Lice'de 'sehven' sokağa çıkma yasağı!

Lice'de 'sehven' sokağa çıkma yasağı!
Lice'de 'sehven' sokağa çıkma yasağı!
Diyarbakır Valiliği'nden Lice'nin "dağlık ve ormanlık bölgesinde barınmaya çalışan PKK'lların etkisiz hale getirilmesi" gerekçesiyle 6 bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu. Duyuru daha sonra geri çekilip "Lice'de sokağa çıkma yasağı kararı başlıklı mailler sehven atılmıştır" açıklaması yapıldı.

RADİKAL - Diyarbakır  Valiliği, Lice ilçesinin "dağlık ve ormanlık bölgesinde barınmaya çalışan PKK 'lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla Konuklu, Yaprakköy, Gürbeyli, Ahmetbey ve Yünlüce Mahalleleri ile Namber Tepe arasında kalan bölgedeki yerleşim yerlerinde" sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini ve söz konusu bu bölgelere dışarıdan sivillerin girişi ve yapılabilecek tüm eylemler de yasaklandığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, Lice Jandarma Komutanlığı emrine verilen birlikler ile Lice İlçesi'nin dağlık ve ormanlık bölgesinde örgütün kullandığı sığınak ve depoları ortaya çıkarmak, Lice-Kulp karayolunun patlayıcı araması yapmak üzere, ilçenin Konuklu, Yaprakköy, Gürbeyli, Ahmetbey ve Yünlüce Mahalleleri ile Namber Tepe arasında kalan bölgede dün saat 19.00'dan itibaren operasyonel faaliyet planlandığı belirtildi. 

6 BÖLGEDEKİ YERLEŞİM YERLERİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yapılacak operasyonlar sırasında örgüt yandaşlarınca protesto, canlı kalkan gibi sivil itaatsizlik eylemleri olabileceğine dikkat çekilen valilik açıklamasında, "5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu maddeleri gereğince 2 Ekim 2015 günü saat 19.00'dan itibaren bölgedeki operasyonun sona ermesine kadar faaliyetin icra edileceği alan olan Konuklu, Yaprakköy, Gürbeyli, Ahmetbey ve Yünlüce Mahalleleri ile Namber Tepe sınırlı olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir" denildi.

OPERASYON BÖLGESİNE DIŞARIDAN GELECEK SİVİLLER ENGELLENECEK

Yasaklanan söz konusu bölgelere dışarıdan gelebilecek sivillerin girişine ve bölgede protesto gösterilerine izin verilmeyeceği belirtilen Valilik açıklamasında, "Operasyon bölgesinde Konuklu, Yaprakköy, Ahmetbey, Yünlüce ve Gürbeyli, Hamzabey mahallesi, Türbe Komları, Recep Komu ile Namber Tepe bölgelerine sivil vatandaşların giriş ve çıkışlarının engellenmesi ve bölgede yapılabilecek söz konusu eylemlere müsaade edilmeyecektir" denildi. Açıklamada operasyon sona erene kadar trafik akışının Kulp-Hazro-Silvan ve Lice-Hazro alternatif yol güzergâhları üzerinden verileceği de belirtildi.

VALİLİK YASAK AÇIKLAMASINI GERİ ÇEKTİ

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 6 bölgede sokağa çıkma yasağı ve bu bölgelere sivillerin girişinin yasaklandığıyla ilgili öğlen saatlerinde açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, bu açıklamasını geri çekti. Diyarbakır Valiliği Basın ve Halklar İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Değerli arkadaşlar saat 12.00 dolaylarında atılan Lice'de yasaklama kararı ve Lice'de sokağa çıkma yasağı kararı başlıklı mailler sehven atılmıştır. Dikkate alınmamasını rica ederim" denildi. 

(Ramazan YAVUZ-DİYARBAKIR/DHA)