LGBT: Altan Tan bayraklarımızı gördükten sonra yüzünü bize dönmedi

LGBT: Altan Tan bayraklarımızı gördükten sonra yüzünü bize dönmedi
LGBT: Altan Tan bayraklarımızı gördükten sonra yüzünü bize dönmedi
HDP Milletvekili Altan Tan, Malatya'daki Newroz mitinginde kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen LGBT'leri geri çevirdiği iddiasını yalanlarken, LGBT'lerden bugün yeni bir açıklama daha geldi.

RADİKAL - Malatya ’da gerçekleşen Newroz kutlamalarına katılan LGBT’ler, HDP Milletvekili Altan Tan’a birlikte fotoğraf çektirmek için ricada bulunduklarını ancak, Tan’ın bu teklifi geri çevirdiğini öne sürmüştü. kaosgl.org’a açıklama yapan Malatya Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gençlik İnisiyatifi’nden Enes, Newroz kutlamasında yaşananlar için şu iddialarda bulundu:

“Halkların Demokratik Partisi’nin daveti üzerine bayraklarımızla 15 kişi gittik Newroz kutlamalarına. Katılan grupların isimleri tek tek anons edilirken bizi anons etmediler. Bunu iletmemizin ardından anonsu bizim için tekrar yaptılar. Anonstan sonra Altan Tan konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Bayrağımızı gördükten sonra yüzünü bizim olduğumuz yana bir daha dönmedi. Kürsüden indikten sonra herkes gibi biz de kendisiyle fotoğraf çektirmek istedik. 6-7 kişi gittik yanına. Bayraklarımızı diğer arkadaşlarımıza verdiğimizi görünce bize ‘ben sizlerle fotoğraf çektiremem’ dedi.”

HDP'li Altan Tan'dan LGBT'ye yanıt

“YALAN SÖYLEMİYORUZ”

Siyasi partilerden samimiyet beklediklerini ifade eden LGBTİ inisiyatifinden Emir de şunları söyledi: “Biz yalan söylemiyoruz, bu kadar üzerimize geliyorlar çünkü inanmak istemiyorlar. Ama bu sadece Malatya’da olan bir şey değil. Bizim HDP’yi yıpratma gibi bir amacımız olamaz, HDP ile bir sorunumuz yok, ortak etkinlikler yapıyoruz. Biz sadece vekillerden LGBTİ haklarını daha çok dillendirmelerini istiyoruz. Kürtler, Aleviler sayılırken neden her seferinde LGBTİ’ler unutuluyor? Mesele fotoğraf değil, samimiyet.”

Milletvekili Altan Tan, LGBT’lerin bir talebinden miting sırasında haberi olmadığını söylemişti.