Levy'i protesto edenlere üç yıl hapis istemi

TRABZON - İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’i, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni (KTÜ) ziyaret etmek isterken protesto ettikleri iddia edilen 31 öğrenciye, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Büyükelçi Levy’i, 4 Kasım 2009’da, KTÜ Rektörlüğü’nü ziyareti sırasında, rektörlük önünde toplanan solcu öğrenciler protesto etmişti. Öğrencilerin aracına yumurta attığı Levy ziyaretini gerçekleştiremeden üniversiteden ayrılmış, bir kaç saat sonra tekrar gelmişti. 
‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri’ iddiasıyla, 31 öğrenci hakkında, Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede 31 öğrencinin Levy’nin ziyareti sırasında rektörlük önünde toplandığı anlatıldı. Bu kişilerin, Levy’nin rektörlük  binasına girişini slogan ve yumurta atarak engelledikleri ve defalarca uyarılmalarına rağmen gösterilerine devam ettikleri belirtilen iddianamede, sanıkların izinsiz olarak, yasak yer sayılan kamu binasına ait eklentide kanuna aykırı olarak gösteri yaptıkları kaydedildi. İddianamede, bu nedenle, sanıkların 2911 sayılı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri’ gerekçesiyle, bir yıl altı aydan üç yılı kadar hapsi talep edildi. Öğrenciler Trabzon Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.  31 kişi hakkında, savcılıkça, ‘görevli memura mukavemet’ ve ‘kamu malına zarar vermek’ suçlarından da ayrı bir soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. (aa)