Lice'de protestocu köylülere müdahale: 1 ölü, 7 yaralı

Lice'de protestocu köylülere müdahale: 1 ölü, 7 yaralı
Lice'de protestocu köylülere müdahale: 1 ölü, 7 yaralı

Fotoğraf: DİHA

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Kayacık Köyü'nde karakol inşaatına karşı gösteri yapan köylülere şantiye önünde jandarma tarafından müdahale edildi. Müdahale esnasında açılan ateş sonucunda Medeni Yıldırım adlı vatandaş hayatını kaybetti

DİYARBAKIR - Bölgede yeni karakol yapılmasına karşı çıkanların bir süredir gerçekleştirdikleri protestolar, bugün Lice'de çatışmaya dönüştü. Lice'ye 20 kilometre uzaklıktaki Kayacık Köyü'nün 200 metre dışındaki jandarma karakolunun ek inşaatına karşı çıkan, aralarında köylülerin de bulunduğu kalabalık grup, bugün öğleden sonra protesto gösterisi düzenledi. Karakol önüne gelen grup, burada inşaatta çalışan işçilere engel olmak istedi. Protestocu gruptan bazıları işçilere taş atmaya başlayınca, gerginlik bir anda tırmandı.

ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Gruptakiler, molotof kokteyli atarak şantiyeye girmek isteyince, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti. Bu sırada protestocu gruptan bazıları, işçilerin kaldığı çadırları ateşe verdi. Protestocuların karakol inşaatına girmesine engel olmakta güçlük çeken jandarma, uyarı ateşi açtı.

Ortalığın savaş alanına döndüğü olaylar sırasında yaralananlar olduğu belirtilirken, bölgeye ambulanslar ve takviye güvenlik birimleri sevk edildi.

AYSEL TUĞLUK: 1 ÖLÜ, 6 YARALI VAR

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Kayacık Köyü'nde jandarma karakoluna yapımı süren ek inşaatı engellemek isteyen grupla güvenlik güçleri arasında molotof kokteylli, biber gazlı çıkan çatışmanın ardından Diyarbakır'da bulunan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, partililerle birlikte Lice'ye gitti.

Milletvekili Tuğluk, olayın karakol binasına yeni yapılan ek binaları protesto amaçlı bir gösteri yapılması ve buna askerlerin müdahale etmesiyle çıktığını söyledi. Tuğluk, "Askerlerin ateş açması sonucu 1 kişi yaşamını yitirmiş, 6 kişi ise kurşunlarla yaralanmış. Biz olay yerine gidiyoruz. Daha sağlıklı bilgileri olay yerinden almaya çalışacağız" dedi.

VALİ KIRAÇ: TEYİT ETTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç,Lice'deki olaylarla ilgili bilgi verirken, Kayacak Jandarma Karakolu'nun yerine yenisinin yapıldığını 200 kişilik bir grubun bunu protesto etmek için inşaat alanına yürüdüğünü söyledi. Protestocular içindeki 50- 60 kişilik bir grubun molotof kokteylleri ve patlayıcılar ile inşaata saldırdığını ve işçilerin çadırların yaktığını belirten Vali Kıraç, "Bu sırada asker uyarı ateşi açıyor ve arbede yaşanıyor. Daha sonra 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 2'si ağır 6 kişinin yaralandığı yönünde bilgiler var. Bunları teyit edilmiş bilgiler değil, bunu araştırıyoruz" dedi.

DİYARBAKIR VALİSİ KIRAÇ: PROVOKASYON NEREDEN GELİRSE GELSİN FAİLLERİ BULUNARAK GEREĞİ YAPILACAKTIR

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Lice'de karakol inşaatı protestotosunda yaşanan olayları değerlendirdi. "Karakola bir saldırı düzenleniyor. Havaya ateş ediliyor. Bir arbede yaşanıyor. Provokasyon olduğu yönünde bir tutum var. 2 si ağır altı yaralımız var. Nerden gelirse gelsin gereken yapılacak. Savcılık araştırma yapıyor. Hadise çok taze. Dicle Üniversitesi, Lice Devlet Hastanesi ve çevre hastanelerinde yaralılar var. Vefat eden vatandaşımıza rahmet diliyorum. Bölge halkının sürece destek verdiğini ifade eden Vali, provakasyon nereden gelirse gelsin failleri bulunarak gereği yapılcaktır" dedi. TRT Haber 'de konuya ilişkin konuşan Vali Kıraç, sağduyu çağrısı yaparak, "Sürece zarar verecek bütün eylemlerden uzak durulmalı" diye konuştu.

SAVCI KARAKOLDA

Çıkan olayların ardından Lice Cumhuriyet Savcısı, Kayacık Jandarma Karakolu'na giderek incelemelerde bulundu. Karakol komutanı ile bir süre görüşen savcı, olayın detaylı araştırıldığını belirterek, aynı saatlerde Lice'nin Uçarlı Köyü'nde köylüler arasında silahlı kavga çıktığını ve bu olaylarda da yaralananların olduğunu söyledi, "Yaralılar aynı anda hastaneye götürüldüler. Burada ölen ve yaralananların hangi olayda olduğu henüz belli değil, onu da araştırıyoruz" dedi.

