Lice'de ateş havaya mı halka mı açıldı?

Lice'de ateş havaya mı halka mı açıldı?
Lice'de ateş havaya mı halka mı açıldı?
Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kayacık Köyü'nde karakol inşaatına karşı gösteri yapan köylülere jandarma müdahale etti. Olayda, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım yaşamını yitirirken, 9 kişi yaralandı. Yetkililer, jandarmanın havaya uyarı ateş açtığını, BDP'liler ise halka doğrudan ateş edildiğini öne sürdü

DİYARBAKIR - Kayacık Köyü’nün 200 metre dışındaki jandarma karakolunun ek inşaatına karşı çıkan köylüler dün protesto gösterisi düzenledi. Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç’ın anlatımına göre, 200 kişilik protestocu grup içindeki 50-60 kişi, molotofla inşaata saldırdı ve işçilerin çadırlarını yaktı. Vali Kıraç, “Bu sırada asker uyarı ateşi açıyor ve arbede yaşanıyor. Bu barış ortamında bu provokasyonu kim yaptıysa ortaya çıkarılacak” dedi. Jandarma yetkilileri de gruba gaz bombasıyla müdahale edildiğini ve havaya uyarı ateşi açıldığını, bu sırada arbede yaşandığını belirtti. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise 1 kişinin silahla vurularak öldüğünü, 10’dan fazla yaralı olduğunu söyledi. PKK yöneticilerinden Beritan Dersim, saldırının çözüm sürecine bir darbe olduğunu savunarak, “Oyalanmaya tahammülümüz kalmadı” dedi.

Kışanak: Lice'deki olay çok açık cinayetSavcı: İki ayrı olay var

Çıkan olayların ardından Lice Cumhuriyet Savcısı, karakola giderek incelemelerde bulundu. Savcı, aynı saatlerde Lice’nin Uçarlı Köyü’nde köylüler arasında silahlı kavga çıktığını ve bu olaylarda da yaralananların olduğunu söyledi ve ekledi: “Yaralılar aynı anda hastaneye götürüldüler. Burada ölen ve yaralananların hangi olayda olduğu henüz belli değil, araştırıyoruz.”

 

Hüseyin Çelik: #DirenÇözüm

PKK: Çözüm sürecine darbe


PKK çizgisinde yurt dışından yayın yapan Nuçe TV'ye telefonla bağlanan PKK yöneticilerinden Beritan Dersim ise, saldırının çözüm sürecine vurulan bir darbe olduğunu söyledi. Beritan Dersim, "Çözüm süreci kapsamında çatışma olmaması, kanın akmaması herkeste bir rahatlama yarattı. Bu olayı süreci provoke etmeye yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saatten sonra AKP 'ye, bizim oyalanmaya tahammülümüzün kalmadığını hatırlatmak gerekir" dedi.

Redhack Lice Kaymakamlığı'nı hackledi

Hedefimiz karakolsuz barış değil mi?


  http://www.radikal.com.tr/1139652113965231

  YORUMLAR
  (31 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  malas22 - urolog

  Ortada kanit olunca da inkar ediliyor. Aha, ortada Ethem Sarisülük`ün nasil vuruldugunun videosu var. Bu da mi iftira?

  ne anadil ne baraj ne anayasa hepsi boş kabak... - güneydoğu

  Süreç falan yok ortada Öcalan ı kandırdılar. evet kandırmasaydı devlet bu sene hakkari, şırnak pkk'nin eline geçecekti. artık kimse inanmasın bu hükümete onlarca insanımızı öldürdü bu hükümet. geldiğinden bu yana iki laf ediyor bizim kürtler hemen inanıyor,kadınları çocukları öldüren bu hükümet değilmiydi. gözü açık olun artık yeter bu kürt cahilliği!!!

  havada - sakar47

  bunlar havada uçuyorlar mıydı ki havada vuruldular, ölen Kürd olunca kılıf çok

  Cinayet - malasa22

  Kışanak'a sormazmılar: cinayet olduğunu söylüyorsun, sen gördün mü? Yok, sadece kendi yandaşlarının anlatılmış hikayesi. Siyaset yapmak bu kadar basit mi? Ortada kanıt yok, bilgi yok, hemen hedef belirleniyor... Yeter artık...

  hHÜKÜMET BU GERİLİMİ TIRMANDIRMAMALIDIR. - m.rozbilen

  Bence hükümetin bu güveni yok edici tutumu geri çekilmekte olan PKK'yı durdurabilir.Yeniden çatışmalı bir ortamdan çok korkuyorum.Tek taraflı taviz barışı getirmez.Oysa kürtlerin tek isteği var,o da demokratikleşme.Peki bu adımı atmak çok mu zor? Değil tabi.Kimden ne eksilir? Artar eksilmez.Demokratikleşme sadece kürtlerin talebi mi? Elbetteki hepimizin.Anlayamadığım ölmeyi veya öldürmeyi neden demokratikleşmeden daha evla,önemsiz görme anlayışıdır.

  NELER OLUYOR? - camo

  Rahatlık bu milleti sıkmaya mı başladı. Yoksa rahatsız insanlar var rahata kavuşmak istemiyor mu? Birileri de bunu sürekli kaşıyor. Rüzgar eken fırtına biçer. ey yoldan çıkmış kitleler ne istiyorsunuz. tufan mı? fırtına mı? nedir derdiniz? son 100-150 yılın kangren olmuş sorunları çözülmeye başladı veya çözümü yönünde uğraşlar var. bunları sürekli şikayet edenler şimdi çözülmesini istemiyor. ne garip. gezi eylemlerini başlatan sırrı süreyya şimdiye kadar neredeydi diyordum. licedeymiş hazırlık yapıyormuş. tüm cephe toplanıyor. neyin hazırlığı yapılıyor?? uyuşturucu trafiği mi kesildi? kaçak yakıt mı kesildi , sigara trafigi mi aksadı, haraç çarkı mı işlemiyor. özgürlük esrar, eroin, sigara, terör,gezi,solculuk ,ilericilik, devrim. başbakan perinçekov,cumhurbaşkanı kemalof,içişleri....felan filan..

  Sakinliği vakurla korumak lazım - ilbeg

  Bölgedeki olaylar insanın endişeye sevk ediyor. Bir süreçte ilerleniyorken bu işin bozulması için oluşabilecek bu tür boşlukları mutlaka birileri doldurmak isteyebilirler. Önce garip bir şekilde Tunceli'de olaylar oluyor, helikopter kurşunlanıyor, şimdi de Lice olayları meydana geliyor. İnsan endişeleniyor. BDP'nin insiyatifi ele almasında fayda var. Çünkü bu iş sonunda bir sonuca ulaşacaksa, eli değil bütün vücudu taşın altında olan BDP'nin kararlılığı ve dengeleme siyasetiyle olacak.Hükümetin işleri biraz yavaşlatması politik bir oyundur diye düşünüyorum. Hükümetin Gezi'ye verdiği tepki ve uyguladığı baskılar bize açıkca gösterdi ki bu süreç ancak demokrasinin daha da genişletilmesiyle eş zamanlı yürütülebilir. Ancak konuyu ilgilendiren hiç bir demokrasi açılımı yapılmak istenmiyor,hep öteleniyor. Hep gündemimizde yok deniyor. Hükümet bu işi 2015'e sarkıtmak, bu arada sürecin meyvalarını olduğunca çok yemek düşüncesinde olabilir.Sonrası soru işaretidir.