Lice'de ateş: 1 kişi öldü

Lice'de ateş: 1 kişi öldü
Lice'de ateş: 1 kişi öldü

Diyarbakır ’ın Lice ilçesi Kayacık Köyü’nde karakol inşaatına karşı gösteri yapan köylülere jandarma müdahale etti. Bir kişinin yaşamını yitirdiği, altı kişinin de yaralandığı belirtildi. Yetkililer jandarmanın havaya ateş açtığını öne sürerken, BDP ’liler halka doğrudan ateş edildiğini söyledi.
Lice’ye 20 kilometre uzaklıktaki Kayacık Köyü’nün 200 metre dışındaki jandarma karakolunun ek inşaatına karşı çıkan köylüler dün öğleden sonra protesto gösterisi düzenledi. Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç’ın anlatımına göre, yaklaşık 200 kişilik protestocu grup içindeki 50 - 60 kişi, molotofkokteylleri ve patlayıcılarla inşaata saldırdı ve işçilerin çadırlarını yaktı. Vali Kıraç, “Bu sırada asker uyarı ateşi açıyor ve arbede yaşanıyor. Daha sonra 1 kişinin yaşamını yitirdiği, İkisi ağır 6 kişinin yaralandığı yönünde bilgiler var. Teyit edilmedi. araştırıyoruz” dedi. Jandarma yetkilileri de gruba gaz bombasıyla müdahale edildiğini ve havaya ateş açıldığını, bu esnada arbede yaşandığını belirtti. BDP’lilerse jadarmanın halka ateş açtığını söyledi. 

Halka ateş açılmış 

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk Radikal’e yaptığı açıklamada, “Olay yerine gidiyoruz. Aldığımız habere göre karakol inşaatını protesto amaçlı gösteriye, karakoldan ateş açmışlar. Ayrıntılarını bilmiyoruz. Ama sivil insanlara karakoldan ateş açılması gibi bir durum var” dedi.