Leoparın ölümü gizli gerçeği ortaya çıkardı: Daha çok leopar var

Leoparın ölümü gizli gerçeği ortaya çıkardı: Daha çok leopar var
Leoparın ölümü gizli gerçeği ortaya çıkardı: Daha çok leopar var
Diyarbakır'da öldürülen leopar, hayvan bilimcileri hem üzdü hem de heyecanlandırdı. Daha çok leopar olduğunu belirten uzmanlar, "Postu pahalı olduğu için bu bilgi gizli tutuluyordu" dedi.

Diyarbakır’da bir çoban tarafından öldürülen leoparla ilgili ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Anadolu’ya özgü türünün yıllar önce neslinin tükendiği düşünülen leoparla ilgili konuşan bilim adamlarına göre Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu leoparlardan daha çok var. Ancak, bilim adamları postu çok değerli olan leoparın varlığını gizli tutarak, onu korumaya çalışıyordu.
Sabah gazetesinin haberine göre Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü Mamalog (Memeli Hayvan Uzmanı) Prof. Dr. Nuri Yiğit "Son zamanlarda Doğu Anadolu'nun kayalık bölgelerinde görüldüğüne dair bilgiler gelmeye başladı. Bilim adamları bu bilgiyi gizli tutuyorlardı. Çünkü postu çok değerli olan bu hayvanı tehlikeye atmak istemiyorlardı" dedi.
İşte zooloji ve mamalogların (memeli hayvan uzmanlarının) leopar yorumları:

Prof. Dr. Bayram Göçmen (Ege Üniversitesi Zooloji Bölümü Öğretim Üyesi):
O leopar üremiştir dağlarda çok vardır
Anadolu Leoparlarının Türkiye 'de hiç görülmeyecek bir hayvan olduğu sanılıyor. Oysa, Güneydoğu'da Hakkâri kesimi ormanlık alan. Bir tanesinin görülmesi bile onların ürediğini gösterir. Bu dağlarda Anadolu leoparlarının olma oranı yüksek. Ama bilimadamları o bölgeye girip çalışma yapamıyor. Bakın Dicle Nehri'nin ismi latince de 'kaplan' demek. Dicle boyunca bu bölgede kaplanların olduğu biliniyor. Leopar olma ihtimali de çok yüksek. Öte yandan leoparlar, kedigillerden. İnsanların kedilerden de bildiği gibi kedigiller, durup dururken insana saldırmazlar. Mutlaka, onu kışkırtıcı bir hareket yapmışlardır. Keşke, o leopar benim karşıma çıksaydı da beni ısırsaydı. O zaman yaşardı. Hiçbir zarar da görmezdim. Bu tip saldırılar doğada her zaman rastlanabilecek saldırılardır."

Prof. Dr. Nuri Yiğit (Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü Memeli Hayvan Uzmanı):
Avını takip ederek buralara gelmiş
"En son 1970'lerde Ankara Beypazarı civarında bir leopar öldürüldü. O tarihlerde leopar popülasyonu Ankara'ya kadar yayılmıştı. Bu tarihten sonra görsel bir kayda rastlanamadı. Ve leoparların neslinin ülkemizde tükendiği düşünülüyordu. Son zamanlarda Doğu Anadou'nun kayalık bölgelerinde görüldüğüne dair bilgiler gelmeye başladı. Bilim adamları bu bilgiyi gizli tutuyorlardı. Çünkü postu çok değerli olan bu hayvanı tehlikeye atmak istemiyorlardı. Bu leopar avını takip ederek, Diyarbakır'a gelmiş olabilir. Doğa dernekleri va doğa araştırmacılarının Doğu Anadolu'da bu hayvanı gözlemlediğine dair son zamanlarda bilgiler geliyordu. Bu leopar, dağlık kesimlerde yayılış yapan bir hayvan. Genç bir örnek. Muhtemelen 1-1.5 yaşında. Koyun sürüsüne saldırdırdığı için çobanın arkadaşı tarafından vurulmuş. 'Bize saldırdı' deniliyor. Saldırıya uğrayan kişi kolundan yaralanmış. Oysa leoparlar, avının boğazına saldırır. Nefesini boğarak öldürür. Bu son olayda vatandaşın doğaya karşı duyarsızlığı, eğitim eksikliği bir kez daha ortaya çıktı. Şimdi öldürülen leoparla ilgili biz bilim adamları araştırma yapacağız."

