Lawlor: Powell yanlış anlaşıldı

Beyaz Saray İç Güvenlik Departmanı Başkanı Tümgeneral Bruce M. Lawlor, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Türkiye hakkında 'İslam cumhuriyeti' tanımını kullanmasının yanlış yorumlandığını savundu.

İSTANBUL - Beyaz Saray İç Güvenlik Departmanı Başkanı Tümgeneral Bruce M. Lawlor, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Türkiye hakkında 'İslam cumhuriyeti' tanımını kullanmasının yanlış yorumlandığını savundu.
Lawlor, Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (BÜSAM) toplantısında, '11 Eylül Sonrası İç Güvenlik ve Terör' konulu bir konferans verdi. "Terörizm globalleşmişti ama biz bunu 11 Eylül'e kadar fark edemedik" diyen Lawlor, 11 Eylül'den önce güvenlik birimlerinin ayrı ayrı çalıştıklarını ancak saldırılardan sonra 22 federal kurumu tek çatı altında topladıklarını anlattı.
'Konuşmam tehlikeli'
Powell'ın açıklamasıyla ilgili olarak "Powell Türkiye'yi bir İslam ülkesi olarak tanımladı. Bu bir temenni mi, dil sürçmesi miydi?" sorusu üzerine, Lawlor "İki yıldızlı bir generalin, dört yıldızlı bir general hakkında konuşması tehlikelidir" diye espri yaptı. Powell'ın Türkiye'ye çok büyük saygısı bulunduğunu belirten Lawlor, Türkiye'nin Müslümanlığın ve demokrasinin bir arada yaşayabildiği bir ülke olduğunu, demokrasi ve özgürlükler açısından ileri gittiğini kaydetti. Irak halkının çoğunluğunun da Müslüman olduğunu dile getiren Lawlor, "Powell bir ümidini ifade etmeye çalışıyor. Irak halkının da Türk halkının sahip olduğu özgürlüklere ve demokrasiye sahip olabileceğini söylemeye çalışıyordu" dedi.