@idrisemen

'Lice'de savcı karakol hasarıyla daha çok ilgilendi'

'Lice'de savcı karakol hasarıyla daha çok ilgilendi'
'Lice'de savcı karakol hasarıyla daha çok ilgilendi'
İHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Serdar Çelebi, dün Lice'de karakol incelemesi sırasında savcılığın karakol hasarını belgelemekle uğraştığını, karakol etrafındaki kan örneklerinin STK'ların zorlamasıyla aldığını söyledi. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Aydın da "İncelemenin titizlikle yapıldığı söylenemez" dedi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Kayacık köyünde karakol yapımlarına karşı gerçekleştirilen yürüyüşe ateş açılması ve Medeni Yıldırım adlı yurttaş hayatını kaybederken 7 kişinin de yaralanmasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı.

Dün savcılığın olay yeri incelemesi sırasında gözlem yapan İHD ve Diyarbakır Baro yetkilileri ise soruşturmanın özensiz yapıldığı kanaatinde.

İHD Genel Başkan Yardımcısı avukat Serdar Çelebi, savcılığın ölü ve yaralılara dair delil toplamak yerine karakola verilen hasarı belgelemekle ilgilendiğini belirtti. Çelebi şöyle konuştu:

“Olay yerine gittiğimizde saat 19.00 civarıydı. Hala ciddi bir inceleme yapılmış değildi. Savcılık, karakol içinden yanan, hasar gören şeylerin görüntüsünü alıyordu. Karakol içinde inceleme yapılıyor, insan ölen yerde yapılmıyor. Olay yerinde deliller muhafaza altına bile alınmıyor, korunmuyordu. Böyle sorumsuzluk olmaz.”

“Karakoldaki yetkililer önce başka yerde bir kavga olduğunu ve ölümün oradan kaynaklanması ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler. ‘Havaya sıktık silahı, buradan böyle şey olmaz’ dediler. Biz de ‘Bir insan ölmüş, yaralılar var, yerlerde kan izleri var. Önce kan örneklerinin alınıp kime ait olduğunun tespit edilmesi lazım, karakol mağduriyetinin tespit edilmesi değil’ diye karşı çıktık. Bizim yönlendirmemizle dışarıda inceleme yapıldı, kan örnekleri muhafaza edildi. Fakat geç kalınmıştı, hava karanlıktı. Ne kadar başarılı olunduğunu bilmiyoruz.”

“Gezi olaylarında gaz sıkıldı, herkes eleştirdi. Burada Kürt halkına reva edilen önce kurşun, sonra gaz… Olay yeri görüntülerini inceleyin, insanlar çok farklı şekilde uzaklaştırılabilirdi.”

“Gösteride tek bir pankart vardı, onda da “Savaş değil barış istiyoruz” yazılıydı. Ne o ‘illegal’ dedikleri flamalardan, ne de bayraklardan vardı… İşte o karakoldan bunu diyenlere ateş açıldı.”

“Karakol tel örgülerle çevrili, yüksek duvarlar var, insanların askerlere zarar verme ihtimali yok. Gençler karakolun dışında, inşaat firmasına ait şantiyedeki çadırları ateşe veriyor. Tek yapılan bu. Görüntülere dikkat ederseniz başta asker gaz bombası dahi kullanmıyor, çadırlar ateşe verilince direkt ateş açılıyor… ”

“Karakollar savaşı anımsattığı, savaşın devamı anlamına geldiği için halk demokratik bir tepki gösteriyor. Halk “Ben sana güvenmiyorum, sen savaşı devam ettireceksin” diyor. Üstelik burası bir yol üstü kontrol karakolu, sınır noktası da değil… Bu karakol halka zulm etmek için mi, yoksa vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için mi bu dağ başında?”


‘SAVCI TEK BAŞINA NE YAPSIN?’
“İHD olarak bu işin yabancısı değiliz, yıllardır içindeyiz, bu bölgede yaşıyoruz… Faili meçhulleri, sokak ortasında yargısız infazları, toplumsal olaylarda yaşamlarını yitirenleri gördük. Bu soruşturmalardan hiçbir şey çıkmadığını da gördük. Barış sürecini bozmak isteyenler olduğundan bahsediliyor, hala ‘provokasyon’ deniyor. Kimse “Neden karakoldan halk üzerine ateş açıldı” demiyor. Eğer halkın devlete karşı güvensizliğinin kırılması isteniyorsa bu olayın aydınlatılması lazım. Açıkçası failin ortaya çıkacağı, soruşturmanın hakkıyla sonuçlandırılacağı ümidini taşımıyoruz. Savcının da tek başına yapabileceği bir şey yok, istediği bilgiler hükümet tarafından ortaya çıkartılmazsa eğer… Roboski’de de “Savcılık soruşturma başlattı” denildi, peki o savcı rüyasında mı görecek neler olduğunu? Başbakanlığa, Genelkurmay’a yazacak, “Bana görüntü gönderin, istihbaratı kim değerlendirdi?” diyecek, bunları soracak. Üstlerinden atmak için soruşturma başlatıldı diyorlar, sorumluluğu tek başına çalışan savcılığa atıyorlar. Vatandaş öncelikli kılınmadıkça, asker ve güvenlik bakış açısıyla ilerlendiği sürece bu olaylar bitmez.”

