'Laz Ziya' isyanı!

'Laz Ziya' isyanı!
'Laz Ziya' isyanı!
ABD'li Sarai Sierra'nın cinayet şüphelisi Ziya Tasalı'nın, 'Laz Ziya' lakabı öne çıkarılarak anılması Lazların tepkisine neden oldu

RİZE - Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, İstanbul 'da meydana gelen, ABD 'li Sarai Sierra'nın öldürülmesi olayı sonrası cinayet şüphelisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan kişinin, 'Laz Ziya' lakabıyla anılmasının Lazları rahatsız ettiğini söyledi.

Bu kişinin, bir dönem Kurtlar Vadisi'nde oynayan 'Laz Ziya' karakterinden esinlenerek kendisine böyle bir lakap takmış olabileceğini ifade eden Basa, şunları söyledi: "Bu kişinin 'Laz Ziya' lakabıyla anılmasını doğru bulmuyoruz. Araştırdığımız kadarıyla bölge ve Lazlarla bir ilişkisi ve bağı yok. Böyle olsa bile Laz ismiyle medyada yer bulması doğru değil. Bu kişinin bir adı soyadı yok mu? Adı ve soyadı ile anılsın. Laz vurgusu yapılarak anılması bizi rahatsız ediyor. Bir cinayet sonrası Laz vurgusu yapılması rencide edicidir. Bu yöndeki rahatsızlığımızı dile getiriyoruz."

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden tepkilerini dile getiren Lazlar, Ziya Tasalı'dan 'Laz' lakabı yerine adı ve soyadı ile bahsedilmesini istedi. (dha/ Muhammet KAÇAR)