Lice Kaymakamı konuştu: Asker havaya ateş açtı

Lice Kaymakamı konuştu: Asker havaya ateş açtı
Lice Kaymakamı konuştu: Asker havaya ateş açtı
Diyarbakır Lice Kaymakamı Özer Özbek, Radikal'e konuştu: "Sabah silahlı kişilerin protestocu grup arasında olacağı istihbaratı alındı. Kalekolu(TOKİ'nin yeniden inşa ettiği ve 'kalekol' adını verdiği karakol) basıp işçilerin çadırını yaktılar Özel harekat havaya ateş açtı. Asla bir hedef alma durumu yok. Temennimiz sağduyunun hakim olması" dedi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Kaymakamı Özbek, şunları söyledi:

"Kalekollardan biri bu sabah yaklaşık 250 kişi biraraya gelerek yeni kalekol inşaat için protesto gösterisi yapıyor. Akabinde bizim orada bulunan işçilerin ikamet ettiği çadırlara ve yaşam alanlarına molotoflarla saldırılıyor. O arada orası yanıyor. İşçiler kaçıyor. Arkasından bu vatandaşlar 250 kişilik BDP 'li grup karakola girmek üzere saldırıya geçiyor. Karakolun bahçesine giriyor. Bahçeye girince de bölük komutanı emrindeki takviye özel harekat timleri tarafından havaya ateş ediliyor. Arkasından da gaz kullanılarak grup dağıtılıyor ve alana hakim olunuyor. Bunun dışında bize şu ana kadar ulaşan bir şey yok. Şimdi hastaneye giremiyoruz, teyit etmeye çalışıyoruz. Sadece havaya ateşe açıldı. Bizim bu sabah aldığımız istihbarattan gelen bilgi, 250 kişilik grup arasında silahlı kişilerin de olduğu yönünde. Şahıslara yönelik bir tarama, hedef alma, namlu çevirme ve ateş etme asla olmadı. Olayı anlamak üzere emniyet ve jandarmadan olay yeri inceleme talep ettik. Bunlar geldikten sonra balistik inceleme olur. Yaralı varsa gaz mı, taş mı olduğu tespit edilir. Şu anda doktorlarımız müdahale ettiği için hangi tür yaralanma olduğu hakkında bir bilgimiz yok. İstihbarat bize dün akşam geldi. 250 Kişinin kalekol inşaatını protesto edeceği. Bu sabah grubun içerisinde silahlı kişilerin olacağı bilgisi geldi. Vurma varsa eğer kendilerini de vurmuş olabilirler. Yoksa da gazdan veya taştan da etkilenmiş olabilirler. Şimdilik tek temennimiz sağduyunun hakim olması. "


  http://www.radikal.com.tr/1139583113958345

  YORUMLAR
  (45 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir yanda baris,diger yanda TC savasa hazirlik yapiyor!.. - ERIL

  TC nin baris sureci dedigi bugunlerde karakol yapimini da hizlandirdi,nasil bir baris olacaksa?Tipki ikinci dunya savasin basinda Alman nazilerin Sovetlere ansizin saldirmasi sonucu Moskova kapilarina dayanan Nazi ordusu karsisinda zaman kazanmak isteyen Jozef Stalin'nin Adolf Hitler ile baris pakti imzalayarak savasi kazanmak için yeniden kizil orduyu organize etmesine benziyor.Belli ki TC de PKK nin en birikimli,en guçlu oldugu bir donemede baris sureci onerdi kurdlere.Osmanli da oyun çoktur derler,AKP nin de neo Osmanli oldugu dusunulurse Kurd ulusal hareketin bu sureci yeniden degerlendirmesinde yarar vardir.

  YALANNNNNNNNNNNNNNNNNNN - sakar47

  bu nasıl yalan utanmıyor musun öyle bir yalan söyle ki yerine otursun resmen tarama yapılarak öldürüldüüüüüü çok ayıp be

  kepazelik... - winzer64

  dünyanin hic bir yerinde görülmüs degil, devlet karakol yaptiriyor vatandas karakolu basiyor, burada da yorumcular onlara arka cikiyor cok komik bir durum... sana karakolu basma hakkini, yetkisini kim veriyor, baris icin karakola gerek yokmus, yemezler devlet istedigi yere istedigi karakolu yapar... hic kimsede karisamaz...

  okur - Efendisiz65

  bence sen öldürülen bu 18 yaşındaki genci görmezden gelip hala bebek katilleri, bilmem ne örgütü diyezırvalamaya devam ediorsan senin için yapabilecek birşey yok. kendi karanlığında boğul sadece..

  akp ve devlet politikası - abdullaht

  nüçe tv'de görüntüleri seyrettim.sivil halk hedef gözetmeksizin taranıyor,kurşun sesleri bir katliam gibi.bence bilinçlice kürtlere bir gözdağı verilmek isteniyor.AKP ve devlet bence ortalık bu kadar karışmışken(gezi olayları) birde kürtleri tekrar karşısına alırsa ,bu akp nin sonu olur ülke kaç yıl geriye gider şimdiden öngürmek hatalı olur.ama hiç bir şey eskisi gibi olmaz.

  İstihbarat - vancetti

  Ne istihbaratmış beh, beh!.Roboskide de istihbarat iyiydi. Mermilerde asker namlusundan değil, İran'dan gelmiştir.

  asker havaya mı ateş açtı ? - ibrahimkilic

  Vali asker havaya ateş açtı diyor bu durumda. Vurulan insanların uçuyor olmaları gerekiyor.. Bu ne beyinsizliktir vali ?