Lice'de çatışma: 1 şehit, 3 yaralı

Lice'de çatışma: 1 şehit, 3 yaralı
Lice'de çatışma: 1 şehit, 3 yaralı
Diyarbakır'ın Lice ilçesinin PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmada 1 asker şehit olurken 3 asker ise yaralandı. Lice'deki bazı mahalleler özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Diyarbakır Valiliği'nin dün saat 21.00'den bugün saat 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiği Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında, bugün öğle saatlerinde güvenlik güçleri ile PKK 'lılar arasında çatışma çıktı. Çatışmada ilk bilgilere göre 4 asker yaralandı.  Yaralanan askerlerden biri şehit oldu. Şehit askerin 35 yaşındaki uzman çavuş  Muammet Tufan olduğu öğrenildi. Yaralanan bir teğmen ile 2 uzman çavuşun  tedavilerine devam ediliyor. Yaralı askerler helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Çatışmaların sürdüğü bölgeye Kobra tipi helikopterin de sevk edildiği belirtildi.

MİLLETVEKİLİ BÖLGEYE GİTTİ

DBP Diyarbakır İl Başkanlığı, Lice'deki olaylar nedeniyle HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, merkez Kayapınar İlçesi Belediye Başkanı M.Ali Aydın ile HDP ve DBP'li yöneticilerin bölgeye gittiğini açıkladı. Açıklamada, çatışmaların sürdüğü bölgede orman yangınlarının çıktığı öne sürüldü.

DHA

 

TSK'DAN AÇIKLAMA 

Genel Kurmay Başkanlığı çatışmaya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: "17 Ağustos 2015 tarihinde saat 20.00’da Bölücü Terör Örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek ve teröristlerce ulaşıma kapatılan Diyarbakır-Bingöl karayolunu ulaşıma kesen teröristleri, tespit edilen gizlenmiş oldukları bölgede etkisiz hale getirmek  maksadıyla,  Jandarma Özel Harekât Timlerince operasyon başlatılmıştır. 18 Ağustos 2015 tarihinde saat 12.15’te Bölücü Terör Örgütü mensuplarıyla çatışma çıkmış, çıkan çatışmada dört Kahraman personelimiz yaralanmış, yaralılar derhal helikopterle hastaneye sevk edilmiştir. Tedavileri süren yaralılarımızdan durumu ağır olan bir personelimiz hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı,  karadan ve havadan takviye birlikler sevk edilmiş olup  teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına,Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman Personelimize  acil şifalar temenni ediyoruz."

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bazı mahalleler 18 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edildi.
Diyarbakır Valiliği'nin dün saat 21.00'den bugün saat 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiği Lice İlçesi'nde bugün bazı mahallelerin 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edildiğini açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Diyarbakır sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, ilimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Diyarbakır Valiliğimiz, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır."

Açıklamada tedbirler kapsamında 2 bin 565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince operasyonların devam ettiği belirtilerek, "Halen operasyonel faaliyetlerin devam ettiği Lice İlçesi sınırlarında bulunan Gökçe - Gömeç Bölgesi (Kuzeyde Kutlamış Mahallesi ve Duru karakolu, Doğuda Kayacık Mahallesi, Güneydoğu'da Goçkar Dağı, Güneyde Gökçe ve Yazıköy Mahalleleri, Batıda Komelan Tepe, Yayvan ve Kırım mahalleleri arasında kalan alan) 18 Ağustos - 03 Eylül 2015 tarihleri arasında 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen bölgelere girmesi yasaklanmıştır" denildi.