Leopar soruşturması tamamlandı

Leopar soruşturması tamamlandı
Leopar soruşturması tamamlandı
Çınar ilçesinde görülen leoparın bir çoban tarafından av tüfeğiyle öldürülmesiyle ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce başlatılan soruşturma tamamlandı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Solmaz köyünde 3 Kasım'da görülen leoparın çoban Mahmut Aslan tarafından öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma sonunda çoban Aslan'a can güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle vurduğu leopar için 50 bin lira tazminat cezası yerine idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı. 

Karara göre, Av ve Yaban Hayvanlarının Korunması, Zararlarıyla Mücadele Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 57. maddesine göre koruma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi bulunmayan Kaplan'a, "koruma amaçlı av tüfeği belgesi almamak" ve "tek kurşun fişek yerine birden fazla (şevrotin) fişek kullanmaktan" dolayı 434 lira idari para cezası kesildi.
Kaplan'a verilen cezanın 1-2 gün içerisinde tebliğ edileceği belirtildi. 

Solmaz köyü kırsalında 3 Kasım Pazar günü hayvanlarını otlatan Kasım Kaplan (29), bir leoparın saldırısına uğramış, boğuşma sırasında çoban Mahmut Kaplan av tüfeğiyle ateş ederek leoparı öldürmüştü.