Âlem bir hortumlama

Artvin’in Borçka ilçesinde Ziraat Bankası’ndan ölüler, çocuklar ve köylüler adına düzenlenen sahte belgelerle 4.5 trilyon lira hortumlayan
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Artvin’in Borçka ilçesinde Ziraat Bankası’ndan ölüler, çocuklar ve köylüler adına düzenlenen sahte belgelerle 4.5 trilyon lira hortumlayan, MHP, DSP, ANAP ve CHP’li bazı yöneticilerin de adının karıştığı bir çete ortaya çıkarıldı. Çetenin bankadan zirai kredi diye çektiği paraları, gece âleminde yabancı uyruklu kadınlarla yediği belirtildi.
Bir ihbar üzerine harekete geçen jandarma, Ziraat Bankası Müdürü İshak Salatacı ve Müdür Yardımcısı Nail Nalbantoğlu ile vurguna adı karışan köy muhtarlarını gözaltına aldı. Operasyonu genişleten jandarma, Borçka’nın 36 köyünden olaya adı karışan ve adına sahte belge düzenlenerek kredi çekilen binlerce köylüyü grup grup sorgulamaya başladı.
Yolsuzluk koalisyonu
İddialara göre vurgun, 1999’da banka müdürüne bir siyasinin telefon etmesiyle başladı. Bunun üzerine banka müdürü, eski MHP Artvin İl Başkanı Çetin Aydın’ın kardeşi İsmail Aydın’a 60 milyar lira kredi verdi. Bankanın zirai kredilerde uyguladığı 2 milyarlık minimum kredi, 30 kişi adına çekilerek 60 milyar liraya çıkarıldı.
MHP’lilerin başlattığı bu sistem, kısa sürede diğer bazı parti yöneticileri ve uyanık muhtarlarca da keşfedildi. Kredi furyası, çeşitli sahte belgeler hazırlanarak bankaya başvurulmasıyla büyüdü.
DSP’nin Borçka ilçe yöneticisi Özgür Kaya da sahte belgelerle kredi çekenler arasında yer aldı. Kaya, 20 yıl önce ölmüş amcası Hacı Kaya adına kredi alınca tutuklandı. ANAP İlçe Başkanı Abdullah Demir’in de karıştığı ileri sürülen kredi yolsuzluğundan, CHP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Celal Alpaslan da payını aldı. İlçede oturduğu halde köy adresi vererek tarım kredisi alan Alpaslan, borcunu ödeyince serbest kaldı.
Banka müdürü âlemde
Limitinin çok üstünde kredi kullandıran banka müdürü İshak Salatacı ve yardımcısı Nail Nalbantoğlu, jandarma sorgusunun ardından tutuklandı. Halen ağır cezada ‘görevini kötüye kullanmak suretiyle devleti zarara uğratmak’ suçundan yargılanan Salatacı’nın, kredi verdiği müşterilerle birlikte Borçka ve Artvin’deki gece alemlerinin değişmez simalarından olduğu belirtildi.
Âlemlerde harcadığı paralarla dikkat çeken DSP’li Kaya ise, 20 yıl önce ölen akrabası Hacı Kaya adına kredi çekti. 12-13 yaşında çocuklar da yaşları büyük gösterilerek bu vurguna alet edildi.
Sorgulanan bazı köylüler, borçlarını ödeme koşuluyla 10 milyar lira kefalet karşılığı serbest bırakıldı. Yolsuzluğa Yeşilköy muhtarı Nevzat Korkmaz, Çaylı muhtarı Ziya Gedik, Muratlı muhtarı Zekeriya Öztürk’ün adı karıştı. Öztürk’ün, olayın ortaya çıkmasından sonra Gürcistan’a geçtiği ve bir daha geri dönmediği belirtildi.