Leman Sam'ın 'kurban mesajı' nedeniyle hapsi istendi

Leman Sam'ın 'kurban mesajı' nedeniyle hapsi istendi
Leman Sam'ın 'kurban mesajı' nedeniyle hapsi istendi
Şarkıcı Leman Sam'ın Kurban Bayramı'nda sosyal medyadan yayınladığı mesajı nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığı tahrik"ten bir yıla kadar hapsi isteniyor. Sam mesajında, "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır. IŞİD beni şaşırtmıyor" diye yazmıştı.

RADİKAL - Leman Sam'ın hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla bir yıla kadar hapsi istendi.

Sanatçı Leman Sam hakkında kurban kesen Müslümanları, IŞİD üyelerine benzediği yönündeki ifadesi üzerine yapılan suç duyurusuna savcılık tarafından verilen takipsizlik kararını üst mahkeme bozdu. Avukat Turgay Balaban'ın yaptığı itirazı inceleyen İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği, gerekçelerin yerinde olduğunu, Sam'ın eyleminin yargılamayı gerektirdiği kanaatine vararak itirazın kabulüne karar verdi. Mahkeme, savcının verdiği takipsizlik kararının kaldırarak, Sam'ın yargılanması gerektiğini belirtti.

Avukat Turgay Balaban, geçtiğimiz Kurban Bayram'ında, Twitter'de, "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır. IŞİD beni şaşırtmıyor" diye yazdı. Avukat Balaban, Sam hakkında, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçunu işlediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcı Hasan Basri Zamanis ise Sam'ın paylaştığı sözleri ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi. Kovuşturmaya yer olmadığından, dava açılacak durumun olmadığına karar verdi.

MAHKEME KARARI BOZDU

Avukat Balaban, Sam hakkında verilen takipsizlik kararını İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti. Savcının eksik, hukuka aykırı karar verdiği gerekçesiyle ilgili kararın kaldırılmasını talep etti. Avukat Balaban, kimsenin kurban kesenle, insan kesen terör örgütü IŞİD'i aynı kefeye koyamayacağını, bunun halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama suçuna girdiğini, bunu yapanın kanunlara göre 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması gerektiğine anlattı. Bu ifadeyle kurban kesen yüz binlerce Müslümanın töhmet altında bırakıldığını, kafa kesen bir terör örgütü üyeleriyle denk tutulduğunu vurguladı.

İtirazı inceleyen İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği, savcının Sam hakkında verdiği 'kovuşturmaya' yer olmadığına yönelik kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme, itirazın yerinde olduğunu, eylemin yargılamayı gerektirdiğini, böylece 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan savcılıkça verilen takipsizlik kararının kaldırılmasını hükmetti.

İtirazın kabul edilmesi üzerine Savcı Hasan Basri Zamanis tarafından hazırlanan iddianame İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianamede, "Yapılan itiraz üzerine İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ilgili takipsizlik kararının kaldırıldığı, bu nedenle şüphelinin mahkemenizce 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına iddia olunur" denildi.