Lice gerilimi için sürpriz zirve

Lice gerilimi için sürpriz zirve
Lice gerilimi için sürpriz zirve

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol inşaatını protesto eden gruba askerler tarafından ateş açılması sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin dün üç bakan, BDP ’lilerle biraraya geldi. BDP’liler görüşmede, benzeri olayların yaşanmaması için yaz tatilinde iki parti arasında bir komisyon oluşturulmasını istedi. Heyetler bugün yeniden biraraya gelecek.

TBMM’de Meclis Başkanlığı seçimi heyecanı sürerken Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile BDP’li grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken’le mini bir zirve yaptı. Zirvede BDP’liler, Lice’de bir kişinin yaşamını yitirdiği olayın bölgede neden olduğu gerginliği anlattı. Bölgede karakol inşaatlarına yönelik ciddi bir duyarlılık olduğunu anlatan BDP’liler, TBMM’nin tatile girmesinin ardından bu gerilimin daha da artabileceği uyarısında bulundu.

MEKANİZMA KURULSUN
Sürece ilişkin henüz Hükümet’in bir adım atmadığını savunan BDP heyeti, “ AK Parti ve BDP arasında, demokratikleşmeyle ilgili yasal çalışmaları takip edecek bir mekanizma oluşmalı” önerisinde bulundu. BDP’liler ayrıca bölgede süreci takip etmek için Akil İnsanlar Heyeti’nden bazı temsilcilerin de içinde yer aldığı bir ‘çözüm komisyonu’ ya da yerelde izleme komitelerinin de kurulabileceğini ifade etti. BDP, süreçle ilgili bir gerilim veya sorun olduğu zaman bu mekanizmaların devreye girebileceğini belirtti. Bakan Ergin’in ise bu iki teklifi Başbakan Tayyip Erdoğan ’a ileteceklerini ve en kısa sürede yanıt vereceklerini söylediği belirtildi.

BDP’lilerin Hükümet’e önerdiği iki partili siyasi mekanizma, 7. İmralı Heyeti’nin Öcalan ile yaptığı görüşmenin ardından gündeme gelmişti. BDP’li Buldan, bu mekanizmayla ilgili “Öcalan, AKP ve BDP arasında siyasi bir mekanizma kurulması gerektiğini söyledi. Meclis kapansa dahi iletişim halinde olunması, yasalar ve anayasa konusunda görüşmeler yapılması gerektiğini ifade etti” diye anlatmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114014711401475

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  barış en büyük tehdit - Artificial intelligence

  "Dediğimi yap yoksa barışı bozarım!" iyi de senin isteklerin hiç son bulmayacak ki.

  Tatil mi ? - Kayzer1420

  Meclisin eli kulağında:Tatile girecek.Çok başarılı bir dönem geçirdiniz(?)

  karakol - sakar47

  karakolu neden kayseri de, Rize de ege de Akdeniz de Marmara da yapmıyorsun da doğu ve güneydoğu da yapıyorsun barış diyorsun Kürtler harfiyen barışa uyuyorlar da siz neden hedef gözeterek ateş açıyorsunuz utanmadan birde yalan söylüyorsunuz esrar üreticileridir bunlar diyorsunuz oysa yalancı Allah'ın düşmanıdır hangi dine mensupsunuz lütfen söyleyin

  ... - pierre woodman

  Ne de olsa Kürtler hala AKP için oy deposu. Çapulcuyu kessen AKP'ye oy çıkmayacağı anlaşıldı, onun için komisyon filan kurmaya gerek yok. Gazlamaya devam. O nedenle Kürtler de dahil eğitelim, eğitilelim üst kimliğimiz çapulcu olsun. Yalanlarla oylarımızı çalamasınlar. Kürtlerin TAMAMINI gelecek seçimde BDP'ye oy vermeye davet ediyorum.

  ÇÖZÜM ANAHTARI - beziman

  Görülüyor ki koca bir meclis ve iki siyasi partiye çıkış yolunu her zaman Öcalan gösteriyor. Barış sürecini bütünen planlayıp formüle ettiği de malum. Meclis'in tatile girmesi durumunda sürecin devamını sağlamak ve Lice saldırısı gibi olayların tekrarını önlemek için de yine bir mantıklı ve makul fikir bulan Öcalan oldu. Öcalan dışarıda siyaset yapsa Türkiye için hayırlı olacak...