Lice'deki kazıda iki iskelet bulundu

Lice'deki kazıda iki iskelet bulundu
Lice'deki kazıda iki iskelet bulundu

Sadık Ulumaskan ile oğlu Seyithan için kazılan yerden iki iskelet çıktı. Cesetlerin baba-oğula ait olup olmadığı DNA testiyle kesinleştirilecek. FOTOĞRAF: MUHARREM KONTAZ / DHA

1997 yılında kaybolan baba-oğulu bulmak için yapılan kazıda iki iskelet bulundu. Ailenin kayıp baba-oğul için Yeşil'e fidye ödediği iddia edildi
Haber: MUHARREM KONTAZ / Arşivi
SERDAR SUNAR / Arşivi

DİYARBAKIR - Bir mezar daha dile geldi: 1997 yılında ortadan kabyolan Sadık Ulumaskan ile oğlu Seyithan Ulumaskan’ın bulunması için yapılan kazıda iki iskelet bulundu.
Baba oğul 1997 yılında Şanlıurfa Viranşehir’den Diyarbakır’a gelirken kayboldu. İHD’nin başvurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izniyle Lice’nin  Dibek köyü yakınlarında dün kazı yapıldı.
Kazıda yakılmış olarak bölgeye gömülen iki kişiye ait kemikler, elbiseler ile gümüş bir protez diş bulundu. Bulunan kemik, elbise ve dişler İstanbul Adli Tıp Kurumu’na yollanacak.  Yıllardar babası ve kardeşini aradıklarını ve hiçbir sonuç alamadığını söyleyen İsmail Ulumaskan da kazı çalışmalarını katıldı. Babası ve kardeşini bulabilmek için bugüne kadar güvenlik görevlilerine para, silah rüşveti verdiğini ileri süren Ulumaskan, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’a da rüşvet verdiğini iddia etti:
“Opel marka araç 800 dolar ve 150 milyon para verdik. Aracı ve parayı Şanlıurfa’nın çıkısında bulunan Avşar Petrol’e bıraktık, aracı almaya ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’da gelmişti. Sonradan gazete onun fotoğrafını gördük o zaman ‘Yeşil’ olduğunu anladık. Sekiz gün sonra aracı bize getirdiler ama kardeşim ve babamın nerede olduğunu öğrenemediklerini söylediler.”
Cuvan aşireti üyesi olduklarını anlatan İsmail Ulumaskan, aşiret üyelerinin Dibek köyünde iki kişinin gömüldüğünü söylemesi üzerine hareket geçtiklerini anlattı: “Babam ve kardeşimi köylüler o tarihte yol kenarından bulmuş, jandarmaya bildirmişler. Jandarmada onları elbiseleri ile birlikte bulundukları yere gömün demiş. Köyden beş yaşlı bu cesetleri gömmüş.”
Her dağda bir mezar ihbarı aldıklarını vurgulayan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey ise iyi niyetli savcılara rağmen 1990’lardaki kayıpların tamamının bulunmasının mümkün olmadığını savundu:  “Siyasi bir iradenin karar vermesi, özel yetkili bir komisyon kurulması gerekiyor. Komisyonda savcı, avukat, sivil toplum kuruluşları da olmalı.”