Lice'de ateş havaya mı halka mı açıldı?

Lice'de ateş havaya mı halka mı açıldı?
Lice'de ateş havaya mı halka mı açıldı?
Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kayacık Köyü'nde karakol inşaatına karşı gösteri yapan köylülere jandarma müdahale etti. Olayda, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım yaşamını yitirirken, 9 kişi yaralandı. Yetkililer, jandarmanın havaya uyarı ateş açtığını, BDP'liler ise halka doğrudan ateş edildiğini öne sürdü

DİYARBAKIR - Kayacık Köyü’nün 200 metre dışındaki jandarma karakolunun ek inşaatına karşı çıkan köylüler dün protesto gösterisi düzenledi. Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç’ın anlatımına göre, 200 kişilik protestocu grup içindeki 50-60 kişi, molotofla inşaata saldırdı ve işçilerin çadırlarını yaktı. Vali Kıraç, “Bu sırada asker uyarı ateşi açıyor ve arbede yaşanıyor. Bu barış ortamında bu provokasyonu kim yaptıysa ortaya çıkarılacak” dedi. Jandarma yetkilileri de gruba gaz bombasıyla müdahale edildiğini ve havaya uyarı ateşi açıldığını, bu sırada arbede yaşandığını belirtti. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise 1 kişinin silahla vurularak öldüğünü, 10’dan fazla yaralı olduğunu söyledi. PKK yöneticilerinden Beritan Dersim, saldırının çözüm sürecine bir darbe olduğunu savunarak, “Oyalanmaya tahammülümüz kalmadı” dedi.

Kışanak: Lice'deki olay çok açık cinayetSavcı: İki ayrı olay var

Çıkan olayların ardından Lice Cumhuriyet Savcısı, karakola giderek incelemelerde bulundu. Savcı, aynı saatlerde Lice’nin Uçarlı Köyü’nde köylüler arasında silahlı kavga çıktığını ve bu olaylarda da yaralananların olduğunu söyledi ve ekledi: “Yaralılar aynı anda hastaneye götürüldüler. Burada ölen ve yaralananların hangi olayda olduğu henüz belli değil, araştırıyoruz.”

 

Hüseyin Çelik: #DirenÇözüm

PKK: Çözüm sürecine darbe


PKK çizgisinde yurt dışından yayın yapan Nuçe TV'ye telefonla bağlanan PKK yöneticilerinden Beritan Dersim ise, saldırının çözüm sürecine vurulan bir darbe olduğunu söyledi. Beritan Dersim, "Çözüm süreci kapsamında çatışma olmaması, kanın akmaması herkeste bir rahatlama yarattı. Bu olayı süreci provoke etmeye yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saatten sonra AKP 'ye, bizim oyalanmaya tahammülümüzün kalmadığını hatırlatmak gerekir" dedi.

Redhack Lice Kaymakamlığı'nı hackledi

Hedefimiz karakolsuz barış değil mi?