Olay sırasında karakol önünde toplanan göstericilerin attığı molotof kokteyllerinin karakol bahçesindeki otları tutuşturduğu belirtildi. Karakol önündeki elektrik trafosu ile bahçe içinde bulunan oturma bankları da yandı.

Olaylar üzerine Diyarbakır Barosu, Tabipler Odası, İHD'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri heyet oluşturarak Lice'ye gönderdi. Heyet üyeleri karakol önünde bir süre, soruşturmayı yapan savcıyla görüştü. Olay nedeniyle kapanan Diyarbakır- Bingöl karayolu ulaşıma açıldı. Akşam saatlerinde olaylar büyük ölçüde yatışırken, bölgede güvenlik önlemleri de en üst seviyeye ulaştı.

Bu arada yetkililer, Kayacık Jandarma Karakolu'nun mevcut binasının depreme dayanıklı olmadığını, bu nedenle aynı yerde yeni karakol binası inşaatı yapıldığını söyledi.

BDP'Lİ BULDAN: YAŞAMINI YİTİREN 1 KİŞİ

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Lice'nin Kayacık Köyü'ndeki Jandarma Karakolu önündeki protesto gösterisinde 1 kişinin silahla vurularak öldüğünü, olaylarda yaralananların sayısının da 10'dan fazla olduğunu söyledi.

Karakol önünde toplananların üzerine uyarı yapılmadan ateş açıldığını öne süren Pervin Buldan, olayla ilgili Adalet ve İçişleri Bakanları ile görüştüğünü, İçişleri Bakanı'nın olayı soruşturduklarını söylediğini ifade etti.

PKK : ÇÖZÜM SÜRECİNE DARBEDİR

PKK çizgisinde yurt dışından yayın yapan Nuçe TV'ye telefonla bağlanan PKK yöneticilerinden Beritan Dersim ise, saldırının çözüm sürecine vurulan bir darbe olduğunu söyledi.

Beritan Dersim, "Çözüm süreci kapsamında çatışma olmaması, kanın akmaması herkeste bir rahatlama yarattı. Bu olayı süreci provoke etmeye yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saatten sonra AKP 'ye, bizim oyalanmaya tahammülümüzün kalmadığını hatırlatmak gerekir" dedi.

ÖLENİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Lice'de çıkan olaylarda silahtan çıkan kurşunla ölenin 18 yaşındaki Medeni Yıldırım, olduğu belirlendi. Yıldırım'ın Lice Devlet Hastanesi morgunda cenazesinin bu gece ailesine teslim edileceği öğrenildi. Olayın ardından yaralıların sevk edildiği Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dicle Üniversitsi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavileri devam ederken 2 kişinin sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi.

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, yaralıları hastanelerde ziyaret ederek doktorlardan sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

VALİ KIRAÇ: 1 ÖLÜ, 9 YARALI VAR

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Lice'de çıkan olaylara ilişkin saat 22.00'de yaptığı yazılı açıklamada 1 kişinin öldüğünü, 2'si ağır 9 kişinin de yaralandığını bildirdi. Kıraç, olaylar sırasında bir şahsın da ateş ettiğini belirtti.

Vali Kıraç, Lice'nin Kayacık Köyü'nde saat 15.00 sıralarında 200-250 kişilik bir grubun tadilatı yapılan karakolda çalışmaları durdurmak ve protesto etmek istediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: 'Saat 15.30'da yaptıkları basın açıklaması sonrasında grup molotoflu, taşlı, sopalı ve el yapımı patlayıcılarla karakola saldırmış ve akabinde Kayacık Köyü karakolunun tel örgülerini aşmış ve işçilerin bulunduğu barınma çadırını molotof atarak ateşe vermişlerdir. Daha sonra inşaatı işçileri ile güvenlik güçlerini taşlamaya başlamışlar ve sopalarla saldırmışlardır. Bunun üzerine karakolda bulunan güvenlik güçleri tarafından öncelikle gruba dağılmaları konusunda yüksek sesle sözlü olarak uyarıda bulunulmuş akabinde grubun dağılmayıp tekrar karakola saldırılarını devam ettirmesi ve bir şahsın silahla ateş etmesi üzerine gazla müdahale edilmiş ve tüm bu uyarılara rağmen grubun dağılmaması üzerine havaya uyarı ateşi açılmıştır.

