Lice'deki karakolda protesto eylemi

Lice'deki karakolda protesto eylemi
Lice'deki karakolda protesto eylemi
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Kayacık Köyü'nde, geçen 28 Haziran'da, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım'ın ölümü, 9 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayı protesto etmek isteyen BDP'liler, bugün Kayacık Karakolu'na protesto yürüyüşü düzenledi

DİYARBAKIR - Lice İlçesi'ne bağlı Fis Ovası'nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin BDP 'li, önce burada Diyarbakır- Bingöl karayoluna oturarak, 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Abdullah Öcalan posterleri ve PKK flamalarının taşındığı protestoya katılanlar daha sonra araçlara binerek Kayacık Köyü'nün 1 kilometre kadar yakınına gitti. BDP’li Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin ile Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin aralarında bulunduğu kalabalık, karakola kadar gitti.

Önce amcamın oğlu şimdi Medeni...


Karakol çevresinde jandarmanın sıkı güvenlik önlemi alıp, çevreyi bariyerlerle ördüğü görülürken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir TOMA aracı, bir panzer ve bir zırhlı aracının da takviye olarak karakol önünde bekletildi.

Karakolun önüne kadar gelen BDP'liler adına Milletvekili Aydoğan ve İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, askeri yetkililerle görüşerek basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi, Basın açıklamasına izin verilmesi üzerine karakol önündeki ilk açıklamayı şapan Zümrüt, çözüm sürecinin Kürt halkı için çok önemli olduğunu ve Kürt tarafının atması gereken adımları attığını, ancak devletin yeni karakol yaparak korucu sayısını arttırdığını söyledi. AK Parti hükümetine de seslenen Zümrüt, "Karakol yapımlarını durdurun, yoksa artık kimse size inanmayacak. Karakol yapımı çözüm sürecini ilerletmez" dedi.

 

Lice Kaymakamı konuştu: Vurdularsa birbirlerini vurdular


Milletvekili Nursel Aydoğan ise, 28 Haziran'da bulundukları noktada bir katliam gerçekleştiğini ileri sürerek, şöyle dedi:
"Demokratik barış sürecine yeni karakolların ters düştüğünü söyleyen insanlar, burada tepkilerini dile getirdiler. Ancak ateş açıldığı ve bir yurttaşımız katledildi. Artık edi bese diyoruz. Bu ülkenin geleceği ne olacak. Barış nasıl sağlanacak diye düşünmeden insanların üzerine ateş açıldı. 30 bu ülkede savaş ve bir çatışma yaşanıyor. Binlerce evladımız katledildi. Biz bu çözüm sürecinde ölümler duracak demiştik. Ama durmadı. AK Parti bu politikalardan vazgeçsin. Artık Kürt tek ölüme dahi tahamüla kalmamıştır. Kürt halkını zorlamayın. Devlet, PKK kadar ciddi ve samimi olsun. Çözüm ve barışın gelmemesi için hiçbir sebep yoktur. PKK dünyada hiç bir örgütün yapmadığını yaptı. Birinci aşama büyük oranda tamamlandı. Gerilla güçlerinin helikopter ve uçağı yoktur. Sadece geceleri binlerce kilometre yürüyerek Kandil'e ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun da zaman alınacağı biliniyor. PKK, söylediğini yapan ve yaptığını söyleyen bir örgüttür. Öcalan, bir şey diyorsa PKK de bunu yapar. 'Birinci aşama tamamlanmadı' demek, sürecin ruhuna terstir. AKP 'nin güven verici adımlar atması gerekir. Medeni Yıldırım'ın öldürülmesi ile ilgili gizlilik kararı kaldırılmalı, talimatı veren komutan, yardımcısı veya herkimse açığa alınmalı. Bu katliamın üstünü kapatamayacaksınız. Sınırlardaki karakol olsa anlarız. Ama buradaki karakolla kimi, kimden koruyorsunuz. Burada korunması gereken bir halk yoktur."

 

Lice olaylarıyla ilgili gizlilik kararı


PKK ve Öcalan lehinde sloganların atıldığı sırada, yüzü poşu ile kapalı olan ve PKK'lı olduğu ileri sürülen bir kişi de açıklama yaptı. Açıklamadan sonra burada kısa bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylemden sonra BDP'liler olaysız bir şekilde karakol önünden ayrıldı.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/114060511406054

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu kadar basit iste. - kujo84

  Demek ki neymis;mudahale olmazsa insanlar normal bi sekilde protestosunu yapip eve dagiliyomus.Provakator kim simdi :)

  KAYMAKAM TAM BİR HAFİYE MAŞALLAH - pispor

  vurdularsa birbirilerini vurmuşlar hele bak ya peki şimdi balistik inceleme sonunda bu kurşun askerlerin silahından çıkmış ise sayın kaymakam o zaman ne diyeceksin sonra tükürdüğünü yerden yalayacak mısın cahil cuburu ne diye kaymakam yapıyorlar onu da anlamış değilim söz konusu gencecik bir insan evladı ailesi annesi perişan kaymakamın düşüncesi bu kaymakam Lice yi nasıl yönetiyor acaba

  kaymakan - sakar47

  bütün kurumların başında olanlar başbakanın ağzına bakıyorlar,ya papağan gibi tekrarlıyor veya komplo teorileri üretmeye çalışıyorlar lice ölen gencin uyuşturucu ile uzaktan yakından bir ilgisi yok devlet resmen insanları taradı ( GERÇİ YORUM YAPIYORUZ AMMA BAŞBAKANIN EMRİ İLE BU TÜR YORUMLARI GAZETELER YAYINLAMAKTA KORKUYORLAR) olsun arada belki kayar diye yine de yazıyoruz bakalım

  karakol... - sadoge

  Türk silahlı kuvvetlerinin sınır güvenliği konusunda sabit konuşlanmasını anlamıyorum. Bu ısrar neden. Sabit konuşlanmak avlanmak demektir. Ve diğer bir soru Sabit konuşlanmayı hangi düşman için yapıyorsunuz. TSK sınır güvenliği emniyeti konusunda daha vurucu daha haraketli mobilize kolay yer değiştiren biçimde konuşlanmalıdır. Karakollar o kadar pahalıya mal olmaktadır ki. Şimdi Meksika Amerika sınırında da her türlü kaçakçılık yasa dışı göç oluyor. Bu kadar karakol var mı? Sınır güvenliğini sağlamak için bu kadar örgütlenmeye bu kadar karakol yapmaya insanları sabit bir noktaya dikmeye gerek var mı? Rusya Çin sınırında bu kadar sınır güvenliğinin paranoyası var mı? Ekonomisinin yüzde yetmişi kayıt dışı olan bir ülke sınırdan mal geçişini engellemek için bu kadar pahalı yatırımlar yapmasını anlamak olası değil.