Lazerle Anzak Çıkarması

Anzak Çıkarması, 90 yıl sonra Avustralya ve Yeni Zelanda Başbakanları ile Birleşik Krallık Veliaht Prensi Charles'ın da aralarında bulunduğu 20 bin kişinin katıldığı lazer gösterili Şafak Ayini ile anıldı. Anzakların torunları geceyi uyku tulumlarının içinde, çimler üzerinde geçirdi.

ÇANAKKALE - Rock ve pop şarkı klipleri, kemanlar, ağıtlar, İncil'den parçalar, İstiklal Marşı, Aborijin nağmeleri, gaydalar, lazer ışıkları, sis, duman ve gözyaşları... 'Anzak Günü', dün Gelibolu'da böyle bir atmosferde anıldı! Gelibolu'daki Anzak (Avustralya ve Yeni Zelanda Silahlı Kuvvetleri) Çıkarması'nın 90. yıldönümüne Avustralya ve Yeni Zelanda başbakanları, Britanya Veliahtı Charles ve 20 bine yakın Avustralyalı ve Yeni Zelandalı katıldı.
Törende yok yok!
Törene katılanlar önceki gece saat 21.00'den itibaren Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Alanı'ndaki Anzak Koyu'na gelmeye başladı. Uyku tulumları ve bayraklara sarınanlar, iki dev ekrandan Bee Gees ve Eric Clapton klipleri izledi. 2. Kolordu Komutanlığı ve SAS Komandoları'nın güvenlik önmeleri arasında alana sırasıyla Yeni Zelenda Başbakanı Helen Clark, Avustralya Başbakanı John Howard ve Britanya Veliahtı Charles geldi. Bu arada Avustralya askeri korusu beraber ve solo şarkılar söyledi. Dört kişilik keman grubu, Aborijinlerin yaban hayvanlarını uzaklaştırmak
için kullandığı müzik aleti 'Dijeridu' eşliğinde 'Çanakkale Türküsü'nü ve 'Üsküdar'a Giderken'i çaldı. Avustralyalı askeri orkestra ile Avustralyalı sivil bir koro da İstiklal Marşı'nı çalıp söyledi.
Anzakların Gelibolu kıyılarına çıkmaya başladığı an bu yıl ilk kez lazer ışıklarıyla canlandırıldı. Sarı, kırmızı duman verilerek, Çanakkale Savaşları'nda Anzakların çıkarma anı ve Türk cephesini simgeleyen görüntüler oluşturuldu. Gösteri, "Bunlar bize ilkokul kitaplarında öğrettikleri şeyler. Buraya geldiğim için çok mutluyum" diyerek erkek arkadaşına sarılan 25 yaşındaki Brianna Slait gibi pek çok ziyaretçiyi ağlattı.
'Şafak Ayini' ise 90 yıl önce çıkarmanın başladığı saat olan 05.30'da rahibin İncil'den bölümler okuması ve duayla başladı. Bu sırada gayda çalan askerler yürüyüş yaptı. Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerler, ayin süresince saygı duruşundaydı.
Siperler arası 'dostluk'
Yeni Zelanda Başbakanı Clark, konuşmasında savaş sırasında Türk siperleriyle Anzak siperleri arasında gelişen dostluğa değindi, Avustralya Başbakanı John Howard ise "Burada savaşanlar, bizim dünyaya ve kendimize yönelik anlayışımızı değiştirdi" diye konuştu. Prens Charles da Britanya'da ölenlerin ardından okunan duadan alıntılar okudu. Daha sonra 57'inci Alay Şehitliği'nde düzenlenen törene ise Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek de katıldı. Conk Bayırı'ndaki törende de Maori grubu, Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark'la geleneksel ilahiler söyledi.
250 bin kişi izledi
'Anzak Günü', Yeni Zelanda ve Avustralya'da bu yıl rekor katılımla anıldı. Sydney'deki töreni çoğu genç, 250 bin kişi izledi. Anzak gazilerini izleyenler arasında, dedelerinin madalyalarını takanlar da vardı. Irak'taki Avustralya askerlerinin düzenlediği töreni ise kum fırtınası bitirdi. Avustralyalıların 8 bin 709, Yeni Zelandalıların ise 2 bin 701 askerini yitirdiği Gelibolu çıkarması, her iki 'genç' ülkede milli bilincin oluşmasında önemli dönemeç sayılıyor. 25 Nisan 1915'teki çıkarmanın yıldönümü her iki ülkede de en uzun milli bayramlar.
(dha, afp, aa)


    http://www.radikal.com.tr/8477748477740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.