Lice'deki çatışma bölgesinde 'canlı kalkan' grubuna müdahale

Lice'deki çatışma bölgesinde 'canlı kalkan' grubuna müdahale
Lice'deki çatışma bölgesinde 'canlı kalkan' grubuna müdahale

Fotoğraf: Arşiv

Lice'nin Fis Ovası mevkiinde bir süredir devam eden çatışmaları engellemek için, 'canlı kalkan' olarak bölgeye giden kalabalık gruba jandarma müdahale etti. Valilik müdahalede gaz bombaları kullanıldığını duyururken, DBP'den yapılan açıklamada ise gerçek mermi kullanıldığı ve bir kişinin ağır yaralı olduğu duyuruldu.

DİYARBAKIR Diyarbakır-Bingöl Karayolu'ndaki Fis Ovası mevkiinde toplanan ve çatışmaları önlemek amacıyla ‘canlı kalkan’ olmak için Dakyanus Tepe Üs Bölgesi'ne yürümek isteyen yaklaşık 250 kişilik gruba, jandarma ekipleri müdahale etti. Diyarbakır Valiliği grubun gaz bombalarıyla müdahale edilerek dağıtıldığını açıkladı. Ancak Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından yapılan açıklamada ise grubun üzerine gerçek mermilerle ateş açıldığı ve ilk belirlemelere göre biri ağır olmak üzere 7 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Yaralıların Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldığı belirtiliyor.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

"Diyarbakır Valiliği İl Jandarma Komutanlığı tarafından; vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile seyahat özgürlüğünün sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşlarımızın her türlü terör eylemlerinden korunması maksadıyla, emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbir alınmaktadır. Bu tedbirler kapsamında; Diyarbakır-Bingöl Karayolunun bölücü terör örgütü (BTÖ) mensupları tarafından sürekli olarak hendekler kazılarak kapatılmasını, mayın ve el yapımı patlayıcı kullanılarak tuzaklanmalarını önlemek ve vatandaşların güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak maksadıyla Dakyanus Tepe'de üs bölgesi tesis edilmiştir. 12 Eylül 2015 tarihinde saat 13.00 sıralarında Fis Ovası Mevkii'nde toplanmaya başlayan 200-250 kişilik, aralarında sivil kıyafetli bölücü terör örgütü mensuplarının da olduğu değerlendirilen bir grup saat 15.00 sıralarında söz konusu üs bölgesine doğru slogan atarak yürümeye başlamıştır. Üs bölgesine yaklaşan kalabalık grup, askeri yasak bölgeye yaklaşmamaları ve yaptıklarının kanunsuz bir eylem olduğu konusunda defalarca anonsla ikaz edilmiştir. Yapılan tüm uyarılara rağmen grubun kanunsuz eylemine devam etmesi ve tehdit oluşturacak seviyede mevzilere yaklaşması üzerine direkt kalabalığa gelmeyecek şekilde gaz fişekleri atılarak müdahale edilmiştir. Müdahale sonrasında kalabalık saat 15.30 sıralarında geldikleri istikamete doğru dağılmış ve eylemlerine son vermiştir. Müdahale esnasında kanuni yetki olmasına rağmen ateşli silah veya başka tür bir zor kullanma yöntemine başvurulmamıştır. Konuyla ilgili olarak adli makamlar tarafından tahkikata başlanmıştır. Güvenlik güçlerimiz halkımızın huzur ve güvenliği için karalı mücadelesine devam edecektir."

(RADİKAL - DHA)