Leyla İmret: Çarpıtılmış bir haberle görevden alındım

Leyla İmret: Çarpıtılmış bir haberle görevden alındım
Leyla İmret: Çarpıtılmış bir haberle görevden alındım
Şırnak'ın Cizre ilçesinin yüzde 82'yle seçilmiş HDP'li belediye başkanı Leyla İmret, bazı medya organlarının ABD merkezli yayın yapan Vice News'e dayandırarak, "İç savaş Cizre'den başlayacak" başlığıyla duyurduğu ve bizzat altında imzası bulunan muhabir John Beck tarafından yalanlanan haber nedeniyle görevden alındığını söyledi.

RADİKAL - Şırnak’ın Cizre ilçesinin yüzde 82’yle seçilmiş HDP’li belediye başkanı Leyla İmret, bazı medya organlarının ABD merkezli yayın yapan Vice News'e dayandırarak "İç savaş Cizre’den başlayacak" başlığıyla duyurduğu ve bizzat altında imzası bulunan muhabir John Beck tarafından yalanlanan haber nedeniyle görevden alındığını söyledi. İmret, “Çarpıtılmış bir haberden dolayı bilmeden etmeden görevden alınmam kabul edilemez” dedi.

Cizre'de yasağın ardından ilk kareler

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın önceki gün ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘isyana tahrik’ suçlamalarıyla hakkında adli soruşturma başlattığı İmret, dün İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla görevinden alındı.

İMC TV’ye yaptığı açıklamada şaşkın olduğunu dile getiren İmret, Sözcü’nün 8 Eylül tarihli "Leyla İmret’ten ihanet açıklaması" başlıklı haberine dikkat çekti. Bu haber nedeniyle ‘isyana tahrik’ten hakkında soruşturma başlatılan İmret, görevden alınmasının da aynı gerekçeye dayandığını savundu. Hakkında bir linç kampanyasının yürütüldüğünü dile getiren İmret, “Kesinlikle doğru değil, tamamen çarpıtılmış bir haber. Bundan dolayı bilmeden etmeden görevden alınmam kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Cizre'de acı tablo ortaya çıktı


GÖREVDEN ALINMA SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

 
8 Eylül tarihli Sözcü, Sabah ve Ensonhaber isimli internet sitelerinde, İmret'in Vice News'e yaptığı açıklamalar, “İngiliz basınına konuşan Leyla İmret: İç savaş Cizre’den başlayacak” şeklinde yansıtılmış, haber, ABD merkezli Vice News’a dayandırılmıştı. Ancak Vice News’te yer alan John Beck imzalı haberde, aslında, İmret’in “ Türkiye bir iç savaşın içinde diyebiliriz” ifadeleri yer alıyordu. Beck, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, “Sözcü’nün haberime dair yaptığı alıntı tamamıyla yanlıştır” demişti. 


  http://www.radikal.com.tr/143279214327921

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden? - Gılgameş

  Sizi görevden almalarının nedeni iç ve dış güzelliğiniz. Bu güzellik onların çirkinliğinin daha da sırıtmasına neden oluyordu. Ama bilsinler bu memlektte sadece onların çirkinlikleri yok. Onların çirkinliklerine tahammül etmek zorunda da değiliz. Size yaptıkları kaybettiklerinin resmidir. Çünkü zaman Kürtlerin zamanıdır. Yaşadığımız her kötülük bizi biraz daha mutlu sona yaklaştırıyor. Onlar yerinde sayarken ve geri giderken bu mesafeyi de kısaltıyor. Garipler farkında değiller. Yanınızdayız, birlkteyiz.