Leyleği yuvada gör

Binlerce yıldır Afrika ile Gökova arasında mekik dokuyan leylekler, bölgenin 'tescilli güzel'leri arasına girdi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Binlerce yıldır Afrika ile Gökova arasında mekik dokuyan leylekler, bölgenin 'tescilli güzel'leri arasına girdi. Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesindeki Akçapınar Köyü'nü yıllardır barınma, yumurtlama, kuluçka döneminde kullanan leyleklerin sayısının 400'den 60'lara düşmesi doğaseverleri harekete geçirdi. Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği'nce üç yıl önce hazırlanan ve UNESCO bünyesindeki Doğayı Koruyalım Fonu'nca desteklenen Biyo-Gökova ana projesine 'Akçapınar Leylek Köyü' projesi de dahil edildi.
Leylek Köyü projesinin tanıtımı için düzenlenen geziye Marmaris'e tatile gelen Belçikalı, Alman ve Fransız turistler de katıldı. Gökova-Akyakayı Sevenler Derneği Başkanı Heike Thol Schmitz gezi boyunca Gökova havzasındaki biyo yaşam, ekolojik tarım, leyleklerin yaşamları, göç yolları hakkında bilgi verdi. Schmitz, leyleklerin baş düşmanının tarım ilaçları olduğunu belirterek, turistlere sineklik ve leylek maketi haline getirilen kartonlar dağıttı!
Teller yeraltına girecek
1991'de Akyaka'ya yerleşıp iki yıl önce Türk vatandaşlığına geçen yaban hayatı araştırmacısı Schmitz, "Türkiye'nin cennet köşesinde yıllarca ihmal edilmiş dünyanın en güzel yaratıklarını korumanın zamanı geldi, geçiyor.
İnsanların, doğasevenlerin ve turistlerin ilgisini bu bölgeye çekip bölgeyi koruma altına aldırarak, aynı zamanda alternatif turizm alanında farklı bir açıyı yakalamış olacağız. Afrika'dan gelen ve sayıları her geçen gün azalan leyleklerin daha iyi korunması ve üremesi için, leylek köyündeki elektrik tellerini yeraltına aldıracağız. Ahşap telefon direklerine araba lastikleri yerleştirip, yeni yuvalar yapmalarını sağlayacağız. Yüz binlerce yerli ve yabancı seyahat acenteleri ve operatörlerle temasa geçip Leylek Köyü'nü tüm turların programlarına aldırdık. Leylekler bu kez turist getirecek" diye konuştu.
Akçapınar Köyü muhtarı Şükrü Arslan da projeden umutlu: "Gökova havzasının en güzel köşelerinden birinde binlerce yıldır nisan-ekim arasındaki dönemi köyümüzde geçiren leyleklerin sayısı hızla azalıyor. Daha 10 yıl öncesine kadar 400'den fazla leyleğimiz vardı. Böyle bir proje hazırlanması bizi umutlandırdı."
'Leylek Köyü' projesi, Muğla Valiliği, Özel Çevre Koruma Kurulu, Ula Kaymakamlığı, Akyaka Belediyesi, Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği, SAD-AFAG ile Akçapınar ve Gökçe köylerinin muhtarlıkları tarafından destekleniyor.