'Laz Ziya' isyanı!

'Laz Ziya' isyanı!
'Laz Ziya' isyanı!
ABD'li Sarai Sierra'nın cinayet şüphelisi Ziya Tasalı'nın, 'Laz Ziya' lakabı öne çıkarılarak anılması Lazların tepkisine neden oldu

RİZE - Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, İstanbul 'da meydana gelen, ABD 'li Sarai Sierra'nın öldürülmesi olayı sonrası cinayet şüphelisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan kişinin, 'Laz Ziya' lakabıyla anılmasının Lazları rahatsız ettiğini söyledi.

Bu kişinin, bir dönem Kurtlar Vadisi'nde oynayan 'Laz Ziya' karakterinden esinlenerek kendisine böyle bir lakap takmış olabileceğini ifade eden Basa, şunları söyledi: "Bu kişinin 'Laz Ziya' lakabıyla anılmasını doğru bulmuyoruz. Araştırdığımız kadarıyla bölge ve Lazlarla bir ilişkisi ve bağı yok. Böyle olsa bile Laz ismiyle medyada yer bulması doğru değil. Bu kişinin bir adı soyadı yok mu? Adı ve soyadı ile anılsın. Laz vurgusu yapılarak anılması bizi rahatsız ediyor. Bir cinayet sonrası Laz vurgusu yapılması rencide edicidir. Bu yöndeki rahatsızlığımızı dile getiriyoruz."

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden tepkilerini dile getiren Lazlar, Ziya Tasalı'dan 'Laz' lakabı yerine adı ve soyadı ile bahsedilmesini istedi. (dha/ Muhammet KAÇAR)


  http://www.radikal.com.tr/112583911258396

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  antivirüs - urolog

  Firsat bu firsat deyip rumlara nefretini kusmussun. Yazdiklarin irkciligin daniskasi. Üstelik hikayen de hic inandirici degil

  tepki haklı - EsrefBey

  böylesi bir olayda veya başka bir yerde,diğer kişilerden farklı olarak bir kişiyi etnik kökeniyle isimlendirmek ayrımcılık.

  LAZ ANISI - antivürüs

  Yıllar önce Karadenizi geziyordum.Hoppa'da çocuk sokak ortasında "kakam geliyor" diye tutturdu..Ne cami, ne genel tuvalet!..Deli dana gibi dolandığımızı gören bir kadın ,balkona çıkıp derdimizi sordu;durumu anlattık.Bizi,herhangi bir zili çalıp eve girmediğimiz için kınadı ve koşarak gelip çocuğu kucakladığı gibi eve götürdü.Biz içeri girdiğimizde çocuğu temizliyordu.O günlerde Trabzon'da devrimcilere yönelik bir linç girişimi olmuştu,onu kastedip"siz bu kadar iyi iken,birileri linç etmeye çalışıyor" gibi bir şeyler söyledim.Kadın dedi ki:Rize Hoppa arası bir köprü vardır o yan laz değildir,Rumdur.Siz Laz deyince tüm Karadeniz sanıyorsunuz ;ama biz onlara benzemeyiz.Biz Karadeniz'in yüz akıyız.O gün bu gündür ha bu insanlar baa çok sıcak geliy

  komik milletiz.. :) - kudra71

  niye siz kürt diyorsunuz ya kötü birşey olunca, kürt değil mi, kıro işte, doğlu değil mi diyorsunuz ya.. ne oldu.. çok mu hassasız.. (bu arada ben kürt de değilim.) ama bu insanların gereksiz şeylere tepki verip gerekli şeylere tepki vermemesinden bu haldeyiz.. film çevrilir hamamcılar ayağa kalkar, adamın adı laz ziya.. laz demeyin.. bu mudur hayatı iyileştirme, güzelliştirme yolunuz.. kimse mükemmel değil.. türkü, kürdü, lazı, çerkesi hepimiz insanız önce bunu anlayın.. o zaman iyi şeyler yapın da iyilikler anılsın yurdumda..

  .... - gülşenşen

  bir kere laza laz denir..kürt yada ermeni olsaydı manşetlerden düşmezdi..bu da mı bir kırmızı çizgi yoksa...

  ziya - hale

  Ziya da demesinler o zaman. bütün Ziya'lar zan altında kalacak...