Lice'deki 'Paşa suikastı'ndaki hayalet PKK'lılar

Lice'deki 'Paşa suikastı'ndaki hayalet PKK'lılar
Lice'deki 'Paşa suikastı'ndaki hayalet PKK'lılar
1993 yılında öldürülen Tuğgeneral Aydın suikastının ardından jandarmanın olayla ilgili bir PKK'lının yakalandığını bildirdiği ancak böyle birinin olmadığı ortaya çıktı. Olaydan sonra öldürüldüğü söylenen 11 PKK'lının da aslında sivil vatandaş olduğu ve ailelerine daha sonra tazminat ödendiği anlaşıldı.

Diyarbakır Lice’de 1993’te başından vurularak öldürülen Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın cinayetiyle ilgili dosyanın zamanaşımına girmesine 6 ay kala dosyayı yeniden inceleyen savcılık, çarpıcı bir bilgiye ulaştı.

Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nın, o dönemde bölgede incelemede bulunan TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu’na, olayla ilgili bir PKK ’lının yakalandığını, ancak kimliğinin açıklanamayacağını bildirdiğini dikkate alan savcılık, kimliğini araştırdığında, böyle bir kişinin olmadığını belirledi.

Dosyadan, Aydın’ın öldürülmesi konusunda alınmış ifade de çıkmadı. 1993’te, Lice’de, Jandarma Asayiş Bölük Komutanlığı’nın bahçesine helikopterle indikten sonra alnından Kanas tipi suikast silahı ile vurularak öldürülen Aydın’ın dosyasının zamanaşımına girmesine 6 ay kaldı. Dosyayı didik didik eden Diyarbakır Başsavcılığı, ilginç bir detayla karşılaştı.

YALAN BELGE
Dosyadan, suikasttan sonra bölgede incelemelerde bulunan TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu’na 1994’te gönderilen bir belge çıktı. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’ndan gönderilen belgede, “Diyarbakır merkez Kolludere köyü nüfusuna kayıtlı olup, merkez Bağlar ilçesi Göçmenler caddesi Özgür Apartmanı 1. kat, 4 numaralı dairede ikamet eden ve kimlik bilgileri sorgusu halen gizli biçimde devam ettiği açıklayamadığımız PKK terör örgütü mensubu zanlı yakalanmıştır. Bu kişi Aydın suikastıyla ilgili bilgi sahibi olup alınan beyanında, suikastin Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik komutasında 20 kişilik bir grup tarafından gerçekleştirildiği şeklinde ifadesi alınmıştır. Ancak soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu kişinin bilgilerini veremeyeceğiz” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

ARŞİVDEN ÇIKMADI
Savcılık, bunun üzerine, komutanlığa bir yazı göndererek, bu kişinin akıbetini sordu. Savcılığa gönderilen yanıtta, yaptıkları araştırmada arşiv kayıtlarında yakalanmış veya teslim olmuş böyle bir terör örgütü mensubu olmadığı gibi, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na 1994’te gönderilen ifade örneğinin de kayıtlarda geçmediği bildirildi. Başsavcılık, bu kez paşanın öldürüldüğü Kanas suikast silahına ait boş kovan ve mermi çekirdeğinin akıbetini sordu. Gelen yazıda, bunların jandarmada olmadığı belirtildi.

Savcılık bunun üzerine paşanın suikasta kurban gittiği tarihte Diyarbakır bölge sorumlusu olan Şemdin Sakık’ın ifadesine başvurdu. Sakık ise ifadesinde, “Bahtiyar Aydın’ın ölümünde gerek benim, gerekse PKK’nın merkezi yönetiminden hiçbir talimat almadım. Bu olayı örgüt yapmadı” dedi.

Bu arada paşanın şehit edildiği olaydan sonra tutulan tutanaklarda 11 teröristin ölü ele geçirildiği belirtildi. Yapılan araştırmada ölen bu kişilerin terörist olmayıp sivil vatandaş oldukları ve yasa kapsamında da devletten maddi ve manevi tazminat aldıkları belirlendi.


  http://www.radikal.com.tr/112844111284413

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Aram şıkaki

  valla anlamadım,eski özel harkatçı ayhan çarkının 19 yıl önce ben öldürdüm dediği bebek için hala da pkk'ye bebek katili denir ama daha 6 ay 1 yıl önce katledilen 34 çocuk için hala devlete katil diyen çıkmadı. neyse, daha neler göreceğiz bakalım..

  yazik - ararat78

  bu bir surpriz degildiki,tum devlet yetkililerince bilinen bir sey ve simdi cikipta``aaaa nasil olur`` diye numara yapmaya gerek yokki.Rahmetli ozal,esref bitlis,bahtiyar aydin vs vs binlerce insan faili mechul diye ustu kapatilmisti ama bunun faillerinin devlet oldugunuda hemenn hemen aklinda zerre kadar akil olan bir deli bile bilirdi..Ama daha karlar yeni erimeye basladi gun gectikce her sey kendiliginden ortaya cikmaya basliyacaktir..uzersen uzulursun,kirarsan kirilir,incinirsin...iste hayatin kanunu..

  hakikatleri araştırma komisyonu - adad

  akp, chp ve mhp'nin korkusunu anlayamıyorum. şimdi sizin için pkk eli kanlı, çocuk katili, her tarafı bombalayan, insanları gözünü kırpmadan öldüren, infazcı bir terör örgütü değil mi? kürtler içinde devlet hemen hemen aynı karakterlere sahip ve pkkden 100lerce kat daha çok suç işlemiş bir yapı. ve kanımca herkes kimin ne kadar suçlu olduğunu görmek ve bu yapılanların halkların değerlendirilmesine tabi tutulmasını ister. tabiki herkes ne kadar cesur ve samimi belli. gelin bir olun ve hakikatleri araştırma komisyonu kurulsun. bütün gerçekler tüm çıplaklığıyla ulusal ve uluslar arası mercilerde değerlendirilsin. hade meydan sizin değerli vekillerim