Levrekli, çipuralı söndürme


Yangın helikopteri, yangın için balık çiftliğinden su aldı. Kaymakam: "Zararı karşılarız."


Dalgın pilotun işi

Milas'ta, bir tarlada çıkan yangına müdahale eden helikopterin pilotu, Mehmet Kara adlı vatandaşa ait balık çiftliğinden su aldı. Suyla yangın yerine atılan levrek ve çipuraları vatandaş topladı. Kara: "Dört gelişin ikisinde su aldı. Pervane çok dalga yaptı, balıklar dibe çöktü. Diğer havuzlardaki balıklar stresten yüzeye çıkmıyor."

MUĞLA - Milas'ta önceki gün bir tarlada çıkan yangına müdahale eden helikopter, Mehmet Kara'ya ait balık çiftliğinin havuzundan iki kez su aldı. Yangın söndürme helikopterinin suyla birlikte balıklarını da yanan bölgenin üzerine bıraktığını söyleyen Kara, tutanak tutturup, şikâyetçi oldu. Yanan bölgeye atılan levrek, çipura türü balıkları, bölgedeki göçerlerin toplayıp yediği iddia edildi! Ancak toplam ne kadar balığın telef olduğu öğrenilemedi.
Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, "Olay oldukça ilginç. Balık üreticimizin zararı neyse karşılanacak" dedi.
Çiftlik sahibi Mehmet Kara'nın babası Eyüp Kara'nın el-kol hareketleriyle üçüncü kez su almasını önlediği pilotun, havuzları gölet zannettiği sanılıyor.
Kalanlar da strese girdi
Eyüp Kara, "Pilota balık olduğunu işaret ederek inmemesini söyledim, dinlemedi. Dört defa geldi, iki defa su aldı. Helikopter havuza inerken pervanenin rüzgârı dalga yaptı. Gittikten sonra havuzun üzerinde balık kalmadı, tamamı dibe çöktü. Diğer havuzlarımızdaki balıklar da stres yaparak yüzeye çıkmıyor!"
Muğla'nın Milas ilçesinde Baharlı Köyü'nde 2.5 yıldan beri balık yetiştiren Mehmet Kara, çitliğindeki havuzlarda yaklaşık 40 bin balığın yetiştiğini söyledi.
Olayın hemen ardından Milas İlçe Tarım Müdürlüğü'nden gelen ekibin tutuğu raporla kaymakamın kapısını çalan çiftlik sahibi, olayı 'çok ilginç' bulan kaymakamdan, zararının karşılanacağı sözünü aldı. Kara'ya bir söz de Milas Orman İşletme Müdürü Ayhan Bayrak'tan geldi. Bayrak, "Yaşanılan olaydan sonra bize müracaat eden balık üreticisinden çiftliğinde bir miktar zarar olduğunu öğrendik. Bu zarar, yapılacak incelemelerden sonra karşılanacak" dedi. (aa, dha)