçının yapıldığı yere gelen biri komiser iki polis,  oyunda hakemlik yapan Gökhan Sekmen’i, yasak olduğu halde langırt oynattığı gerekçesiyle gözaltına aldı.
Hakkında, 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve benzeri oyunları yasaklayan kanuna muhalefet suçundan yasal işlem yapılan Sekmen, daha sonra serbest bırakıldı.
Gökhan Sekmen, hakkında Burhaniye Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkeme bu cezayı sanığın 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlememesi koşuluyla erteledi. Hakkında verilen kararı duyunca kulaklarına inanamadığını anlatan Gökhan Sekmen, “Geçen yılın ağustos ayında, İstanbul’da bir organizasyonda İstanbul Valisi Muammer Güler, Adalet eski Bakanı Mehmet Ali Şahin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi langırt oynadı. Görüntüler yayımlandı. Ben ise oynamadığım halde böyle bir cezaya çarptırıldım, hâlâ inanamıyorum“ diye konuştu. Gökhan Sekmen’in avukatı Neslihan Aktosun 1968 tarihinde kabul edilen 1072 sayılı Rulet, tilt, langırt ve benzeri oyunları yasaklayan kanunun halen yürürlükte bulunup uygulanmayan kanunlardan biri olduğunu söyledi.