Leoparın çilesi

Leoparın çilesi
Leoparın çilesi

Ünlü tahnit uzmanı İsmail Yey, İşlem bitince çok canlı hale gelecek, ellemeye korkacaksınız dedi.

Diyarbakır'da 'ölü ele geçirilen' leoparda eski bir kurşun yarası bulundu. Uzmanlar: Daha önce de görülmüş ve bacaklarına ateş açılmış olmalı.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Salmaz Köyü’nde çobanlar tarafından öldürülen leoparın daha önce tabancayla vurulduğu anlaşıldı. Dicle Üniversitesi’nde yapılan otopside 2 yaşındaki erkek leoparın pençesinde kurşun çekirdeği bulundu. Uzmanlar, bu kurşun çekirdeğinin, leoparın daha önce de görüldüğü ve bacaklarına ateş edildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Leoparın postu ise lisanslı tahnitçi İsmail Yey tarafından alındı. İstanbul ’a götürülecek post, doldurulacak ve ardından sergilenecek. Yey “ ABD ’den kalıp geldikten sonra 2 ayda tamamlanır. İşlem bittikten sonra çok canlı bir hale gelecek, ellemeye korkacaksınız” dedi. Diyarbakır’da öldürülen leopar, Doğu Anadolu ’da uzun süredir ‘çok sayıda’ leopar olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Sabah gazetesine konuşan AÜ Biyoloji Bölümü Memeli Hayvan Uzmanı Prof. Dr. Nuri Yiğit “Doğa dernekleri ve doğa araştırmacılarının Doğu Anadolu’nun kayalık bölgelerinde bu hayvanı gözlemlediğine dair son zamanlarda bilgiler geliyordu. Bilim adamları bu bilgiyi gizli tutuyorlardı. Çünkü postu çok değerli olan bu hayvanı tehlikeye atmak istemiyorlardı” dedi.