@omererbil

Levent Astsubay'a 'saray'dan tebrik

Levent Astsubay'a 'saray'dan tebrik
Levent Astsubay'a 'saray'dan tebrik
Astsubay Levent Toğrul, Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı makamında ziyaret etti.
Haber: ÖMER ERBİL / Arşivi

Topkapı Sarayı’nda Norveç’teki ‘Breivik katliamı’nın bir benzerinin yaşanmasına engel olan Jandarma Astsubay Levent Toğrul’a tebrik yağıyor. Saldırganla canı pahasına saatlerce çatışmaya giren Levent Toğrul’’u dün makamında kabul eden Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, olası bir katliama canı pahasına engel olduğu için kendisine teşekkür etti. 

Topkapı Sarayı’nda önceki gün Norveç’de yaşanan Breivik katliamının bir benzeri yaşanacaktı. Saldırgan Samir Salem Ali Elmadhavri’nin katliam yapmasını Saray’daki Jandarma Karakol Komutanı Levent Toğrul önledi. Elinde pompalı silahla turist dolu Saray’ın 1. avlusuna ateş ederek giren saldırgana ilk karşılığı Toğrul vermiş, saldırgan bu mukavemet karşısında Bab-ı Humayun kapısına geri kaçmıştı. Toğrul ise bir ağacı kendine siper ederek 45 dakika boyunca saldırganla çatışmaya girmiş, bu çatışma sırasında 1. Avluda’ki turistlerin olay yerinden uzaklaştırılması sağlanmıştı. Saldırgan Elmadhavri, ‘Norveç’teki gibi katliam yapacağım’ diye bağırarak girdiği sarayda Özel Harekat timlerince başından vurularak etkisiz hale getirilmişti. 

Saldırganı durdurmayı başaran Astsubay Toğrul hem İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Hüseyin Kurtoğlu hem de Topkapı Sarayı Müze Başkanı İlber Ortaylı tebrik etti. Daha önce de İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da Özel Harekat Timleri gelinceye kadar saldırganı oyalayan Astsubay Toğrul’u tebrik etmişlerdi.
 
Kahramanca savundu! 
İl Jandarma Alay Komutanı Albay Kurtoğlu ile Astsubay Toğrul’u Topkapı Sarayı’ndaki odasında Müze Müdürü Ayşe Erdoğdu ve müze çalışanları ile birlikte kabul eden İlber Ortaylı, ‘‘Levent Astsubay büyük bir özveri gösterdi, müzemizi kahramanca savundu. Kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz’’ dedi. Toğrul’un buna karşılık olarak görevini yaptığını belirterek saldırganın üzerindeki cephaneliğin katliam yapma niyetini açıkça gösterdiğini dile getirdi. Diğer yandan silahı olmadığı halde saldırganın üzerine cesaretle atlayan müze güvenlik görevlisi Mehmet Ballıca’ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ödül verileceği belirtildi. Ortaylı kitaplarını imzalayarak Albay Kurtoğlu ile Astsubay Toğrul’a hediye etti.