“Bu şekilde yürütülen soruşturmadan hiç bir şey çıkmaz, fail bulunmaz. Kurşunun asker silahından çıktığı tespit edilse bile ‘meşru müdafaa’ denilip geçilir, Ankara ’da sokak ortasında polis bir insanın kafasına sıktı, meşru müdafaaya sokuldu, tutuklanmadı bile. Eğer yargı işlese karakoldan kimse ateş de etmeye cesaret edemez, vatandaş da ölmez. Bu suçlar cezasız kaldığı, üstü kapatıldığı için böyle devam ediyor…”


JANDARMA KOMUTANI: ‘KİMSE YARALANMADI’
Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Aydın ise Radikal’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dün akşam saat 22.00 sularında olay yerine gidip incelemede bulunduk. Jandarma komutanı ile savcı olay yerini incelemeye gelmişti, karakolun etrafı şeritlerle kapatılmıştı. Ancak incelemenin titizlikle yapıldığı söylenemez. Çünkü biz jandarma komutanına halkın ateş sonucu yaralandığını söyleyince komutan bize burada kimsenin yaralanmadığı söyledi. Ancak köylüler bize karakol çevresindeki kan izlerini gösterdi. Biz de izleri savcıya gösterdiğimizde savcı olay bölgesinden kan örneğini toplayacağını, ayrıca ateş açılan silahlara da el koyacağını söyledi.”


  http://www.radikal.com.tr/113968311396837

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  fıratın doğusu ve batısı - bedran79

  Yıllardır köhneleşmiş bu ceberrut devletin yaptığı batıya Hastahane,Doğuya Hapishanedir.

  KALEKOL'UN YANINDA KÜRDÜN NE KİYMETİ VAR? - m.rozbilen

  Savcı karakol'un hasariyla ilgilenmiş.O da varsa tabi.Karakol'un tel örgüsü,duvarı,çatısı gibi yerlerin yanında kürdün ne kiymeti var.Bir değil on kürt feda olsun.Devletin bütün kurumları bir olmuş kürtlerin üzerine çullanmışlar.Devlet görevlileri,yargı mensupları dahil kürtlere karşı öyle aşılanmışlarki bunu barışla geçebilecek 100 yıl silemez.Hiç biri Kürt kimdir,ne ister,hakları var mı yok mu sorgulamamıştır.Hatta insan yerine bile koymamışlardır.İdeologları da Mahmut Esat Bozkurttur. Kürtler söz konusu ise onlara göre insan hakkından bahsedilemez.Savcının neden önce karakol hasarına bakıp inceleme yaptığı anlaşılmıyor mu? Önce bu zihniyet silinmeli ki gerçek barış olsun.Kağıt üzerinde barış ancak Anayasa ve yasalarla pekiştirilmelidir.1000 küsur yıldır ayni coğrafyada birlikte yaşayıp kader birliği yapmış iki halkın birini son 100 yıl içinde red ve inkar ederek hayatı zehir ettik,büyük acılar yaşattık,yaşatmaya devam ediyoruz.Öldürmeden ötede başka bir şey olsa onu yapacağız neredeyse.Buna rağmen en çok barışı kürtler istiyor,destekliyorsa bu onun asaletindendir.

  Biraz sağduyu... - nitemtran

  Kürt tarafından TC okullarını bitirmiş bir takım "aydınlar" eski sol refleksine sahip," ölülerin üstüne bastılar, onlara hakaret ettiler" demekten hiç farkı olmayan, asla ispatlanamayacak " Ölenlerden çok, karakoldaki hasarla ilgilendiler" türü spekülatif,provakatif açıklamalarına itibar edilmemeli. Ne güzel ortak bir dil, barışın dili bulunmuşken, bu güzel süreç bu tür ulusal düşünen, bencil Ergenekon artıklarına kurban edilmemeli. Aman ha, aman dikkat...

  Karakol - ibretnüma

  Yıllardır devlet ne götürdüyse hunharca, vahşice saldırıyorlar. Bir karakol kolay yapılmıyor. Tabii ki hasarı belgelenecek. Vergi verme yüzdelerini (miktar demiyorum yüzde, nisbet; "kaç kişi veriyor", "ne kadar veriyor" değil.) hatırlarsak parası nerelerden, nasıl, kimlerden çıkıyor...

  SAVCI DEVLETİN SİSTEMİN SAVCISI - pispor

  devletin olduğu yerde özgürlükten insan haklarından bahsetmek ne kadar doğrudur devlet önce halk üzerindeki hegomanyası için ilk iş yapacağı karakoldur bakın oraya belki devlet alay bile yerleştirebilir artık o köy devletin resmi evrakında terörist köy oldu gitti bile devletin olduğu yerde nerde görülmüştür ki özgürlüklerin hakların yasaların hukukun halktan yana olduğu bu günkü devletin 1945 lerin nazi Almanyasından farkı ne o insanları gaz odalarında toplanma kamplarında öldürüyordu bu gün biber gazı tomalar ile yada silah ile insanlar öldürülüyor toplanma kampları yerinede hapislere tıkıyor KCK kılıfı altında on binlerce kürt tutuklu ve yüzlercesi ölümcül hastalıkla pençeleşiyor nerde görülmüş savcının halktan yana halkın hukukundan yana olduğu TC savcısının önünde kürtsen işin bitmiştir arkadaş

  bu kaçıncı - isakent

  ne kadar masumsunuz degilmi bir sabredemediniz degilmi o karakol yıllardır var ve bir süreç başlamış sözler verilmiş devlette çekilin 2 aşamaya geçeyim diyor sen çocuk kandırır gibi 200 teröristi çıkarıp diğerlerini içerde bırakıp hadi sen devam et bak yola çıktılar işte diyerek baskı yapmaya çalışıyorsun haburda tiyatro yaptınız devlet kazığınızı bir defa yedi ikinciye de yesin istiyorsunuz ama kusura kalmayın yemezler

  hasar - sakar47

  ölen Kürt'tür savcıyı ilgilendirmez binanın hasarı onu ilgilendirir, bana göre barış ta bir oyalamacadır AKP seçim tamamlanıncaya kadar oyalıyor seçimden sonra toplu katliama zemin hazırlayacaktır