Leyla görücü usulüne de karşı

Leyla görücü usulüne de karşı
Leyla görücü usulüne de karşı
HES eylemlerine katılıp yargılanan ve bu davaların simgesi olan Leyla Yalçınkaya, görücü usulü evlendirilmek istenince eşyasını topladı, evi terk etti.

Erzurum’un Tortum ilçesi Ödük Vadisi’nde yaptırılacak HES ’lere karşı düzenlenen eylemler nedeniyle hakkında davalar açılan ve bu direnişin sembolü olan Leyla Yalçınkaya’nın görücü usulüyle evlendirilmek istenince evini terk ettiği öne sürüldü. Aynı beldede fırıncılık yapan 24 yaşındaki C.K. ile görücü usulü nişanlanan Yalçınkaya, iddiaya göre sevmediği biriyle evlenmek istemediğini belirterek, 18 yaşına girdiği geçen 15 Mayıs Çarşamba günü ortadan kayboldu. Leyla’nın babası ise jandarmaya kayıp başvurusunda bulundu. 

Muhtar doğruladı
Cami Mahallesi Muhtarı Hamit Dursun, Leyla’yla telefonla görüştüğünü belirterek, “Kendisi emin bir yerde arkadaşının yanında olduğunu, merak etmememizi söylüyor. Nişanlısını sevmediği için evlenmek istememiş. evden çantasını alarak gitmiş. Nerede olduğunu söylemiyor. Ailesine de evlenmek istemediğini belirtmiş. Eve tekrar geri döneceğini söyledi” dedi. (ERZURUM / DHA)