Levent Kırca: 'Rize'ye gelirsen ayaklarını kırarız' diye tehdit edildim

Levent Kırca: 'Rize'ye gelirsen ayaklarını kırarız' diye tehdit edildim
Levent Kırca: 'Rize'ye gelirsen ayaklarını kırarız' diye tehdit edildim
Denizli'ye tiyatro oyunu sergilemek üzere gelen Levent Kırca, 11 Haziran tarihinde Rize'de tiyatro gösterisi öncesi, 'Rize'ye gelme, ayaklarını kırarız' diyerek tehdit edildiğini söyledi.

DENİZLİ - Delikliçınar Meydanı'na gelen tiyatrocu Levent Kırca, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto eden eylemcilere destek verdi.

Meydanda toplanan yaklaşık 400 kişiye seslenen Levent Kırca, hükümete yüklendi. Konuşmaları sık sık alkışlarla ve sloganlarla kesilen Kırca, Rize'de oynayacağı oyun öncesi tehdit edildiğini söyledi.

Kırca, 11 haziran tarihinde Rize'de olacağını belirterek, "Bana da Rize'deki oyun öncesi bir tehdit yönelttiler 'Rize'ye gelme ayaklarını kırarız' dediler. Bunu yapan Rizeli hemşerilerimiz, vatandaşlarımız değil. Taşıma kamyonla topladıkları kişiler yapıyor bunları. Biz korkmayız. Gitmeyeceğim varsa bile gidiyorum. Buradan Rize polisine ve valisine hitap ediyorum. Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nin görevlisiyseniz, Cumhuriyetin sanatçısı Levent Kırca'yı korumakla yükümlüsünüz. Hiç ummuyorum ama Rize'de bir takım olaylar olur bizi köşeye sıkıştırırlarsa şaşırmam, bizimde korkmadığımızı bilmenizi istiyorum" dedi.

Türk gençliğinin taşla sopayla değil, zekasıyla ve beyniyle eskilere ders verdiğini belirten Kırca, "Biz burada gençliğin taşa sopaya gerek duymadan, zekasıyla, beyniyle, esprisiyle, güler yüzüyle, barışıyla karşı çıkarak bizlere ders verdi. Bugün Türkiye'nin her yerinde Atatürk gençlerinin uyandığına başkaldırısına ve isyan etiğini görüyoruz. Demokratik kurallar ve yasalar çerçevesinde sürdürdüğüne tanık oluyoruz. Ama Cumhuriyetin polisi gözünü karartmış yüzünde maskeyle, jopuyla, gazıyla, tomasıyla saldırıyor. Bunu bir sanatçı olarak kınıyorum. Bunun karşısında halkın kararlı olduğunu taşsız sopasız eylemlerle internetiyle, bilgisayarıyla, zekasıyla mücadele ettiğini gördük. Ben bu hükümeti düşmüş ve devrilmiş olarak görüyordum, çünkü bu hükümet teröristle, okyanus ötesiyle işbirliği yapıyor" diye konuştu.

DHA - Ramazan ÇETİN


  http://www.radikal.com.tr/113685811368589

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Usta Korkma! - halukaka

  Yıl 1993 değil. Şimdi internet var, sosyal medya var. Sivas gibi bir aşağılık harekete yeltenemezler. Tek tivite yığılırız Rize'ye, seni oradan çeker alırız.

  sanat - şev_baş

  Levent Kırcayı yıllar önce çok severdim. Ancak oyunlarında tam bir faşist gibi davranıyor artık. İnsanların kültürü ile ırkı ile, inancı ile alay ediyor. Kendini bitirmiş prim yapma için siyaset yapayım derken artık saçmalamaya başlayan biridir.. Kendisi Atatürkçü falan değil tam bir faşisttir.

  SALDIRGAN GÜRUHLAR SİZİ NE İSTİYORSUNUZ BU ADAMDAN? - AHVAL

  Herkes aynı şekilde düşünmek durumunda değil o da bir Kemalist, suç mu yani öyle düşündüğü için? Kafanızı gözünüzü mü yarıyor, Tayyip hazretleriniz gibi din simsarcılığı yaparak sizi uyutup rant düşkünlüğü uğruna cehalete, bağnazlığa, yoksulluğa mahkum edip hayatı size dar mı ediyor? Sadece sanat yapıyor... Tahammül etmeyi bileceksiniz bilmezseniz aynı tahammülsüzlükle baş başa kalırsınız. Kimseler sizin düşündüğünüz gibi düşünmek zorunda değil. Hadsizlik yapmayın.

  iflas eden - resip

  tüccarın bankalar bana yanlış yaptı demesi gibi sanatını reytingini kaybedinde hükümete saldırmak ne güzel aman rizeliler buna dokunmayın yahu yazık olur buna aman aman sanatcı geliyor bir sarhoş numarasıyla 50 sene idare etmek

  Rize - Meersalz

  Tayyip Erdoğan sayesinde, Levent Kırca gibi insanları çekmek zorunda kalıyoruz. Ya şu yeni nesilden yok mu konuşacak olanlar, bunları dinlemek mi zorundayız?

  sayın kırca - yorumlama

  provakatörlük yapmazsan,kalede çay bile ısmarlarlar.

  Çıkar ve Siyaset - Rozdemir33

  Samanyolu tv Kırca' nın oyunlarını(!) yayınlasın,Kırca Fetüllahçı olur.Atatürkçülük,solculuk ekmek kapısı oldu.