Latife Tekin: Madımak olayı aklıma geldi

Karabük'te susturulan yazar Latife Tekin'le AKP'li Belediye Başkanı Erer arasındaki polemik sürüyor

 

LATİFE TEKİN'E AYIP ETTİLER HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

İSTANBUL - Karabük Kültür Sanat Festivali'nde yaptığı konuşmada hükümetin enerji politikasını eleştirirken engellenen yazar Latife Tekin, bu müdahaleyi kendisine silah çekmekle eş değer gördüğünü söyledi. Tekin, yaşadıkları ile Sivas'taki ‘Madımak Olayı'nı hissettiğini anlattı.

Festival kapsamındaki etkinlikte AKP'nin enerji politikalarını eleştiren yazar Latife Tekin, konuşmasının bir bölümünde, “AKP'nin bu aşağılık enerji politikaları” dediğini belirterek şöyle dedi:

“O anda belediye başkanı ayağa fırladı. Ben konuşurken sabrediyormuş, onu da söyledi. ‘Sen benim paramla buraya geldin. Konuşamazsın. Sen siyaset yapamazsın burada' dedi. Belediye Başkanı Hüseyin Erer'in bu tepkisine, ‘Hayır siz vermediniz ben kendi paramla geldim’ karşılığını verdim.”

 

'Susturulmak silah çekmekle eş değer'

 

Latife Tekin, konuşmasının engellenmesi için ses düzeninin kapatılmasına ilişkin, “Sesimin kesilmesi boğazımın sıkılması anlamına geliyor. ‘İnin' dedi, ‘Susun' dedi. Ben de; ‘Polis çağırın beni ancak böyle indirebilirsiniz. Siz beni susturamazsınz. Yazarları tanımıyorsunuz' dedim. Bir kamera vardı. Onu kapattırdı. Mikrofonumu kapattılar. O aslında silah çekmek demek. Bana, ‘Haydi bağır şimdi' dedi. Ben sadece acı bir biçimde gülümsedim. ‘Ben söyleyeceğimi söyledim' dedim. Acı bir olaydı” diye devam etti.

Tekin, olayı anlatırken, yazar arkadaşlarından bazılarının tehdit edildiğini de öne sürdü. AKP’nin yazarlar konusunda farklı düşünceleri olduğunu iddia eden Tekin, olay sırasında aklına Sivas'taki 37 aydının yakılarak öldürüldüğü ‘Madımak Oteli olayının' geldiğini de söyledi. Latife Tekin, şöyle devam etti:

“Madımak olayı aklıma geldi. Birden, orada başka yazarlaron da olduğunu düşündüm. Büyük bir gerginlik olabilir. Ben onu anladığım için yerimden sessizce kalktım ve Karabük'ten ayrıldım. Beni alkışlayan Onur Caymaz tehdit edildi. ‘Rüzgar ve güneşimizi neden kullanmıyoruz?' deyince beni alkışlamış. Arkadan biri ‘Boyunu kırarım' diyordu. Evet yani gerçekten onu hissettim. İnsanları nasıl yaktılar, orada onu hissettim.”

 

Belediye Başkanı: Tekin provakasyon yaptı

 

Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali'nde, AKP'yi eleştiren yazar Latife Tekin'e müdahale ederek, toplantıyı terketmesine yol açan AKP'li Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer ise Latife Tekin'i suçlarken, "Provakasayon yaptı, kültür, sanat etkinliğini siyasi platforma çevirdi" dedi. Erer, Tekin'in Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de hakaret ettiğini savundu. Radikal'in sorularını yanıtlayan Erer olayla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

SOLCULARLA ÇALIŞIYORUM: Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali kapsamında, 'Kentleşme Sanayi ve Edebiyat' konu başlıklı konferansı sol/sosyal demokrat eğilimli Karabük Kültür Sanat Derneği organize etti. Bu tür etkinliklerde birlikte çalışıyoruz. Ben insanları siyasi görüşüne göre değil, yaptığı işe göre değerlendiriyorum. Bu arkadaşlar da konuşmacı olarak Alper Akçam, Latife Tekin ve Vecdi Çıracıoğlu'nu davet etmiş.

SİYASİ KONUŞTU: Ben geldiğimde Latife hanım konuşuyordu. Bir süre dinledim; ancak konuyla ilgili olmayan siyasi konuşmalar yapıyordu. Ben de öne geçtim, belki esas konuya gelir, konuşmasını dengeler diye. Ancak yine bu tarz konuşmayı sürdürdü. Yanımda Kültür Sanat Derneği'nden Güldane hanım vardı. Latife hanımı işaret ederek, 'Niye siyaset konuşuyor; konu bu değil' dedim. Latife hanım da beni gördü, 'Ben burada özgürce konuşamayacaksam, burada da durmamın hiç bir anlamı yok. Eleştiriye açık olun' dedi. Ben her türlü fikrin söylenmesinden yanayım. Ancak kültür sanat etkinliğinde siyaset yapılmamalı; bu tür etkinlikler siyasi platforma çevrilmemeli.

HAKARET ETTİ: Latife hanım Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza yönelik siyasi çıkışlar yaptı; 'Bunlar da halk çocuğuydu; Tayyip ile Abdullah. Ama öğle değiller' dedi. 'AKP'nin enerji politikası aşağılık bir politikadır' dedi. Kente yeni geldiği halde Karabük Belediyesi'ni eleştirdi. Ben de 'Lütfen siyaset yapmayın; ben de yapmıyorum burada' dedim. O da bağırarak yanıt verince üç dakika kadar tartışma çıktı. Hanımefendi de orayı terketti. Siyaset yaparak hakaret edince ben de müdahale ettim.

PROVAKASYON YAPTI: İtişme, kavga olmadı. Bence yaptığı bir provakasyondu. Ben AK Partili olmasaydım da benzer bir tepki gösterirdim. Karabük'ü küçük düşürmesiydi tepki koyduğum. AK Parti'yle bir ilgisi yok. Kültür Sanat Derneği de tepki gösterdi.

'REKLAM' DEDİLER: Ben Latife hanımı tanımam. İlk kez orada gördüm. Birileri bana yeni bir kitabı çıktı; 'reklam yapıyor olabilir' dediler. Ben böyle bir şeye ihtimal vermiyorum; ama böyle kuşkular da var. Olay bundan ibaret. (radikal/dha)