Kayacık karakoluna yapılan müessif ve tasvip edilmeyen bu saldırı sonrası yapılan tespitte 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2'si ağır 9 vatandaşımız çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Barış sürecinin bölgemizde meydana getirdiği olumlu iklim ile yeni yatırımların, turizm potansiyelinin ve huzur dolu yaşamın coşku ile yaşandığı bu ortamı bozmak isteyen kötü niyetli bu tür girişimler nereden gelirse gelsin mutlaka idari ve adli soruşturma sonucu gerekli cezai müeyyidelere muhatap olacaklardır. Kamuoyu ve halkımız sulh ve sükun içerisinde yapılmakta olan soruşturmaların sonucunu beklemelidirler. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar temenni ediyorum. Olayla ilgili adli tahkikat devam etmektedir.'(DHA/Mehmet Türk- Serdar Sunar- Canan Altıntaş)


  http://www.radikal.com.tr/1139575113957546

  YORUMLAR
  (46 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pispor adlı yorumcuya cavap. - kaşınan adam

  Pispor(Uzman)isimli yorumcu;Sen burada yorumları okuyan insanları oldukça saf sanıyorsun anlaşılan.O bölgede yaşayan insanların son bir kaç gündür inşa edilen veya onarılan karakollara karşı tepkisi sizin anlattığınız gibi o kadar masum nedenlere dayanmadığını en az senin kadar bizde biliyoruz.Bir kere bu işin organize olarak yapıldığı,tüm bölgede aynı anda başlamsı ile belli oluyor.Tabi bunun altında çözüm süreci konusunda BDP ve PKK nın kaygılanması nedeniyle hükümeti baskı altına alma amacı yatıyor. Olay çıkarmak için en iyi bahane karakol inşaatlarıydı.Komutanların helikopterini kurşunlama,cizrede,yerel polis gücü gibi gösteriler istenilen sonucu vermemişti. Bununla bereber bölgedeki TSK ve polis gücünün sinmiş görüntüsü, şiddetten yana olan PKK lılara cesaretlendirdiği gerçeğinide gözardı etmemek gerekir.Her nekadar Türkiyeden kopmak niyetinde olmadığını şimdilik beyan etselerde nihai amaçlarının Kürdistan devleti kurmak olduğunu bildiğimiz Kürt milliyetçileri (PKK), zayıf düştüğüne inandıkları TC kuvvetlerini sınamak istedikleri anlaşılıyor.

  ibretnüma - urolog

  Mesele de o iste. Madem baris gelecek o karakollar neden yapiliyor?

  PİSPOR KÜRTÇE KELİME TÜRKÇESİ (UZMAN) - pispor

  ben tüm radikalde bu isimle yorum yaptığımdan beri hep bu "kalekol"lar ile ilgili tüm haberleri okumuş ve yorumlarımda da halkın bu kalekollardan çok rahatsız olduğunu söyledim.çünkü ben Kürdistan da sınır hariç tüm kalekolların yapıldığı bölgelerdeki Kürt halkı ile görüştüm oldukça şikayetçilerdi şikayetlerin başında köpekler saldırıyor hayvanlarını parçalıyor daha sonrası Nikkon dürbünler ile evler röntgenleniyor hatta çobanlık yapan genç kızların dağda iken idrara çıkmadıklarını korktuklarını ormanda aniden askerlerin karşılarına çıkışları korkuları hep şikayet edildi bende belirtim şimdi ise hükümetin bir an önce bu kalekolların inşaatını durdurması ve işletmede olanlarında boşaltılması gerekiyor aksi halde bu olaylar çok büyür

  lice kışkırtması - gelil

  bugüne kadar bu ülkede pkk sorunundan nemalanan servetlerini bu yoldan elde edenlerin sonlarının yaklaştığını görerek bu tür kaos ortamları oluşturmaları beklenen bir şey idi,bu yangına körükle giden siyasi ve basın organlarına baktığınızda şaşırmamak lazım çünkü onların da nemalandığı kaynaklar yok olamaya başlayınca gelecek hesapları da yok olmaya başlamıştır.

  Atmış - vancetti

  Bir okuyucumuz atmış, Demirtaş'mı ateş emrini vermiş diye sormazlar mı adama?. Roboski katliamınada emri Demirtaş vermiştir?. Utanmayın söyleyin.

  Hep gördük. - berham

  Yıllardır yapılan katliamların,kürtlere reva görülen azıcık yaşamın göstergesi bu. nice insan lice ve benzeri sonlarda hayatından oldu.Bknz;roboski,geliye zilan,dersim....Köyümün cayır cayır yandığı seneleri insanların licedekinden daha vahim bir şekilde kurşuna dizilimlerini asla unutmayacağım.Bu yüzden bu devleti sevmedim sevmeyeceğim.!!

  Lice - marj

  Başımız sağolsun, kimsenin günahını almak istemem ama arkadaşlar, size de biraz garip gelmiyor mu... Çarşamba Akil insanların, çılgın projesi... Perşembe 35.maddeyi değiştirmek... Cuma kaldırılması istenen Kalekol inşaatında silahlı TSK gösterisi... Bence bu devlet oyunu... Ve halkın milliyetçi duygularıyla oynanıyor... Kendi fikrim, karşı da olabilirsiniz olmayabilirsiniz... Günahı devletin boynuna...