Lazca için ders kitabı hazırlandı

Lazca için ders kitabı hazırlandı
Lazca için ders kitabı hazırlandı
Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanmak üzere yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamına alınan Lazca için ders kitabı hazırlandı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tarafından ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanmak üzere yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamına alınan Lazca için ders kitabı hazırlandı.

TUYAP İstanbul Kitap Fuarında satışa sunulan "Laz Dili Temel Dersleri" kitabının yazarı İngilizce öğretmeni Ali Aksamaz, Lazcanın, Talim ve Terbiye Kurulu kararıyla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanmak üzere yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamında onaylandığını ve bu yıldan itibaren 5. sınıflarda bu dersin okutulmaya başlandığını söyledi.

Dersin kitabının olmaması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını, dersi veren öğretmenlerin daha önce verdikleri kursların notlarını kullanarak dersi işlediklerini ifade eden Aksamaz, İngilizce öğretmeni olduğunu ancak son birkaç yıldır kendisinin de bir kurumda Lazca dersler verdiğini anlattı.

Kurs verirken ders kitabının bulunmaması nedeniyle hazırladığı ders notlarını ileri de kitap olarak yayınlamak amacıyla bir araya getirdiğini aktaran Aksamaz, Hükümetin Demokratikleşme Paketi çerçevesinde yerel dillere ilişkin yeni düzenlemeler yaptığını anımsattı.

Bu kapsamda Lazcanın da ortaokullarda seçmeli ders olduğunu hatırlatan Aksamaz, "Bunun üzerine Laz Enstitüsü, bir müfredat programı hazırladı ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kuruluna sundu. Bu müfredat programı kabul edildi. Ancak Lazca seçmeli derslerde okutulacak bir kitap henüz yoktu. Bunun üzerine kitaba son halini verdim. Ardından da bu çalışmamı yayınlamayı teklif eden Lazika Yayın Kolektifi'ne teslim ettim. Kitap, Tüyap İstanbul Kitap Fuarına yetişti ve satışa sunuldu" dedi.

LAZCA İLK KİTAP
Kitapta, ilköğretim sınıflarının 4, 5 ve kısmen de 6. sınıf yabancı dil kitapları düzeyinde bilgilerin yer aldığını vurgulayan Aksamaz, kitabın onaylanması için Talim ve Terbiye Kurulu'na başvuracağını dile getirdi.

Sovyetler Birliği'nde 1930'lu yıllarda yayınlanmış birkaç Lazca ders kitabının bulunduğunu söyleyen Aksamaz, " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir eğitimcinin yayınlanmış ve müfredata da büyük ölçüde uygun ilk Lazca ders kitabı bu kitaptır. Şu anda Lazca ders veren öğretmen arkadaşlarımız, müfredata göre çeşitli kaynaklardan faydalanarak ders notlarını hazırlıyorlar; öğrencilerine faydalı oluyorlar. Kuşkusuz 'Laz Dili Temel Dersleri' adlı çalışmam da onlara büyük katkı sağlayacak. Şu anda bu çalışmamın devamı niteliğinde bir başka proje üzerinde de çalışıyorum" diye konuştu. (aa)