Lice'de esrar tarlalarına gaz bombası atıldı

Lice'de esrar tarlalarına gaz bombası atıldı
Lice'de esrar tarlalarına gaz bombası atıldı

Lice'deki son operasyonda 2 milyon kök dişi hintkeneviri ele geçirildi.

Lice'de kenevir tarlalarına giren jandarmaya taşlı saldırı düzenlenince jandarma gaz bombasıyla karşılık verdi. Operasyona İHA'lar da destek verdi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bu sabah saatlerinde uyuşturucu operasyonu yapmak için araziye çıkan jandarma timlerine, taşlı saldırı düzenlendi. Uyuşturucu tarlalarının sahipleri olduğu öğrenilen kişiler gaz bombası atılarak dağıtıldı. Operasyonda şu ana kadar 100milyon lira değerinde 2 milyon kök dişi hintkeneviri ele geçirildi.

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nca Lice İlçesi kırsalında yapılan uyuşturucu operasyonları bugün de sürdürüldü. Sabah saatlerinde Lice’nin Panav Köyü’ne giden jandarma timlerine uyuşturucu tarlalarının sahipleri tarafından taşlı saldırı yapıldı. Köy girişinde durarak, araziye giren jandarma timlerine taşlarla saldıran uyuşturucu sahipleri, gaz bombası kullanılarak dağıtıldı. Jandarma timlerinin müdahalesi ile kaçan uyuşturucu sahiplerinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

İHA’LAR DESTEK VERDİ

Bugün saat 04.00 sıralarında başlatılan operasyonu Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı bizzat arazide yönetti. Operasyona 500 jandarma personelinin yanısıra havadan helikopter ve İnsansız Hava Araçları ile destek verildi. Kırsal bölgede yapılan operasyona 500 jandarma personeli katılırken, operasyonun güvenliğini Jandarma Özel Harekat Timleri sağladı. Operasyona katılan birlikler olası bir saldırıya karşılık bölgeye Kobra ismi verilen zırhlı araçlar ve hava indirme operasyonuyla götürüldü.

2 MİLYON DİŞİ HİNTKENEVİRİ ELE GEÇİRİLDİ

Bölgede geniş bir alanda arazi arama tarama çalışması yapan jandarma narkotik uzmanları, 200 dönümlük bir alanda dişi hintkeneviri ekildiğini tespit etti. Havadan İnsansız Hava Araçları ile de tespit edilen uyuşturucu bitkisi jandarma timlerince kırpma makinesiyle kesildi. Yapılan operasyonda 2 milyon kök dişi hintkeneviri ele geçirilirken, uyuşturucu arazide yakılarak imha edildi. Ele geçirilen hintkenevirinden 100 ton kubar esrara elde edilebildiği ve 100 milyon TL değerinde olduğu belirtildi. Operasyonu düzenleyen jandarma birlikleri Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Panav ve Dibek Köyleri kırsalında tespit edilen toplam 10 tarlaya girdi. Bazı kişilerin evlerinin bahçesinde dişi hint keneviri ektiği tespit edilirken, kimliği tespit edilen uyuşturucu tacirlerinin yakalanması için de çalışma başlatıldı.

VALİ: 1.5 MİLYAR LİRALIK ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

 Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, “Son dönemde yapılan planlı operasyonlarda piyasa değeri 1.5 milyar lira olan toplam 20 ton kubar esrar, 3 ton 425 kilogram toz esrar ile 15 milyon kök Hint keneviri ele geçirildi” dedi.

Vali Kıraç beraberinde İl Emniyet Müdürü Recep Güven ve İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Erkan Can ile valilikte asayiş olaylarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, toplantının amacının ramazanda Diyarbakırlı annelere seslenmek olduğunu söyledi. Vali Kıraç, halk ile yaptıkları görüşmelerde en büyük talebin uyuşturucu, fuhuş ve hırsızlıkla mücadele olduğunu ifade ederek, buna ağırlık verdiklerini söyledi.

“Son günlerde polis ve jandarma tarafından kırsal bölgede yapılan başarılı operasyonlarda uyuşturucuya darbe indirildi” diyen Vali Kıraç, operasyonların Lice ilçesinde bugün de sürdüğünü belirtti. Vali Kıraç, 23 Mayıs’ta Lice’de 5 köyde 700 personelin katılımıyla 60 dönüm alanda yapılan operasyonda 605 bin kök Hint keneviri ele geçirildiğini olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişiden birinin tutuklandığını ifade ederek, şöyle konuştu: “20 Haziran’da Lice, Hani ve Kocaköy üçgenindeki 7 köyde 750 personel ile 230 dönümlük alanda bulunan 3 milyon 45 bin kök kenevir imha edildi. 12 kişi gözaltına alındı. 26 Haziran’da Lice ilçesinde 3 köyde 700 personelin katılımıyla 201 dönüm arazide 2 milyon 10 bin kök imha edildi. 8 Temmuz’da Lice, Hazro ve Kocaköy bölgesinde 7 köyde yapılan ve bin 10 güvenlik personelinin katıldığı operasyonda 6 milyon 150 bin kök kenevir imha edildi. Dün Lice ilçesinin Tepeköy karakolu civarında yapılan ve 500 güvenlik personelinin katıldığı operasyonda da 3 milyon 150 bin kök kenevir imha edildi. Son dönemde yapılan planlı operasyonlarda piyasa değeri 1,5 milyar lira olan toplam 20 ton kubar esrar, 3 ton 425 kilogram toz esrar ile 750 ton kubar esrara eş değer 15 milyon kök Hint keneviri ele geçirildi. Gözaltına alınan 21 kişiden biri tutuklandı. İşlemler sürüyor. Bununla birlikte terörün beslendiği ve en önemli finans kaynağı olan uyuşturucuyla mücadelemiz artarak devam ediyor.”