ÖLDÜRÜLDÜ AMA TÜRÜ YAŞIYOR
Diyarbakır'da leoparın vurulması ile ilgili soruşturmaların devam ettiğini, inceleme sonrası gerekli işlemlerin yapılacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı kaynakları, öldürülen leoparın yok olduğu sanılan türün halen yaşamaya devam ettiğini ortaya koyduğunu belirtti. Daha önceleri Anadolu'nun değişik bölgelerinde yaşayan leoparların sayıları 1950'li yıllardan itibaren yasa dışı avcılık, zehirleme, kapanlar ile yakalama sonucu azalmaya başladı ve Anadolu'da bilinen son leopar, 17 Ocak 1974'te Ankara Beypazarı'nda vuruldu. Bu tarihten sonra türün görüldüğüne dair çeşitli haberler çıksa da bunların hiç birisi kesin delil niteliğinde olmadı. Ancak son yıllarda özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde türün görüldüğü, yasa dışı olarak avlandığı bilgileri gelse de Bakanlık net bir bilgiye ulaşılamamıştı. 1974'te Ankara'da vurulan leopar tahnit edilerek (ölü bedenin bozulmaması için yapılan işlemler bütünü) MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nde sergilenmişti, Diyarbakır'daki leoparın da tahniti yapılarak Yaban Hayvanları Tanıtım Merkezinde sergileneceği kaydedildi. Ulusal ve uluslararası sözleşmelerle korunan yaban hayvanları için Orman ve Su İşleri Bakanlığı da ceza ile koruma tedbiri uyguluyor. Leopar için 2013-2014 Av Döneminde belirlenen tazminat bedeli 50 bin TL.

ÇİFTLEŞMEK İÇİN UZUN BİR YOL KAT ETMİŞ
Türkiye'de 39 yıl sonra ilk kez görülen ancak yine öldürülen Anadolu Leoparı ile ilgili soruşturma başlatıldı. Leoparın, gençliğe adım attığı için yuvasından ayrıldığı, çiftleşmek ve kendisine özel bir yaşam alanı bulmak için dolaştığı kaydedildi. Normalde saldırgan olmayan türün üyelerinin, gençlik ve çiftleşme döneminde saldırganlaşabileceği, bu dönemde 200 kilometre yol kat edebildiği de ifade edildi. Leopardan alınan gen ve doku örnekleri TÜBİTAK'a da gönderilirken, ölümüne ilişkin hem Orman ve Su İşleri Bakanlığı hem de il şube müdürlüğü yetkilileri inceleme başlattı. Çobanların 'bize saldırdı' ifadesi yeterli ve geçerli bulunmazsa, bin 500 lira idari para cezasının yanında, hayvanın nesli tükenmekte olduğu için Bakanlık tarafından 50 bin lira tazminat cezası uygulanabileceği belirtildi. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yüksel Coşkun, İran leoparıyla akraba olan Anadolu Leoparı'nın bu bölgenin yabancısı olmadığını ifade ederek, "Bu hayvanlar uzun yıllar önce bu bölgede yoğun olarak yaşamıştır. Yani buraların yabancısı olan bir tür değildir. Diyarbakır'da görülmesi bizleri heyecanlandırdı" dedi.

HEYET İNCELEME YAPTI
Cudi ve Gabbar Dağı'nda fotokapan çalışmasıyla çizgili sırtlan ve parsları görüntüleyen Orman ve Su İşleri görevlisi Gökhan Dursun ise, "Ana vatanları aslında İran ve Kuzey Irak'tır ancak özellikle Şırnak, Siirt ve Mardin'de yaşadıkları da biliniyor. Çiftleşme döneminde dağlık bölgeleri kullanarak 200 kilometre yol kat edebilirler. Muhtemelen çiftleşmek için arayışa çıkınca, Diyarbakır bölgesinde görüldü" dedi. Bu arada Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile DOĞADER üyesi bir grup, jandarma eşliğinde Solmaz köyüne giderek leoparın öldürüldüğü yerde inceleme yaptı hayvana ait tüyleri topladı. WWF- Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği'nden yapılan açıklamada da, "Bu olay ülkemizde böyle bir türün korunması konusunda ne kadar hazırlıksız olduğumuzun göstergesidir" dendi.


  http://www.radikal.com.tr/115906611590669

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Böyle haberciliğe can kurban - Yasemin_84

  Bir sorumlu habercilik örneği daha. Reklam yapın, daha da avlansın, kalan bir ikisi de yeryüzünden silinsin. Çoban öyküsü de kuyruklu yalan. Parsla boğuşmuş da, oradan oraya yuvarlanmış da, kardeşi pars tam üstündeyken hedefi 12den vurmuş... Peh peh peh. Recep İvedik'in köpekbalıklarıyla boğuşması bile daha inandırıcıydı.

