Lice'de dağdan inen PKK'lılar Nevruz kutlaması yaptı

Lice'de dağdan inen PKK'lılar Nevruz kutlaması yaptı
Lice'de dağdan inen PKK'lılar Nevruz kutlaması yaptı

Fotoğraf: ANF

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde dün gece dağdan gelen bir grup PKK'lı halkla birlikte Nevruz ateşi yaktı.

Radikal.com.tr - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde çok sayıda kişi dün gece Nevruz’u kutlamak için büyük bir ateş yaktı.

BDP Lice İlçe Başkanı Harun Erkuş, Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin, MEYA-DER Başkanı Leyla Ayaz ve Lice, Bismil, Kocaköy, Hazro, Diyarbakır merkezden ve civar köylerden 5 bini aşkın kişi düzenlenen Nevruz kutlamasına katıldı.

Kutlama havanın kararmasıyla birlikte yakılan Nevruz ateşiyle başladı. Nevruz alanında havai fişekler patlatıldı.

ANF'nin haberine göre kutlamada konuşan BDP Lice İlçe Başkanı Harun Erkuş, halkın Nevruz'unu kutladı. Bu sırada Lice kırsalından bir grup PKK ’lı da kutlama alanına geldi. Yüzünü puşiyle kapatan bir PKK’lı eline aldığı mikrofonla konuşma yaptı. Konuşmasında örgüt propagandası yapan PKK'lı, yaşanan barış sürecinin, PKK'nın verdiği mücadele sonucu başladığını iddia ederek '"Halkımızın bundan sonrada, sürecin getirdiği sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inanıyoruz." dedi.

PKK’lılar yaptıkları konuşmanın ardından alandan ayrılırken, dağların eteklerinde ise otomatik silahla havaya ateş açıldığı görüldü. Kutlama, yerel sanatçıların söylediği ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.


  ETİKETLER:

  BDP

  ,

  Nevruz

  ,

  PKK

  ,

  Diyarbakır

  ,

  Lice

  ,

  Belediye

  ,

  Gece

  ,

  İddia

  ,

  ilçe

  ,

  örgüt

  http://www.radikal.com.tr/112608911260899

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - nuarin roj

  kutlamaya özel giyinmişlerdir belki,malum her kürt bürokrat doğar,doğacak ya da bundan sonra. bakalım al takke ver külah,takkeden başkanlık,külahtan inkar ve asimilasyon doğmasın yeniden...

  nerde eski gerillalar - agnostik

  şimdikiler ütülü elbiseli, jilet gibi adeta, bi tek toz yok üstlerinde ayrıca.

  Halk çocuğu mu, külahlı mı! - fonksiyonel

  Halkın çocukları olduğuna ben şahsen bir şartla inanırım! Yüzlerine peçe, maske ya da adı her neyse kamufle ile örtmeyecek kadar cesur, gözüpek, acar olurlarsa eğer! Öbür türlüsüne vereceğim, kamuoyunun benimsediği bir tabir. "Gündüz külahlı, gece silahlı!"

  Hayatın gerçekleri - vendela47

  bugün devlet emniyet güçleri tarafından yakalanmayan bu insanlar yarın inşallah yine emniyet güçlerine eylem yapmazlar, ironi..

  newroz bayramdır... - meftûnmelûl

  bu yüzden bayramlarda insanlar yeni elbiseler giyer KEKOK.

  Bijî Newroz! - Kara Budun

  Az önce Amed Newroz'unda gerillalar milyonların önünde sahneye çıkıp konuşma yaptı. Bolivya'dan bir grup geldi "bijî newroz, bijî Bolivya" dedi. Bütün haber ajansları canlı yayın yapıyor. Tarihe, başkaldırıya, direnişe, devrime şahit olun.

  doğrusu - KEKOK

  işiniz gücünüz yalan.pkk lıların üstündeki elbiseler yeni .dağdan falan indikleri yok.bütün bunların karşılığında ne verilecek.birisi onu söylesin