Le Monde: Türkiye'de tarihçiler tabuyu yıktı

Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen iki günlük
'İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları' konferansı, dış basında da geniş yankı buldu.

ANKARA/PARİS - Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen iki günlük
'İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları' konferansı, dış basında da geniş yankı buldu.
Fransız Le Monde gazetesi, 'haberinde Tarihçiler Ermeni sorununa ilişkin tabuyu yıktı' başlığını kullandı, ancak 'bu konuyu gündeme getirmenin ölüm tehditleri ya da yasal takibata maruz kalmaya yol açabileceğini' öne sürerek, Orhan Pamuk örneğini verdi.
Le Monde, konferansı 200 kadar milliyetçinin bina önünde protesto ettiğini, ancak gazetelerin çoğunun desteklediğini kaydetti. Gazete konferansa ilişkin en iyi haberleri ise 'Konferansta 'soykırım' bile denildi, dünya hâlâ dönüyor, Türkiye hâlâ yerinde duruyor' manşetiyle çıkan Radikal'in verdiğini yazdı.
Liberation gazetesi ise konfaransın iki kez milliyetçi çevrelerin baskısıyla ertelendiğini belirterek, "Siyasi geleceğini 3 Ekim'de AB ile başlayacak müzakerelere bağlayan ve İslamcı hareketten gelen Başbakan Erdoğan, konferansın yapılmasına destek verdi" dedi.
'Müzakereleri gölgeledi'
Financial Times 'Ermeni konferansı' ve Orhan Pamuk davalarına atıfta bulunduğu haberde, Türk adalet sistemi ile ilgili tartışmaların AB müzakerelerini gölgelediğini belirtti.
İngiliz Guardian gazetesi de mahkemenin iptal kararına rağmen ifade özgürlüğünün engellenemediğini ve akademisyenlerin yeni bir dönem açtığını ifade etti. (dha, anka)


    http://www.radikal.com.tr/7584697584690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.