  Dikkat edin. - navier-stokes

  Radikal'i uyarıyorum. Haber metninde "memeli hayvan" yazmışsınız. Başbakan görmesin bu ahlaksızlığa çok kızabilir. Ne demek yani meme? Kadın memesi gibi mi yani? Ahlakımız bozuluyor. Muhafazakar demokrat yapımıza ters.

  Anadolu yine yok edildi - Dayflame

  Türkiye Keklik'ten kurtulup Amerikanlarin gururla övündügü Puma si gibi artik bizimde Anadolu Leoparimiz olacakti ama bizim Millet nedense böyle degerleri hep yok etmeyi cok iyi beceriyor. 90 kg agirliginda ve kendinden agir hayvanlari avlayabilen bir Leopar istese 10 saniye icerisinde o köylüyü ve Amca oglunu parcalayabilirdi. Yok üzerine ziplamista, yok eleriyle bogusmusta... Siz kime masal anlatiyorsunuz? Eger gercekten kendilerini koruma amaciyla o hayvani vurduysalar buna kimse birsey diyemez ama bu bana pekte inandirici gelmedi, cükü onlarin malarina saldirmiyorda gelmis Insana saldiriyor oysa herkez cok iyi biliyorki bu hayvanlar ürkektir ve insanlardan korkarlar. Ayirca bu Hayvani daha önce birileri avlamaya da calismis. Umarim gercekler ortaya cikar ve suclu var ise cezasini en agir sekilde alir. Ama herseyden önemlisi bu Hayvanlari yasadiklari yerleri koruma altina alinmasi.

  Ankara Kedisine sahip çıkılmadı, Anadolu Kaplanı kayıp; bari diğerleri korunsa... - iaaaa

  Anadolu'da soyu tükenmekte olan hayvanlar hakkında devlet vatandaşlara (başta köylüler-kırsal alanlarda yaşayanlar olmak üzere) geniş bir bilgilendirme yapmalı... Yazıktır yav.

  Cobanin HIkayesi cok Yapay - azul

  Bence cobanin yara izlerine de inceleme yapilmasi gerekiyor. Büyük bir ihtimalle hayvan sürüye saldiriyor cobanda onu vuruyor ve daha sonra leopar oldugunu anlayinca da arkadasi bicakla ya da kesici bir aletle cobani yaraliyor ki magdur duruma düsebilsin. Bence yüzyillardir yasadigi bölge insanlar tarafindan yok edilmis , soylari tüketilmis bu kadar akilli bir hayvanin koyun sürüsü varken cobana sarldirmasindan daha mantikli bir aciklama olur bu. Yetkililerin coban üstünde bir arastirma yapip yapmadiklarini cok merak ediyorum ...Yetkililerin hayvanin kafasini kesecek kadar arastirma tutkunu olup cobanla ilgili hic bir arastirma yapmamalari da gercekten olaya ne kadar hakim olduklarini ayrica gösteriyor...Bence cobanin hikayesi mantik hatalariyla dolu.. Leopar avinin bogazina saldirir ve 10 metrelik bi bosluktan hayvanla bogusarak düsme sonucu olaydan kolda ve sirtda ufak siyriklarla yirtamazsiniz. Üstüne üstlük sabah oldugunda yara izlerini göstererek hayvanla foto cektiriyor coban. Hastaneye yatacak kadar bilemi yaralanmamis bu adam leopar saldirisindan...

  Kar parsı / kar leoparı degilmi bu? - ospe

  Kar parsı / kar leoparı degilmi bu? türkiyede ne yapiyor?

  Tebrikler Sevgili Yetkililer - Hukukun Üstünlüğü

  Madem Anadolu'da daha çok leopar var ve soyları tehlike altında olduğu için bu bilgi gizleniyor, bizim gazetecilerimiz niçin daha çok leopar var - kürkleri kıymetli diye başlık atıyor anlamak mümkün değil. Hele bu gizli! bilgiyi veren yetkilileri kutluyorum. Bu kaçak avcılara gidin kalan son leoparları da vurun ilanıdır ! Biraz düşünerek konuşun, hareket edin. olay bu kadar abartılmadan koruma çalışmalarına başlayın. Ama nerede...